Jak żywienie wpływa na zdrowie psa? Sposoby karmienia i prawidłowy rozkład pokarmu

Zbilansowana dieta zapewnia nie tylko nam, ludziom, dobre zdrowie i samopoczucie, to samo dotyczy naszych pupili. Odpowiednie żywienie daje naszemu psu siłę do codziennych zabaw, pozwala mu długo cieszyć się dobrą kondycją i pozytywnie oddziałuje na jego nastrój. Jak prawidłowo żywić swojego domowego zwierzaka i jaką karmę najlepiej dla niego wybrać?

Jak żywienie wpływa na zdrowie psa? Sposoby karmienia i prawidłowy rozkład pokarmu

Karma pełnoporcjowa a uzupełniająca – co to oznacza?

O karmie pełnoporcjowej dla naszych domowych zwierzaków mówimy wtedy, kiedy skład produktu jest kompletny i wystarczający, żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie pupila na składniki odżywcze i energetyczne (tj. zaspokoić jego dawkę dzienną).

Odżywczą, pełnoporcjową karmę dla psów możemy podawać naszemu ulubieńcowi przez długi okres, a nawet karmić go wybranym produktem przez całe jego życie. Suche lub mokre pożywienie, dostosowane do wieku i aktywności pupila, zaspokoi jego wszystkie potrzeby żywieniowe.
Produkt pełnoporcjowy musi być tak przygotowany, aby pokrywał zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze psa w okresie jego wczesnego wzrostu i reprodukcji. Jeśli wybierzemy karmę do konkretnego etapu życia, będzie ona odpowiednio dostosowana do potrzeb naszego czworonoga. Karmiąc naszego pupila karmą pełnoporcjową, dostarczamy mu odpowiednią ilość kalorii oraz składników odżywczych (witamin i minerałów) potrzebnych dla jego dobrego zdrowia i samopoczucia.
Każdy składnik zawarty w karmie musi spełniać określoną rolę, a kompozycja pożywienia nie może być przypadkowa. W karmie Beyond stosuje się naturalne składniki, czyli takie, których nie uzupełniono żadnymi dodatkami. W pełnoporcjowym pożywieniu dla psów Purina® Beyond znajdziemy wysokiej jakości mięso (kurczak i jagnięcina) oraz ryby, dostarczające niezbędnych aminokwasów dla utrzymania masy mięśniowej i dobrej odporności zwierzęcia. W karmie znajdują się również węglowodany pochodzące z pełnoziarnistych zbóż, które stopniowo dają naszemu psu energię. W skład produktu wchodzi także tłuszcz, będący również źródłem energii. Uzupełnieniem pełnoporcjowej karmy są warzywa, takie jak marchew, szpinak, batat i groszek.
W przeciwieństwie do żywności pełnoporcjowej, karma uzupełniająca zawiera określone substancje, jednak zaspokaja potrzeby domowego zwierzęcia tylko w połączeniu z innymi karmami. Za pożywienie uzupełniające uznaje się produkty przeznaczone do mieszania z innymi tak, żeby przygotować pełnowartościowy posiłek. Wszystkie przysmaki i przekąski, ale także produkty przeznaczone do gryzienia (i nie dostarczające istotnej dawki energii) również traktuje się jako karmę uzupełniającą.
Każdy produkt uzupełniający dostarcza zwierzęciu dodatkowych kalorii. Eksperci od żywienia zalecają, żeby przekąski nie stanowiły więcej niż 10% dziennej dawki energetycznej. Małemu psu o zapotrzebowaniu kalorycznym na poziomie 280 kcal możemy więc podać drobny smakołyk zawierający jedynie 28 kcal.

Karma sucha i mokra – co wybrać dla swojego pupila?

Nasze psiaki różnią się od siebie wielkością, rasą, ale też preferencjami żywieniowymi. Niektóre zwierzaki nigdy nawet nie spróbują suchej karmy, a inne nie zaakceptują konsystencji mokrego pokarmu. Sucha karma dostarcza więcej energii niż mokra (1 g suchej to 3,5-4 kcal, mokrej – 0,7-1 kcal), ale zawiera tylko 10% wody (dla porównania: mokra ma aż 80% wody).
Karmę suchą łatwo się przechowuje i przez dłuższy czas po otwarciu zachowuje świeżość. Jeśli nasz pupil należy do zwierzaków jedzących pospiesznie i przez to rozrzucających pożywienie, suchą karmę bez problemu sprzątniemy nawet z dywanu. Oprócz tego, że suchy pokarm jest wygodny w podawaniu i charakteryzuje się wysoką gęstością energetyczną (nasz pies potrzebuje go mniej niż karmy mokrej), pomaga też w ścieraniu kamienia na zębach. Pamiętajmy, że podając naszemu zwierzakowi taki pożywienia, musimy zawsze zapewnić mu dostęp do świeżej wody.
Mokra karma charakteryzuje się dość intensywnym zapachem, ale ze względu na konsystencję będzie odpowiedniejsza dla starszych zwierzaków oraz tych z problemami z dziąsłami i zębami. Po otwarciu mokre pożywienie musimy przechowywać w lodówce i to nie dłużej niż 24 godziny. W porównaniu do karmy suchej, mokrą cechuje niższa wartość energetyczna. Dlatego, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie energetyczne w ciągu dnia, nasz pies musi zjeść jej więcej niż karmy suchej.

Dobra karma dla psa – jak taką znaleźć?

Karma, która doskonale sprawdza się w przypadku psa sąsiada, niekoniecznie będzie odpowiednia dla naszego pupila. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i kalorie różni się w zależności od rasy i wielkości psa, stylu życia, poziomu aktywności. Przy żywieniu trzeba też uwzględnić ewentualne alergie czy nietolerancje pokarmowe naszego zwierzaka.
Wybierając psią karmę sprawdźmy, czy spełnia wytyczne FEDIAF (stowarzyszenia producentów karm dla zwierząt) dotyczące zawartości składników odżywczych. Upewnijmy się też, czy zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego jakości zdatnej do spożycia przez ludzi. Dobra karma, zgodnie z prawem europejskim, nie będzie skażona pozostałościami antybiotyków, hormonów i toksyn. Surowce, które wykorzystuje się do produkcji karmy muszą być zatwierdzone przez odpowiednie służby weterynaryjne. Pożywienie dla naszego zwierzaka powinno też przechodzić regularne kontrole jakości (więcej informacji można przeczytać na www.purina.pl/psy/beyond/).

Sposoby karmienia i planowanie posiłków w trakcie dnia – jak prawidłowo żywić swojego psa?

Psy w zależności od wieku i aktywności potrzebują określonej ilości pożywienia. Eksperci ds. żywienia zwierząt wyznaczyli więc dzienną dawkę pokarmu, która zaspokaja zapotrzebowanie psa w określonej kategorii wiekowej i dostosowanej do aktywności czworonoga. Karmienie zwierzaka w przypadkowy sposób i podawanie mu różnorodnych produktów (również ludzkiego jedzenia i resztek pochodzących ze stołu) może prowadzić do przekarmiania pupila. To z kolei przyczynia się do otłuszczenia zwierzęcia, zwiększonej otyłości, a w skrajnych przypadkach do ciężkiego zapalenia trzustki oraz problemów z nerkami.
Aby nasz pies był zdrowy i pełen radości powinniśmy mu dostarczać energii z różnych źródeł. W przypadku zdrowego, dorosłego psa ok 23% energii powinno pochodzić z białka, około 35% – z tłuszczy, a pozostałe 42% – z węglowodanów. Na to jak dużo energii potrzebuje nasz pies ma wpływ między innymi wielkość psa. Zapotrzebowanie energetyczne małych czworonogów ważących około 8 kg wynosi ok. 500 kcal, średnich psów o wadze 18 kg – ok. 1000 kcal, a dużych ważących 35 kg – ok. 1500 kcal.
Żeby nasz psiak rozwijał się jak najlepiej, cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, a także utrzymywał stały poziom energii, zaleca się karmienie porcjowe. Jedzenie podajemy swojemu zwierzakowi 2 razy w ciągu dnia, najlepiej rano i wieczorem o tej samej porze. W przypadku bardzo małych psów zaleca się większą ilość posiłków: 3-4 w ciągu dnia. Porcje powinniśmy odmierzać zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, uwzględniając wagę naszego pupila (ilości pożywienia najlepiej skonsultować z weterynarzem). Naszemu czworonogowi musimy też zapewnić stały dostęp do wody.
Stosując karmienie porcjowe, kontrolujemy ilości pożywienia, które przyjmuje nasz pies. Nie przekarmiamy go i szybko zauważamy, kiedy pupil traci apetyt.
W metodzie ilościowej psia miska przez cały czas napełniona jest karmą, a zwierzak może jeść z niej, kiedy zgłodnieje. Wybierając to karmienie, tracimy pełną kontrolę nad ilościami spożywanymi przez naszego zwierzaka. Zdarza się, że nasz pupil zje od razu więcej niż potrzebuje, a po naszym powrocie z pracy domaga się kolejnej porcji jedzenia. Jeśli psiak zażywa mało ruchu i regularnie się przejada, może to doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Żywność, której trzeba unikać w diecie zwierzaka – co szkodzi psu?

Czasami mamy ochotę poczęstować naszego psiaka smakołykiem z naszego stołu. Musimy jednak uważać, bo niektóre „ludzkie” produkty nie tylko szkodzą zdrowiu zwierzaka, ale nawet zagrażają jego życiu. Na liście toksycznych pokarmów znajduje się sól, czekolada, rodzynki i winogrona, ostra papryka, awokado, orzechy makadamia oraz cukier brzozowy, czyli ksylitol. Naszemu czworonogowi zaszkodzić mogą też: por, cebula, czosnek, mleko, surowe jaja, granat, surowe mięso i ryby, a także skrawki tłuszczu. Do niebezpiecznych dla zdrowia psa produktów zalicza się surowego bakłażana, brokuły, ziemniaki, brzoskwinie i morele, śliwki, grzyby, wiśnie, alkohol, ciasto drożdżowe, kawę, migdały oraz kości.
Dzięki prawidłowemu odżywianiu naszego pupila zapobiegniemy jego wielu chorobom. Psiak będzie cieszył się dobrym samopoczuciem, będzie też skory do zabaw i tresury. Wybierając dla niego odpowiednio skomponowaną karmę zawierającą składniki najlepszej jakości, zapewnimy swojemu czworonogowi szczęśliwe i długie życie.

Źródła:

  • http://polkarma.pl/wp-content/uploads/2016/06/FEDIAF-Nutrtion-Guideline-P5_PL_2017_internet.pdf
  • https://www.purina.co.uk/dogs/health-and-nutrition/daily-feeding-guide/a-healthy-balanced-diet-for-your-dog
  • https://www.purina.com/ingredients
  • https://www.purina.com/articles/dog/feeding/dog-feeding-guide
  • https://www.purina.pl/psy/beyond/skladnikiArtykuł partnerski