Kwas alfa liponowy – chcesz poznać jego moc?

ALA, czyli kwas alfa-liponowy, zmniejsza powstające z wiekiem uszkodzenia, a jednocześnie zwiększa wchłanianie i syntezę innych przeciwutleniaczy. Kolejne badania odkrywają jego szeroki wpływ na ludzki organizm.

Kwas alfa liponowy – chcesz poznać jego moc?

Nasz organizm sam wytwarza wiele substancji, które pomagają mu zwalczyć wolne rodniki i stany zapalne czy zregenerować się w razie infekcji lub urazu. Jedną z nich jest kwas alfa-liponowy. Zdrowy organizm produkuje go w wystarczającej ilości, ale z wiekiem proces ten ulega osłabieniu, co może skutkować większymi uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. To zaś staje się przyczyną przyspieszenia procesów starzenia oraz rozwoju chorób przewlekłych.

Co to jest kwas alfa-liponowy?

Pod tą nazwą kryje się kwas tłuszczowy, który zawiera grupę siarkową. Jest dobrze rozpuszczalny zarówno w tłuszczach, jak i wodzie. Znajduje się też w każdej komórce ciała. Kwas alfa-liponowy można też stosować w postaci suplementów, wybierając produkty dostępne np. na stronie sklepu Mito-Pharma. Nazywa się go nieraz „uniwersalnym przeciwutleniaczem”, ponieważ kwas alfa-liponowy działa antyoksydacyjnie zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi. Dodatkowo zwiększa wchłanianie i syntezę innych przeciwutleniaczy, takich jak glutation, koenzym Q10 czy witaminy C i E. Innymi słowy dzięki niemu substancje te mogą się zregenerować i skutecznie zwalczać wolne rodniki.

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca

To jednak nie koniec właściwości kwasu alfa-liponowego. Skutecznie zwalcza on stany zapalne, a także poprawia funkcje mitochondriów oraz metabolizm cukrów i tłuszczów. Dzięki temu bywa stosowany w profilaktyce i łagodzeniu wielu schorzeń cywilizacyjnych, przede wszystkim cukrzycy i jej powikłań.
Jak wykazano, kwas alfa-liponowy zwiększa wrażliwość na insulinę, obniża poziom glukozy, poprawia mikrokrążenie w kończynach i zmniejsza objawy neuropatii cukrzycowej. Uzupełnienie jego poziomu może być szczególnie ważne także dlatego, że u diabetyków rośnie narażenie na toksyczne działanie wolnych rodników tlenowych.

Na co jeszcze pomaga ALA?

Nic dziwnego, że w cukrzycy obserwuje się niski poziom kwasu alfa-liponowego. Podobnie jest zresztą u pacjentów z chorobami serca czy marskością wątroby. Co więcej, u osób z zaburzeniami metabolizmu glukozy często dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a kwas alfa-liponowy może poprawić ich funkcję.
Ponadto suplementacja ALA może być pomocna podczas odchudzania. Utrata kilogramów jest „skutkiem ubocznym” jego wpływu na poprawę metabolizmu tłuszczów i węglowodanów.
Obiecujące są również badania nad wpływem kwasu alfa-liponowego na zdrowie skóry (np. trudno gojące się rany), mózgu (w tym chorobę alzheimera), serca (poprzez oddziaływanie na poziom cholesterolu, rozwój miażdżycy czy ciśnienie krwi) i oczu (łagodzi objawy zwyrodnienia plamki żółtej i jaskry).

Źródła kwasu alfa-liponowego

Ponieważ z wiekiem spada naturalna produkcja ALA w organizmie, warto pomyśleć o uzupełnieniu poziomu tej bezcennej substancji. Pewne jej ilości zawierają takie składniki jak mięso (nerki, wątroba, serce), ryby i owoce morza, niektóre warzywa (szpinak, brokuły, pomidor), a także orzechy i oleje roślinne.
Jednak podstawowym źródłem pozostaje suplementacja.

Jak stosować kwas alfa-liponowy?

Warto wiedzieć, że istnieją znaczące różnice, jeśli chodzi o indywidualną tolerancję i maksymalne stężenia kwasu alfa-liponowego we krwi. Zaobserwowano też, że duże jego ilości działają toksycznie na mitochondria (dotyczy to długotrwałej suplementacji w dawkach 300-600 mg dziennie).
Dlatego tak ważne jest, by wybrać preparat o wydłużonym uwalnianiu, co gwarantuje efektywne wykorzystanie kwasu alfa-liponowego przez organizm oraz zapobiega jego nadmiernej kumulacji i przedwczesnemu wydalaniu. Substancja ta charakteryzuje się bowiem wyjątkowo krótkim okresem półtrwania, przez co w tradycyjnej formie jej poziom w ciągu godziny spada do wartości sprzed zażycia preparatu.