Kalendarz pylenia roślin – dlaczego warto go znać?

Zanieczyszczenie i inne zmiany dotyczące codziennego życia, w tym zmiany klimatyczne, coraz bardziej dają się nam we znaki.

Kalendarz pylenia roślin – dlaczego warto go znać?

Wzrasta liczba osób cierpiących na różnego typu alergie, w tym alergie wziewne, które w wielu przypadkach wiążą się z uczuleniem na pyłki popularnych i powszechnie rosnących w naszej strefie klimatycznej roślin. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka kontaktu z alergenami jest zapoznanie się z kalendarzem pylenia roślin. Dowiedz się, gdzie można go znaleźć, jak z niego korzystać i dlaczego to takie ważne*.

Alergie sezonowe – zmora naszych czasów

Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja naszego układu odpornościowego na czynniki rozpoznawane przez zdrowe osoby jako neutralne. Reakcja alergiczna może dotyczyć różnych substancji: składników pokarmów, związków chemicznych, wydzielin zwierząt (ślina, jad), roztoczy kurzu domowego, zarodników pleśni i grzybów oraz pyłków roślin. Wyróżnia się alergie kontaktowe, pokarmowe i wziewne [1]. Te ostatnie mogą być całoroczne (np. na kurz czy sierść zwierząt) lub sezonowe. Należy jednak podkreślić, że alergia wziewna sezonowa może dawać objawy ze strony układu oddechowego i oczu przez cały rok. Jeśli choroba nie jest leczona, stan zapalny będący reakcją obronną organizmu może stać się chroniczny [2]. Alergie sezonowe są coraz częstsze – przyczynia się do tego zarówno zanieczyszczenie powietrza, jak i powszechne i nieraz nadmierne używanie detergentów oraz środków czystości. Ludzki organizm narażony jest obecnie na wiele czynników zwiększających ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej.

Objawy i konsekwencje alergii na pyłki roślin

Typowe dla uczulenia na pyłki bylin, traw i drzew objawy to katar, drapanie w gardle i kaszel oraz łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu [1]. Dolegliwości te przybierają na sile zwłaszcza w wietrzne, suche, słoneczne dni, gdy stężenie pyłków danej rośliny unoszących się w powietrzu jest wysokie. Objawów alergii na pyłki nie wolno lekceważyć – nieleczona choroba ma tendencję do nasilania się, a jej symptomy mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Ze strony układu oddechowego jest to na przykład zapalenie zatok na tle alergicznym oraz astma. Objawy ze strony oczu, takie jak nadmierne łzawienie, mogą natomiast prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka, który stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia narządu wzroku i może prowadzić m.in. do uszkodzenia rogówki [3]. Podrażnione oczy są też bardziej podatne na infekcje, w tym na zapalenie spojówek.

Czym jest kalendarz pylenia roślin?

Kalendarz pylenia roślin to przydatne narzędzie pozwalające osobom cierpiącym na alergie wziewne sprawdzić, kiedy przypada okres pylenia roślin, których pyłki powodują uczulenie. Oczywiście, aby wiedzieć jakie to dokładnie rośliny, należy uprzednio przeprowadzić testy skórne w gabinecie alergologicznym [2]. Szczegółowy kalendarz pylenia roślin znaleźć można na przykład na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego [4]. Warto się z nim zapoznać oraz śledzić codzienne komunikaty dotyczące stężenia pyłków w powietrzu.

Jak chronić oczy – porady dla alergików

Alergia wymaga odpowiedniego leczenia. Najczęstszą metodą terapii jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, możliwa jest również immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie [2]. Zaleca się również w miarę możliwości unikać przebywania na zewnątrz, gdy stężenie pyłków jest wysokie, a więc w wietrzne i suche dni, zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych. Po przyjściu do domu wskazane jest przemycie oczu roztworem soli fizjologicznej, co pomoże oczyścić ich powierzchnię z alergenów. Dobrym rozwiązaniem dla alergików jest również stosowanie nawilżających kropli z kwasem hialuronowym i ektoiną, na przykład Ektin**. Kwas hialuronowy przywraca właściwy poziom nawilżenia oka, natomiast ektoina tworzy na jego powierzchni barierę ochronną utrudniającą kontakt z alergenem. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Bibliografia:

Monika Świerczyńska-Krępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 07.02.2023.
Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii, data dostępu 07.02.2023.
Marek Prost, Zespół suchego oka, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka, data dostępu 07.02.2023.
Kalendarz pylenia PTA, https://dlapacjentow.pta.med.pl/baza-wiedzy/kalendarz-pylenia/

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Artykuł partnera