Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych. Jeffrey Moussaieff Masson

Książka pełna przejmujących opowieści o psach, kotach, koniach i innych zwierzętach, pięknie ilustrujących mocną więź, jaką z nimi tworzymy. Pozwoli zmierzyć się z rozpaczą i nabrać wiary w nieśmiertelną moc miłości.

Jeffrey Moussaieff Masson
Kiedy odchodzi przyjaciel. Refleksje o śmierci zwierząt domowych. Jeffrey Moussaieff Masson

Jeffrey Moussaieff Masson, badacz zachowań zwierząt i autor książek z dziedziny psychologii i etologii, pokazuje, że żałoba po bliskim zwierzęciu jest tak samo pełnoprawna, jak po bliskim człowieku i wymaga przestrzeni, czasu, ukojenia.

O książce

Jak rozmawiać o żałobie, która nie jest poczuciem straty drugiego człowieka, lecz zwierzęcia? Jak do tematu żałoby po śmierci zwierząt podchodzimy w społeczeństwie? Jak opłakiwać członków naszych rodzin, którzy nie są ludźmi, ale których czasem tak samo mocno kochamy? Jak rozmawiać z osobami dotkniętymi taką stratą? Ta książka pomaga zmierzyć się z żałobą po stracie i daje ukojenie.

Mimo że zwierzęta zamieszkują już w ponad połowie domów w zachodnich społeczeństwach, wciąż mamy trudność z mówieniem o emocjach związanych ze śmiercią naszych futrzastych przyjaciół. A przecież żal po stracie wieloletniego nieraz towarzysza jest zupełnie zrozumiały.

Jeffrey Moussaieff Masson proponuje bardzo osobiste podejście do tego tematu, pozwalając czytelnikom badać ich własne reakcje i pokazując sposoby na wyjście z żałoby, a także możliwości upamiętniania naszych najlepszych przyjaciół.