Joe Pantoliano jurrorem na polskim festiwalu!

Ujawniamy nazwisko ostatniego z członków jury konkursu głównego ON AIR na Tofifest 2015. Jest nim zdobywca Emmy, Joe Pantoliano.

joe pantoliano w polsce

Amerykański aktor, producent i reżyser, znany jest z takich filmów jak Matrix, Bad Boys czy serialu Rodzina Soprano. Na Tofifest pokaże także, wyreżyserowany przez siebie film No Kidding, Me Too! mówiący o walce z depresją.

Joe Pantoliano jest człowiekiem, którego nie sposób wtłoczyć do jednej szuflady. Aktor, reżyser, producent, scenarzysta. Na koncie ma ponad 175 filmów oraz występów w telewizji i na scenicznych deskach. Pantoliano będzie członkiem Jury konkursu głównego ON AIR, w którym zasiadają także Anne Fontaine (Coco Chanel), Wojciech Kuczok, Katarzyna Rosłaniec (Galerianki), Ada Condeescu (Love Island), Umut Dag (Kuma) i Piotr Czerkawski. Aktor od lat walczy o zrozumienie dla ludzi chorych na depresję, na którą sam cierpi. Dlatego też w Toruniu pokaże premierowo swój film dokumentalny No Kidding, Me Too! (Nie żartuj, ja też!) mówiący o walce z tą chorobą.

W pamięci widzów na całym świecie Joe Pantoliano zapisał się jako Cypher, mroczna postać z przełomowego filmu sci-fi Matrix. Za rolę Ralpha Cifaretto w Rodzinie Soprano otrzymał Primetime Emmy Award. Na Tofifest opowie też o swoim najnowszym projekcie realizowanym z Andy i Laną Wachowski dla serwisu Netflix.com – Sense 8.

Jego pierwszym sukcesem ekranowym była rola Guido „Zabójcy” Pimpa – w Ryzykownym interesie (Risky Business, 1983) Paula Brickmana, gdzie zagrał z Tomem Cruise i Rebeccą de Mornay. W 1985 roku stał się gwiazdą wśród ówczesnych nastolatków występując w kinowym hicie The Goonies. Z Tommym Lee Jonesem i Harrisonem Fordem zagrał w Ściganym (The Fugitive, 1993) gdzie odtwarzał postać szeryfa Cosmo Renfro. Wystąpił też w obu częściach Bad Boys z Willem Smithem oraz jako Teddy w Memento Christophera Nolana. Na początku kariery pojawiał się też w kultowym serialu M.A.S.H..

Aktor od lat aktywnie walczy o prawa ludzi chorych na depresję i chorobę afektywno -dwubiegunową. Sprzeciwia się społecznemu piętnowaniu osób chorych i namawia, by bez wstydu mówiły o tych trudnych schorzeniach. Z tym wiąże się wspomniany pokaz filmu No Kidding, Me Too!, po którym Pantoliano spotka się z widzami Tofifest.

Dodajmy, że gościem festiwalu będzie także Anna Dymna, która odbierze specjalnego Złotego Anioła za niepokorność twórczą. Znana z działalności społecznej aktorka spotka się w Toruniu z uczniami szkół specjalnych oraz pensjonariuszami domów pomocy społecznej. Tofifest, niepokorny festiwal, dba o to, by przy okazji pokazywania dobrego kina i wizyt znakomitych gości, mówić też głośno o sprawach ludzi potrzebujących pomocy.

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w dniach 18–25 października 2015 roku w Toruniu.