Jak zadbać o swoje finanse w dobie inflacji?

Wiele osób uważa, iż oszczędzanie w czasie galopującej inflacji jest nieopłacalne, ponieważ pieniądze zalegające na koncie tracą na wartości. Czy rzeczywiście odkładanie środków w dobie kryzysu to praktyka niekorzystna? Wyjaśniamy i zdradzamy 3 wskazówki, jak dbać o finanse w trudnym czasie. Inflacja a oszczędzanie

Jak zadbać o swoje finanse w dobie inflacji?

Od osób przedsiębiorczych często słyszymy, iż odkładanie środków to zła strategia, gdy chcemy się wzbogacić. Najpopularniejsza narracja mówi o tym, aby pieniądze mądrze inwestować i wprowadzać je do obrotu. Która z tych dwóch koncepcji jest trafna w czasach kryzysu inflacyjnego? Sprawdzamy.

Amerykański biznesmen, Robert Kiyosaki, powiedział niegdyś:

„bogaci bogacą się, tak jak zawsze się bogacili – rozumiejąc, jak działają pieniądze i sprawiając, by pracowały dla nich”.

Trudno zaprzeczyć, iż stwierdzenie to jest nieprawdziwe, ponieważ rzeczywiście jednostki przedsiębiorcze pomnażają kapitał poprzez inwestycje. Czy wyklucza to jednak ideę oszczędzania?

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez ekonomistów uniwersytetu oxfordzkiego, osoby bardziej zamożne wbrew ogólnemu przekonaniu odkładają o ok. 20% więcej niż ludzie z niskim dochodem. Pokazuje to, że pomimo chęci inwestowania środków, przedsiębiorcy nie rezygnują z zabezpieczenia finansowego. Najprawdopodobniej wynika to z perspektywicznego myślenia i przezorności, która skłania ludzi zaradnych do aktywnego budowania tzw. poduszki finansowej. Okazuje się jednak, że dbać o nasze środki możemy niezależnie od progu dochodowego. Jak robić to skutecznie w czasie inflacji?

3 sposoby, dzięki którym zadbasz o finanse w czasie kryzysu

Okres kryzysu zawsze udowadnia, iż warto posiadać zabezpieczenie finansowe, nawet jeśli jest ono niewielkie. Problemy gospodarcze niejednokrotnie oznaczają bowiem utratę pracy, albo nagły wzrost cen, dlatego dobrze mieć na koncie gotówkę, która pozwoli przetrwać nam najgorszy czas i dostosować się do nowych realiów ekonomicznych. Prezentujemy 3 wskazówki, dzięki którym zaczniesz budować swoją poduszkę finansową nawet w trakcie kryzysu.

Większość ludzi żyje z bieżących zarobków, dlatego trudno im odłożyć środki na konto oszczędnościowe, ponieważ całość pieniędzy pożerają codzienne wydatki i opłaty. Równocześnie ekonomiści wskazują, że Polacy żyją w sposób nadmiernie konsumpcyjny i w pomyślnych gospodarczo czasach wydają gotówkę na pasywa. Jako społeczeństwo nie dbamy zatem o budowę własnego zaplecza finansowego lub/i inwestycje. Tymczasem klucz do sukcesu tkwi w zachowaniu umiaru podczas wydawania pieniędzy na konsumpcję.

Jeśli dotychczas również żyłeś/aś od 1 do 1 i Twój budżet nie przewidywał regularnego oszczędzania, postaraj się od początku kolejnego miesiąca kontrolować wydatki i sprawdzić, ile pieniędzy wydajesz na zakup zbędnych dóbr, usług czy artykułów. W tym celu idealnie sprawdzi się formularz kalkulacyjny Google lub Excel, gdzie możesz wygodnie i szybko zapisywać wydatki, jak i uzyskać zautomatyzowane podsumowanie. Dzięki temu zauważysz, gdzie popełniasz błędy budżetowe i będziesz miał/a możliwość skorygowania ich, a przez to również uzyskania dodatkowych środków na cele oszczędnościowe.

W kryzysie nierzadko decydujemy się na pożyczki. Polacy najchętniej pożyczają od rodziny lub przyjaciół, jednak zdarza się, iż w dobie inflacji również nasi bliscy nie dysponują dodatkowymi środkami i nie są w stanie nas wesprzeć. Wówczas sięgamy po pomoc banków lub parabanków. Zadłużając się w trudnym ekonomicznie okresie powinniśmy podchodzić do zapożyczania się z dużą uwagą i czujnością. Jeśli więc musisz aplikować o gotówkę do instytucji zewnętrznej, sięgaj po wsparcie tylko zaufanych marek oraz dokładnie analizuj parametry kredytu zawarte w umowie. Korzystne jest także porównywanie ofert. Obecnie możesz zrobić to z pomocą sztucznej inteligencji np. na tej stronie: https://comparer.pl/kredyty-gotowkowe.

Ostatnia wskazówka dotyczy sięgania po rozwiązania bankowe, które umożliwią nam bardziej efektywne oszczędzanie. Środki odkładane na zwykłym koncie osobistym szybko tracą na wartości, gdy borykamy się ze spadkiem wartości pieniądza o kilkanaście procent. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie temu negatywnemu zjawisku. Najlepiej zrobić to, otwierając wysoko oprocentowaną lokatę lub konto oszczędnościowe.


Artykuł partnera