Fryderyki 2023 – kto ma szansę na na nagrodę?

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Rekordzistą został Rubens, tuż za nim Dawid Podsiadło, Sanah i Mrozu. Kto jeszcze ma szansę na statuetkę w prestiżowym rozdaniu nagród?

Fryderyki 2023 – kto został nominowany?
Fryderyki 2023 – kto został nominowany?

Nominowany, aż w siedmiu kategoriach

Najwięcej, bo aż siedem nominacji zdobył Rubens za debiutancki album o przewrotnym tytule Piosenki, których nikt nie chciał. Dwanaście autorskich, intymnych utworów, które Rubens napisał, skomponował, wyprodukował i nagrał do nich partie instrumentalne zostało wytypowanych do nagrody Fryderyk w tak prestiżowych kategoriach. Album Roku Indie Pop, Fonograficzny Debiut Roku, Utwór Roku za piosenkę Wszystko OK?, a sam artysta otrzymał nominację jako Artysta Roku, Producent Roku, Autor Roku i Kompozytor Roku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Rubens (@rubens____)

Fryderyki 2023 to także szansa dla Dawida Podsiadło

Tuż za nim uplasował się Dawid Podsiadło z sześcioma nominacjami. Jego krążek Lata Dwudzieste otrzymał nominację w kategorii Album Roku Pop, a pochodząca z niego piosenka „Mori” będzie ubiegać się o miano Utworu Roku. W kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe nominowany został album Leśna Muzyka, a artysta ma także szansę na nagrodę jako Kompozytor Roku (wraz z Jakubem Galińskim), Autor Roku i Artysta Roku.

Sanah i Mrozu

Fryderyki 2023 – kto został nominowany?
Foto Instagram: @sanahmusic, @mrozu_,
Pięć nominacji otrzymali Sanah oraz Mrozu. Artystka będzie się ubiegać o nagrodę w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka z płytą sanah śpiewa Poezyje oraz Album Roku Pop z albumem Uczta, a także jako Autorka Roku, Kompozytorka Roku i Artystka Roku. Mrozu będzie walczył o statuetkę w kategorii Autor Roku, Producent Roku, Artysta Roku. Jego piosenka Za dalekowykonywana wspólnie z Vito Bambino typowana jest jako Utwór Roku, a krążek Złote bloki walczyć będzie o Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

Fryderyki 2023 – kategoria polski Hip-Hop

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Smolasty (@smolasty)

O miano najlepszego albumu hiphopowego rywalizować będą: Ruleta(1988), Roller (Miły ATZ), Muzyka komercyjna (Pezet), Almost Goat(Smolasty) i i 8171 (Szczyl, Magiera). Szansę na statuetkę dla Debiutanta Roku oprócz Rubensa mają także: Ania Leon, Jakub Skorupa, Sara James i Zalia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Pezet (@pezetofficial)

Ciekawa rywalizacja zapowiada się w kategoriach jazzowych. O tytuł Artysty Roku – Jazz powalczą Marek Napiórkowski, Michał Barański, Piotr Wojtasik i Tomasz Dąbrowski, a pikanterii walce dodaje fakt, że wydawnictwa większości z nich są nominowane do Fryderyka w kategorii Album Roku – Jazz. Członkowie Akademii laureata tej kategorii będą wybierać tym razem spośród aż sześciu płyt: RequiemAndrzeja Jagodzińskiego, String Theory Marka Napiórkowskiego, Masovian Mantra Michała Barańskiego, Voices Piotra Wojtasika, A View from The Treetop Rafała Sarneckiego i Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings. O statuetkę dla debiutanta jazzowego powalczą natomiast Amalia Umede, Andrzeja Gondek, Anna Jopek, Marcel Baliński i Mary Rumi.

Kiedy i gdzie odbędzie się gala?

Najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne w Polsce zostaną wręczone na już 22 kwietnia podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Gliwicach. Do sprzedaży trafiła już pierwsza pula biletów na Galę Muzyki Rozrywkowej I Jazzu.

Obfity rok w Akademii Fonograficznej

O nominacje do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii muzyka rozrywkowa i jazz w samych tylko kategoriach Artysta Roku, Artystka Roku i Zespół/Projekt Artystyczny Roku ubiegało się aż 372 artystów wykonawców. Oprócz tego 286 twórców (autorów i kompozytorów, autorek i kompozytorek, teamów autorskich i kompozytorskich) i 125 muzycznych producentów, producentek i teamów producenckich. Do konkursu Fryderyk 2023 zgłoszonych zostało 417 albumów w 13 kategoriach gatunkowych od popu, przez hip hop, muzykę korzeni czy metal po muzykę filmową. 455 utworów (piosenek premierowych oraz nowych aranżacji znanych utworów) i 386 teledysków. Na liście zgłoszonych debiutantów odnotowano 140 nazwisk (113 w muzyce rozrywkowej i 27 w jazzie). W dwóch pozostałych kategoriach związanych z jazzem o nominacje ubiegało się aż 106 albumów jazzowych i 112 muzyków.