
Kuchnia to dobre miejsce do wprowadzenia żywych kolorów i ciekawych wzorów zarówno na ścianach jak i meblach. Szczególnie jeśli masz kuchnię zaprojektowaną w stylu skandynawskim, czy minimalistycznym. Odważne barwy dodadzą takiej aranżacji ciepła, dynamiki i energii, a delikatne pastele dopełnią surową przestrzeń. Jakich kolorów użyć i jakie techniki zastosować do wprowadzenia zmian?
Żółty, cytrynowy, miodowy
Żółty to kolor, który podbija świat i wypiera modny od kilku lat róż. To ulubiona barwa pokolenia Z, która krzyczy „spójrz na mnie”. Żółty jest odważny i żywy. Gdy użyjesz go na większej powierzchni – ścianach, frontach szafek, czy blacie kuchennym, kuchnia stanie się jasna i optymistyczna. Jeśli nie chcesz wprowadzać zbyt dużo żółtego do swojej kuchni, wybierz kilka elementów – wnęka, szafka, stolik, i oklej je naklejkami o cytrynowej barwie.

Ciekawą techniką stosowaną do szybkiej i efektywnej zmiany wystroju jest wykorzystanie tapet samoprzylepnych. Tapety, które tworzymy to wysokiej jakości grafiki, przedstawiające patterny, czyli powtarzalne wzory oraz motywy inspirowane otaczającym nas światem. Na ściany jadalni polecamy matowy i samoprzylepny materiał tapety Pixerstick, który jest odporny na rozdarcia, zagniecenia i może być czyszczony suchą szmatką. Aplikacja takiej tapety jest bardzo prosta, wystarczy zamówić arkusze o wymiarach ściany, czy wnęki, którą chcemy ożywić, a kiedy dotrze już do naszego mieszkania, przykleić tapetę na oczyszczoną powierzchnię. Efekt WOW gwarantowany!
Ultra violet, czyli fiolet z domieszką błękitu
Ultra violet jest kolorem roku 2018, ogłoszonym przez Instytut Pantone, czyli światowych specjalistów od barw. Fiolet jest tajemniczy, mistyczny i duchowy. Nadaje przestrzeni artystyczny i twórczy charakter. Ponieważ jest kolorem mocnym i wyraźnym, dobrze jest go zastosować na mniejszych przestrzeniach ścianie, która jest naturalnie oświetlana, czy kilku frontach kuchennych.

Kiedy chcesz użyć odważnych barw i wzorów, polecam poeksperymentować z naklejkami na meble. Po pierwsze, takie naklejki można przyklejać i odklejać, więc jeśli jakiś koncept ci się nie spodoba, możesz łatwo zmienić swoją wizję. Po drugie, oklejanie frontów, blatów, czy stołu kuchennego, dosłownie w chwilę, odmieni podstarzałe, czy nudne elementy kuchni. Naklejki na meble są wykonane z trwałego, matowego materiału, który można czyścić wilgotną szmatką. Dostępne są w dowolnym rozmiarze, a ich cena zaczyna się już od 39 zł za arkusz 55 x 55 cm.
Orientalny niebieski
Niebieski to kolor chłodny, spokojny i wyciszający. Jeśli barwy dynamiczne nie są twoimi ulubionymi, wybierz błękit, turkus lub kobalt by stworzyć w swojej kuchni spokojną przestrzeń. Możesz użyć bardzo jasnych odcieni na jednej ze ścian, by powiększyć pomieszczenie, lub zastosować ciemniejsze warianty niebieskiego na elementach mebli kuchennych, by ochłodzić pomieszczenie z dużą ilością słońca.

Do kuchni dobrze jest użyć naszej tapety zmywalnej, która jest matowa, trwała i posiada oddychające podłoże z włókna. Za każdym razem gdy taka tapeta pobrudzi się kipiącą pomidorówką, czy odpryskami oleju, możesz ją łatwo zetrzeć mokrą szmatką. Tapety zmywalne najlepiej aplikować wokół przestrzeni roboczej w kuchni nad blatem, kuchenką, czy zmywakiem. Dobrym pomysłem jest wybór wzorzystej tapety w orientalne wzory i mozaiki, na której nie będzie tak szybko widać zabrudzeń, jak na jednolitej powierzchni.
Pastelowy róż
Róż jest kolorem świeżym i radosnym, najczęściej kojarzonym z dziewczęcością. W pomieszczeniach może być z powodzeniem wykorzystany jako dopełnienie surowej szarości, tak modnej w ostatnich latach. Dobrze komponuje się on również z drewnem i bielą. Niewielkie ilości tego koloru wprowadzą odrobinę zabawy i słodkości do naszej kuchni. To też dobry kolor dla tych z was, którzy są gotowi na delikatne zmiany w wyglądzie swojej kuchni i boją się eksperymentować z odważnymi barwami. Jeśli chcemy podkreślić detale możemy nakleić tapetę o subtelnych barwach i wzorach na niewielkiej przestrzeni.

Świetny efekt uzyskamy dobierając odcień tapety do koloru mebli czy dodatków. Taka aranżacja stworzy spójną i harmonijną kompozycję, która będzie przyjemna dla zmysłów. Przy wprowadzaniu drobnych zmian możemy łączyć tapety o łagodnych barwach wraz z naklejkami na meble. Ten sam kolor i wzór na jednej ze ścian i kilku frontach kuchennych ożywi monochromatyczną przestrzeń kuchni i nada jej wyjątkowy charakter.
Zielona mięta
Zielony to kojący kolor natury – trawy, liści, ziół, warzyw i owoców. Jasne i rześkie odcienie, takie jak limonka czy groszek nadadzą kuchni energetyczny i radosny klimat. Z kolei barwy jaśniejsze i bardziej stonowane, jak mięta czy oliwka, wprowadzą spokój i sprawdzą się na większych powierzchniach.

Zielony jest bezpiecznym kolorem dla przestrzeni kuchennej, dopełnia biel i drewniane czy stalowe elementy. A również świetnie komponuje się ze świeżymi ziołami trzymanymi w doniczkach na kuchennym parapecie.