Kiedy należy stosować probiotyki?

Probiotyki to żywe kultury bakterii, które podawane we właściwych ilościach pozytywnie wpływają na organizm człowieka

Kiedy stosować probiotyki
Kiedy należy stosować probiotyki?

Probiotyki to żywe kultury bakterii, które podawane we właściwych ilościach pozytywnie wpływają na organizm człowieka. I choć najczęściej stosowane są w czasie antybiotykoterapii celem regeneracji mikroflory jelit, to wiele osób zastanawia się, w jakich jeszcze przypadkach można sięgnąć po probiotyk – sprawdźmy to.

Probiotyki – zalety przyjmowania

Od wielu lat mówi się, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu probiotyki, czyli specyficzne szczepy mikroorganizmów, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. Badania naukowe już dawno udowodniły, że probiotyki chronią jelita przed zakażeniami, a dzięki produkcji kwasów organicznych utrzymują poziom pH w żołądku na prawidłowym poziomie. Wspomagają również odporność i chronią przed patogenami. Ich właściwości skutecznie sprawdzają się podczas leczenia biegunek podróżnych czy infekcyjnych, w tym również zakażenia rotawirusami wywołującymi biegunkę. Ponadto poszczególne szczepy bakterii zwiększają wchłanianie wapnia, żelaza i magnezu.

Warto zapewnić organizmowi stałą dostawę probiotyków, które można znaleźć m.in. w kapuście kiszonej, ogórkach kiszonych czy niektórych produktach mlecznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po suplement diety, który może nam pomóc w konkretnej dolegliwości.

Jak wybrać dobry probiotyk?

Możemy czuć się nieco zagubieni podczas szukania najlepszego dla nas probiotyku, ale na szczęście istnieją pewne uniwersalne kryteria, które ułatwiają proces poszukiwań.

Niezależnie od tego, czy probiotyk jest pod postacią leku, czy suplementu diety – preparat powinien mieć wykaz zawierających w sobie rodzaju i gatunku bakterii oraz szczepy wyrażone kodem literowo-cyfrowym np. Lactobacillus rhamnosus LR06, gdzie lactobacillus to rodzaj, rhamnosus to gatunek, natomiast LR06 to szczep bakterii znajdującej się w suplemencie. Prawidłowy zapis szczepu ma ogromne znaczenie, ponieważ to od niego zależy skuteczność działania suplementu.

Bakterie probiotyczne są żywymi organizmami, dlatego potrzebują pożywienia, aby przetrwać. Funkcję pokarmu pełnią tutaj prebiotyki – substancje, które nie ulegają trawieniu. Ich obecność w suplemencie znacząco zwiększa aktywność dobrych bakterii. Rolę pokarmu najczęściej odgrywa inulina lub fruktooligosacharydy – niestety często obydwa składniki powodują wzdęcia. Natomiast przyjazny i bezpieczny dla organizmu człowieka jest błonnik akacjowy, który jest doskonałym pożywieniem dla bakterii probiotycznych. Taki probiotyk dla dzieci i dorosłych możesz znaleźć m.in. w sklepie Lab One.

Warto zwrócić uwagę również na rodzaj opakowania. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, ponieważ bakterie probiotyczne są wyjątkowo podatne na czynniki zewnętrzne. Opakowanie powinno tworzyć „barierę” i zabezpieczać tabletki przed światłem i wilgocią.

Dla kogo wskazane są probiotyki?

Obecnie najczęściej przyjmuje się probiotyki w czasie antybiotykoterapii. Okazuje się jednak, że są również inne wskazania, które wymagają stałych dostaw dobrych bakterii. Oto one:

  • biegunka, w tym także biegunka podróżna;
  • infekcje dróg moczowych oraz intymne;
  • zespół jelita drażliwego;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • zakażenie bakterią H. Pylori;
  • atopowe zapalenie skóry.

Należy pamiętać, aby po zakupie probiotyku zapoznać się z jego ulotką oraz z zalecanym spożyciem produktu. W innym przypadku suplement może nie przynieść wyczekiwanych efektów. Pamiętaj również, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Artykuł partnera