Jaką wannę wolnostojącą wybrać do łazienki?

Remont łazienki lub tworzenie jej od podstaw to nie lada wyzwanie. Skala przedsięwzięcia przyprawi o ból głowy niejednego, ale choć raz w życiu trzeba się z tym zmierzyć.

Wanna wolnostojąca

Skoro przygotowujemy takie pomieszczenia na lata, to dlaczego nie zafundować sobie łazienki swoich marzeń, w której na przykład stanie stylowa wanna wolnostojąca?

Remont łazienki lub tworzenie jej od podstaw to nie lada wyzwanie. Skala przedsięwzięcia przyprawi o ból głowy niejednego, ale choć raz w życiu trzeba się z tym zmierzyć. Skoro przygotowujemy takie pomieszczenia na lata, to dlaczego nie zafundować sobie łazienki swoich marzeń, w której na przykład stanie stylowa wanna wolnostojąca? Wówczas w domowym zaciszu będzie można stworzyć własne SPA! A kilkuminutowa kąpiel z zapachowymi olejkami, w świetle świec pozwoli na wyciszenie, odreagowanie stresów i zregenerowanie sił, potrzebnych w kolejnym dniu. Nadmieńmy jednak, że takie rozwiązanie dedykowane jest do łazienek o metrażu co najmniej 10m2.

Wybór wanny – krok po kroku

Wydawać by się mogło, że to prosta sprawa, ale nic z tych rzeczy. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów: gdzie będzie ulokowana wanna, wybrać jej kształt, rozmiar, zastanowić się czy powinna mieć ona jakieś dodatkowe udogodnienia, sprawdzić lub doprowadzić podłogą odpowiednią instalację wodno-kanalizacyjną, a wszystko zakończyć dopasowaniem baterii.

Zalety wanny wolnostojącej

Zalety wanny wolnostojącej

Wanna wolnostojąca ma wiele zalet, do których należy dowolność w osadzaniu jej na posadzce w łazience: na środku, w rogu czy przy ścianie naprzeciwko drzwi. Ponadto mamy duże pole do popisu w kwestii designu – taka wanna może być okrągła, owalna, kwadratowa, prostokątna, czy asymetryczna. Zaś ta stworzona w nietypowym kształcie na zamówienie będzie iście oryginalna, dopasuje się do każdego stylu i wyróżni się na tle innych sąsiadujących z nią przedmiotów. Charakteru doda jej sam materiał, z jakiego można ją wykonać, a mianowicie akryl, naturalny kamień, miedź, drewno, szkło, metal czy żeliwo. Obecnie wanna wolnostojąca akrylowa nie musi być wyłącznie biała, bo można fabrycznie nadać jej kolor, a nawet dołożyć efektowne zdobienia. Niektóre modele posiadają dodatkowe zagłówki lub podnóżki, mechanizm ustawiania nóżek oraz hydromasaż czy też bicze wodne.

Wady wanny wolnostojącej

Jakie trudności pojawiają się, gdy przychodzi nam do głowy wanna wolnostojąca? Wymiar! Może nam on przysparzać wielu problemów zwłaszcza podczas sprzątania, bo należy umyć każdy fragment wanny, a ustawiona w rogu lub przy ścianie ograniczy częściowo dostęp. Przy nóżkach zbiera się także kurz, który ciężko wyciągnąć, a trudności dodatkowo potęgują właśnie nietypowe wymiary lub kształty. Efektowna szklana wanna to przedmiot prawie niemożliwy do idealnego wyczyszczenia, a na pewno zajmie to dużo czasu w przeciwieństwie do np. wanny akrylowej. Kłopotliwe bywa również stworzenie odpowiednich przyłączy, przy czym trzeba niejednokrotnie kuć podłogę. Wanna wolnostojąca jest też o wiele bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, ponadto mniej stabilna i może się przewrócić, a dodatkowo zniszczyć instalację. Trzeba zdawać sobie sprawę, że po jakimś czasie nóżki mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki trzeszczenia lub skrzypienia. Jednakże wiele osób uwielbiających styl vintage jest w stanie znieść te drobne niedogodności, w imię zorganizowania niebanalnej przestrzeni.

Rozmiar wanny a komfort jej użytkowania

Wanna wolnostojąca wymiar – jaki będzie najwłaściwszy? Standard to min 150 cm długości, choć jeśli istnieje taka możliwość, lepiej zdecydowanie postawić na większy model. Przy tym należy pamiętać również o tym, by łazienka nie straciła swojej przestronności i nie została przytłoczona rozmiarem wanny.

Idealny duet – wanna wolnostojąca i bateria

Idealny duet – wanna wolnostojąca i bateria

Nawet najpiękniejsza, najbardziej oryginalna wanna nie będzie funkcjonować jeśli nie połączymy jej z baterią czy korkiem kilk-klik. Dostępne na rynku baterie wannowe wolnostojące mają różnorodne oblicza i z łatwością dopasują się do wnętrz klasycznych, loftowych, skandynawskich czy nowoczesnych. Mają zróżnicowaną kolorystykę – spotykamy baterie złote, białe, czarne, miedziane, chromowane, szczotkowane lub z połyskiem. Niektóre z nich mają swój niepowtarzalny charakter, np. te retro przypominające słuchawki telefoniczne z dwoma krzyżykowymi pokrętłami. Wiele inspiracji dotyczących urządzania łazienki z wanną wolnostojącą znajdziesz na stronie: https://dommania.pl.

Bateria wannowa wielootworowa lub podtynkowa

Bateria wannowa wielootworowa instalowana jest na krawędzi wanny w specjalnie przygotowanych otworach. Jedyną ważną sprawą jest dobranie wanny o dosyć szerokiej krawędzi, dającej możliwość montażu, choć nie wszystko stracone, bo można umieścić ją na dodatkowej półce lub podeście. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wąż rączki prysznicowej jest dyskretnie schowany. Ilość otworów wynosi od 3 do 5. Stosuje się także baterię wannową podtynkową, choć wówczas wanna musi przylegać do ściany, gdyż cała instalacja jest tam usytuowana.