Kobiety z żelaza są na wagę złota, czyli o damskim obliczu triathlonu

Triathlon to wyjątkowy sport, połączenie trzech dyscyplin – pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Jest różnorodny, wymaga dyscypliny i organizacji, bywa nieprzewidywalny – tak jak codzienne życie większości pań.

Kobiety z żelaza są na wagę złota, czyli o damskim obliczu triathlonu

Mimo, iż wśród uczestników wciąż jest zdecydowanie więcej mężczyzn, niż kobiet, to jednak dyscyplina ta skrada coraz więcej serc tych drugich. Określenie „słaba płeć” już dawno odeszło do lamusa i to powoli widać także w triathlonie. W dzisiejszych czasach kobiety są silne, odważne, ambitne i wytrwale dążą do swoich celów, nawet tych, które wydają się niemożliwe do osiągnięcia.

Na początku marca br. Super League Triathlon oraz International Triathlon Union, jedne z największych triathlonowych organizacji na świecie, ogłosiły strategiczne porozumienie. Jedną z ważniejszych kwestii, które zostały w nim zawarte była współpraca w promowaniu równości płci w sporcie. Pod koniec czerwca w Poznaniu odbędzie się pierwsza impreza cyklu SLT w Polsce. W ramach tego wydarzenia ruszył również pierwszy na świecie projekt dedykowany realnemu zwiększeniu zaangażowania kobiet w triathlon – „Kobiety na wagę złota nakręca LIV”.

Kobiece spojrzenie na sport

Łączymy siły, żeby pokazać inne spojrzenie na triathlon i nadać tej dyscyplinie dodatkowy wymiar. Nie chcemy odcinać się od mężczyzn ani udowadniać nikomu swoich możliwości. Naszym nadrzędnym celem jest rozwój triathlonu jako dyscypliny i wierzymy, że możemy osiągnąć to właśnie poprzez zwiększenie zaangażowania kobiet – mówi ekspert Renata Talarek. – To szansa na zmianę wizerunku tego sportu, wniesienie nowych wartości, które niekoniecznie opierają się na rywalizacji i walki o wyniki. Chcemy przedstawić różne oblicza kobiet aktywnych, pokazać nowe spojrzenie na triathlon i w ten sposób zachęcić wszystkich, nie tylko kobiety, do rozpoczęcia przygody z tym sportem – dodaje pomysłodawczyni projektu.

Kobiety z żelaza są na wagę złota, czyli o damskim obliczu triathlonu

W ramach projektu uruchomione zostały fanpage „Kobieca strona sportu” oraz grupa „Kobiety na wagę złota nakręca LIV” na portalu Facebook. Na fanpage’u prezentowane są m.in. historie ambasadorek projektu, merytoryczna wiedza na temat przygotowań do startu w triathlonie oraz informacje na temat samej imprezy Super League Triathlon Poznań, a na grupie kobiety mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami, chwalić się swoimi sukcesami (także tymi najmniejszymi, jak np. wyjściem na wieczorny trening) oraz nawzajem wspierać się i motywować. Dzięki temu uczestniczki projektu mają do kogo zwrócić się w ciężkich chwilach i mogą uzyskać fachową pomoc w kwestiach treningu oraz motywacyjnego kopa od innych aktywnych kobiet. Dodatkowo, w ramach projektu firma I-sport udostępniła uczestniczkom swoją platformę treningową on-line. Każda z uczestniczek projektu przez 21 może mieć do dyspozycji własnego trenera, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące przygotowań do startu i pomoże ułożyć plan treningowy dostosowany do poziomu zaawansowania uczestniczki.

Złote ambasadorki

Największą siłą projektu „Kobiety na wagę złota nakręca LIV” są jego ambasadorki. Każda z nich jest inna, każda ma swoją własną historię. Niektóre są triathlonowymi wyjadaczkami, a dla niektórych będzie to debiut w tym sporcie. Mają różne obowiązki zawodowe i rodzinne, swoje problemy i kompleksy, ale wszystkie łączy wspólna pasja i jeden cel – start w Super League Triathlon Poznań. Dzięki tej różnorodności łatwo się z nimi utożsamiać i dzięki temu odnaleźć w sobie motywacje i w chwili zwątpienia pomyśleć: „Skoro ona może, to ja też!”.

Kobiety z żelaza są na wagę złota, czyli o damskim obliczu triathlonu

Moja droga do debiutu w triathlonie z początku wydawała mi się jak podróż na koniec świata. Podróż w nieznane, trudna i wymagająca, szczególnie, że rozpoczynam ją po czterdziestce – mówi Anna Węgrzyn, jedna z ambasadorek projektu, dla której będzie to pierwszy start w triathlonie. – Okazało się, że jest to wspaniała przygoda. Mamy swoją grupę, na której prawie codziennie piszemy i wspieramy się nawzajem, mamy wsparcie trenerów I-sport, którzy ułożyli mi plan oraz dietę, a przede wszystkim mam siebie, czyli mam 100% możliwości. Nie można mówić, że się nie da, to wszystko jest w nas – dodaje.

W projekt zaangażowała się również popularna marka modowa Bizuu, która zaprojektowała specjalne koszulki, torebki i rękawki sportowe na potrzeby akcji. To dobry przykład na to, że świat triathlonu ma duży potencjał biznesowy, także dla firm, które do tej pory nie były nim zainteresowane.

Dzięki tym dziewczynom chcemy pokazać, że najważniejsze to powiedzieć TAK. Tak, chcę spróbować. Tak, chcę regularnie uprawiać sport i mieć cel, który mnie do tego zmotywuje. Chcę czuć się dobrze sama ze sobą. Chcę być dumna z siebie. Chcę podjąć wyzwanie, dzięki któremu będę silniejsza w codziennym życiu. Chcę poczuć emocje, których na co dzień nie doświadczam. Chcę być w formie, bawiąc się przy tym i poznając nowych ludzi. Tak, dam z siebie 100% i wystartuję w triathlonie – mówi Renata Talarek. – Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom w Super League Triathlon Poznań weźmie udział rekordowa liczba kobiet – dodaje.

Kobiety z żelaza są na wagę złota, czyli o damskim obliczu triathlonu

W niedzielę 1 lipca, o godz. 10:00 rywalizację w ramach SLT Poznań na dystansie tzw. ¼ otworzy kobieca fala. Ma to być symboliczne zaznaczenie złotej fali kobiet w triathlonie, która otworzy nowy rozdział w historii tego sportu. Dodatkowo w ramach Festiwalu Triathlonu w Poznaniu rozegrana zostanie pierwsza edycja Semilac Women Run – biegu na dystansie 5,4 km tylko dla kobiet. Zachęcamy wszystkie aktywne Panie do zapoznania i zaangażowania się w projekt „Kobiety na wagę złota nakręca LIV” i podjęcia sportowego wyzwania.

Wpis znaleziono dzięki:

- Sport

- Triathlon

- Zdrowie