Jak zadbać o suchą skórę zimą?

Właścicielki suchej skóry na pewno nie przepadają za mroźną pogodą i trudno im się dziwić. Sucha skóra może być uciążliwa. Skórki, które psują makijaż wyglądają nieestetycznie. Dodatkowo skóra jest nieprzyjemna w dotyku. W okresie zimowym może szczypać i być zaczerwieniona. Pamiętaj jednak, że jeśli podejmiesz odpowiednie starania, raz na zawsze zapomnisz o tej trudności.

Jak zadbać o suchą skórę zimą?

Na przesuszenie skóry wpływa wiatr, mróz, ogrzewanie czy klimatyzacja. Mogłoby się wydawać, że wrogów jest za dużo, aby skutecznie się z nimi rozprawić. Nic bardziej mylnego! Przy pomocy kilku trików twoja cera może być gładka i nawilżona.

Dlaczego skóra staje się sucha?

Czynniki, pochodzące z zewnątrz, które wpływają na stan Twojej skóry to:

  • czynniki środowiskowe (działanie niskich i wysokich temperatur, działanie promieni UV, działanie suchego powietrza)
  • czynniki związane z codzienną pielęgnacją ciała (zasadowe mydła, detergenty, zbyt częste kąpiele, kąpiele w gorącej wodzie)
  • czynniki związane ze środowiskiem zawodowym (klimatyzacja, światło jarzeniowe, substancje drażniące, alergizujące)
  • stosowanie retinoidów
  • niedobory żywieniowe

Czynniki dotyczące funkcjonowania organizmu:

  • zaburzenia uwarunkowane genetycznie dotyczące procesu rogowacenia i funkcjonowania naskórka (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i itp.)
  • schorzenia przebiegające z nieprawidłowym wydzielanie łoju i potu (AIDS, różnie schorzenia neurologiczne)
  • schorzenia ogólnoustrojowe (przewlekła niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, kacheksja)
  • proces starzenia się skóry

Wpłyń na skórę przez dietę

Pielęgnację warto rozpocząć od wewnątrz. Na rynku istnieją suplementy, które wspomagają nawodnienie skóry, ale nie ma wątpliwości, że lepiej uzupełnisz braki dietą. Pilnuj, aby organizm przyjmował odpowiednią ilość płynów. Powinnaś wypić co najmniej dwa litry wody dziennie, a jeśli uprawiasz sport – odpowiednio więcej. Jeśli jej nie lubisz, możesz ją zastąpić na przykład owocowymi czy ziołowymi herbatkami, a częściowo także świeżo wyciskanymi sokami owocowymi i warzywnymi. Te ostatnie są zresztą istotnym składnikiem diety ze względu na zawartość cennych witamin. Nie zapominaj o produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, na przykład rybach czy oliwie z oliwek.

Pielęgnacja kosmetykami

Wybierając kosmetyki, pamiętaj o nienarażaniu skóry na podrażnienia. Wybieraj produkty przeznaczone do skóry suchej. Nie używaj żeli czy toników, zawierających mydło i alkohol. Ostrożnie stosuj też kosmetyki zawierające kwasy. Wspomagaj się naturalnymi kosmetykami. Składniki które powinny zwrócić Twoją uwagę to:

  • zatrzymujące wodę: aloes, glikol, kwas glikolowy, gliceryna, algi, alantoina, kwas hialuronowy, oczar wirginijski, melisa, rumianek, kwas mlekowy, biotyna, mocznik, aminokwasy, ceramidy, prowitamina B5, hydrolizaty protein (kolagen, elastyna) i śluzy roślinne.
  • wygładzające i natłuszczające: oleje z awokado, ogórecznika, z wiesiołka, ze słodkich migdałów, kiełków pszenicy, kokosowy.
  • kojące: alantoina, bentonit, azulen, melisa, malwa, mimoza, nagietek, pantenol, bioflawonidy, drzewo sandałowe oraz śluzy roślinne otrzymywane z prawoślazu, żywokostu, nasion lnu lub aloesu.
  • witaminy A, C, E, B5, ekstrakt z korzenia lukrecji, mocznik.