José Carreras w Sali Kongresowej

Uznawany za najlepszego w historii odtwórcę ról Don Josego w Carmen Bizeta czy Rudolfa w Cyganerii Pucciniego. Niezrównany zarówno w repertuarze musicalowym, jak i sakralnym.

Jako jeden z niewielu artystów klasycznych potrafi gromadzić na swoich plenerowych koncertach dziesiątki tysięcy widzów.
Już 4 listopada José Carreras wystąpi na ekskluzywnym koncercie w warszawskiej Sali Kongresowej dla jedynie 2500 fanów. Przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej zaprezentuje największe przeboje muzyki operowej, utwory z legendarnych musicali oraz piękne hiszpańskie i włoskie pieśni, a wszystko to w ramach europejskiej trasy koncertowej z okazji 65 urodzin tenora.
Urodzony w 1946 roku w Barcelonie José Carreras od najmłodszych lat wykazywał wielki muzyczny talent. Zadebiutował w wieku 8 lat, śpiewając w radio La Donna e Mobile z Rigoletto Verdiego, a trzy lata później stąpał już po scenie Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Jego kariera w niezwykle szybkim tempie zaczęła rozwijać się od roli w Nabucco Verdiego w 1970 roku. Magazyn Ovation określił głos młodego Hiszpana jako słodki, liryczny, wypełniony kolorem, jasny i prawdziwy, posiadający w sobie zmysłowe piękno, co razem wzięte daje niezwykły efekt, a dyrektor San Francisco Opera Lotfi Mansouri powiedział o Carrerasie: To najlepszy wokalista operowy z jakim pracowałem, jego muzykalność, inteligencja, zdolności dramatyczne, nie wspominając wspaniałego głosu, robią z niego artystę kompletnego. Co jest nietypowe w przypadku Carrerasa, to to, że w wieku 28 lat, kiedy większość śpiewaków operowych dopiero zaczyna swoje kariery, on miał już na koncie 24 główne role w różnych operach w Europie i Ameryce Północnej i debiut na najbardziej prestiżowych scenach świata:
– Vienna Staatsoper w 1974, jako Książę Mantui w Rigoletto;
– London’s Royal Opera House w 1974, jako Alfredo w La Traviata;
– New York Metropolitan Opera w 1974, jako Cavaradossi w Tosca;
– La Scala Milan w 1975, jako Riccardo w Un ballo in maschera (Bal maskowy).
W 1987 roku, w szczycie sławy, u artysty zdiagnozowano ostrą białaczkę. Mimo, że lekarze dawali mu jedynie 10% szans na przeżycie, Carreras pokonał chorobę i powrócił do muzyki. Zaangażował się również w działania charytatywne i walkę ze śmiertelną chorobą.
Carreras to wszechstronny artysta – niezrównany w partiach operowych i w lżejszym repertuarze musicalowym oraz mszalnym. Znany jest również z doskonałej interpretacji pieśni hiszpańskich i włoskich, a wykonywane przez niego kolędy są uważane za najpiękniejsze na świecie. Jego albumy wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną, a sam artysta ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagród, odznaczeń, tytułów i medali, zarówno za działalność muzyczną, jak i charytatywną.

4 listopada genialny tenor José Carreras po raz kolejny zawita do Warszawy. Na koncercie w Sali Kongresowej w towarzystwie orkiestry symfonicznej da pokaz muzycznego geniuszu na najwyższym poziomie. Piękna operowa muzyka, melodie hiszpańskie i włoskie, czy musicalowe przeboje w jego wykonaniu za każdym razem zachwycają jego wiernych fanów i zjednują mu grono nowych wielbicieli, a to dzięki temu, że maestro traktuje każdy z koncertów, jak najważniejszy w jego karierze.

ZAPRASZAMY
4 listopada 2011, Warszawa, Sala Kongresowa