Kojąca moc rumianku

W przeszłości wierzono, że ma działanie magiczne i może chronić przed urokami. Dziś wiemy o jego wielu właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych.

Kojąca moc rumianku. Foto Alexas Fotos/Pexels

Rumianek pospolity to charakterystyczny, biały kwiat z żółtym środkiem. Ze względu na małe wymagania glebowe jest powszechny w Europie, Azji i Ameryce. Można go spotkać na trawnikach, polach czy w przydomowych ogródkach. Dlaczego warto po niego sięgnąć? Ma wiele właściwości leczniczych: stosuje się go rozkurczowo podczas problemów trawiennych lub rozluźniająco i wyciszająco przy trudnościach z zasypianiem.

Pielęgnacja skóry

Ekstrakt z rumianku jest bardzo częstym składnikiem kosmetyków. Zawiera między innymi flawonoidy, α-bisabolol, chamazulen, cholinę i sole mineralne oraz witaminy z grupy B i C. Dzięki temu ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry i gojenie ran. Obecna w nim witamina B3 (niacyna) zmniejsza przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych, hamuje powstawanie wolnych rodników oraz chroni skórę przed promieniowaniem UV. Rumianek sprawia, że skóra staje się rozświetlona, wygładzona i ujędrniona, wspiera również walkę z trądzikiem – uspokaja stany zapalne, zaczerwienienia i rozjaśnia blizny potrądzikowe.

Pielęgnacja włosów

Składniki zawarte w roślinie mają również dobroczynny wpływ na skórę głowy. Ze względu na działanie rozjaśniające taka pielęgnacja jest przeznaczona dla blondynek. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym może być wykorzystywany do leczenia łupieżu i podrażnień skóry głowy. Przeciwdziała też wypadaniu włosów, przyspiesza ich wzrost oraz sprawia, że są gładkie i lśniące.

Jak stosować rumianek?

W sklepach i aptekach dostępne są olejki i herbatki. Olejek z rumianku można stosować bezpośrednio na skórę po oczyszczeniu twarzy lub dodać do kremu. Włosom służyć będzie płukanka, przygotowana z letniej wody i kilku kropek olejku. Nakładamy ją po umyciu głowy. Herbatki można nakładać na czystą skórę zamiast toniku lub stosować jako płukankę do włosów.

Domowe rozjaśnianie włosów

Działanie rozjaśniające rumianku można wykorzystać również w domowej koloryzacji. Nie przyniesie to spektakularnych rezultatów – uzyskamy jedynie złociste refleksy. Do rozjaśnienia potrzebna będzie płukanka przygotowana z czterech saszetek herbatki rumiankowej zalanych litrem gorącej wody. Należy poczekać do wystygnięcia i wypłukać umyte wcześniej włosy. By wzmocnić działanie, do mieszanki warto dodać dwie łyżeczki soku z cytryny. Zabieg można powtarzać do uzyskania pożądanego efektu, jednak maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Justyna Grochowska