Jak wybrać dobry stok narciarski i idealne miejsce na zimowy wypoczynek?

Sezon sportów zimowych rozpocznie się niebawem na dobre. W Polsce coraz więcej ośrodków narciarskich inwestuje w nowoczesną infrastrukturę, w ciągu ostatnich 5 lat w polskich górach powstało niemal 30 nowych kolei linowych. Wybierając się na urlop można obecnie skorzystać z bezpłatnych map cyfrowych i zdjęć lotniczych, aby dobrze wybrać miejsce naszego wypoczynku.

Jak wybrać dobry stok narciarski i idealne miejsce na zimowy wypoczynek?
Jak wybrać dobry stok narciarski i idealne miejsce na zimowy wypoczynek?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, na początku roku w porównaniu z wcześniejszymi latami więcej Polaków planowało w ciągu bieżącego roku wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych poza miejsce stałego zamieszkania – 58%, w stosunku do poprzedniego roku to wzrost o 6 punktów procentowych.

Wiele z osób wybierających się na zimowy wypoczynek organizuje wyjazd na własną rękę. Są to przede wszystkim osoby, które lubią być niezależne, a długość urlopu czy zakwaterowanie dobierają wedle własnych upodobań. Polacy, wybierając odpowiedni kurort kierują się przede wszystkim cenami kwater i tym, czy będzie gwarantowany śnieg. Dlatego też największą popularnością cieszy się Podhale, gdzie śniegu naturalnego i sztucznego przeważnie jest najwięcej.

Obecnie w wyborze miejsca zimowego odpoczynku pomocnym rozwiązaniem są również bezpłatne mapy cyfrowe, dzięki którym możemy śledzić na bieżąco informacje o czynnych wyciągach i stopniu naśnieżenia stoków narciarskich.

Polacy swoje podróże często rozpoczynają od planowania ich w Internecie, który umożliwia poszukiwanie informacji oraz zamawianie pełnej gamy usług turystycznych. – mówi Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku w Eniro Polska. Pomocnym narzędziem są aktualne i precyzyjne mapy cyfrowe z bogatą bazą punktów tzw. POI. Na bezpłatnej mapie Panoramy Firm można znaleźć punkty POI w 6 najbardziej przydatnych każdemu turyście kategoriach: jedzenie, noclegi, pomoc medyczna, stacje paliw, bankomaty i nowo wprowadzone wyciągi narciarskie. – komentuje Magdalena Wypychowicz.

Na mapie Panoramy Firm została wprowadzona nowa, przyjazna amatorom białego szaleństwa funkcjonalność – „Wyciągi narciarskie”. Po kliknięciu w ikonkę pojawiają się dodatkowe informacje, takie jak:

  • liczba wyciągów,
  • najdłuższa trasa,
  • szczyt,
  • stacja dolna,
  • różnica wzniesień,
  • stopień naśnieżenia,
  • link do strony internetowej wyciągu,
  • oraz adres wraz z numerem telefonu.

Polacy najczęściej wybierają się na zimowy wypoczynek samochodem, który daje im niezależność i możliwość zabrania własnego sprzętu narciarskiego. Wówczas kierowcy dzięki aplikacjom mobilnym zamieniają telefon w wygodną i w funkcjonalną nawigację GPS. W lepszym i sprawniejszym planowaniu podróży w góry, pomocne są aktualnie bezpłatne mapy cyfrowe. Mapy są w pełni responsywne czyli dostosowane do wyświetlania na wszystkich typach ekranów. Pozwalają śledzić na bieżąco informacje o korkach i utrudnieniach na trasie, oprócz możliwości wyznaczania trasy i pomiaru odległości, mają funkcjonalność ustalania współrzędnych GPS czy skalowania, a architektura warstwowa pozwala na grupowanie danych tak by ich włączanie/wyłączanie nie traciło na czytelności i co najważniejsze są aktualizowane na bieżąco.

Aby odpoczynek był udany powinniśmy go odpowiednio zaplanować. Istotne jest nie tylko miejsce zakwaterowania czy jedzenie, ale w przypadku wyjazdów zimowych również możliwości narciarskie. Aby w pełni cieszyć się z wyjazdu i nie napotkać nieprzyjemnych niespodzianek powinniśmy skorzystać z możliwości współczesnych technologii, które pozwolą na sprawniejsze, dokładniejsze i szybsze podjęcie decyzji odnośnie miejsca wypoczynku i trasy podróży.

*Badanie CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na 2015 rok”, Warszawa, luty 2015