Krewetkowy zawrót głowy – przepisy, ciekawostki, praktyczne porady

Podczas jednej z rozmów z amerykańskim żołnierzem w Wietnamie, główny bohater filmu Forrest Gump dowiedział się, że istnieje milion sposobów na przygotowanie krewetek: gotowane, smażone, pieczone, o smaku ananasa, kokosa, cytryny… długo by wymieniać.

Krewetkowy zawrót głowy – przepisy, ciekawostki, praktyczne porady

W czym tkwi sekret smacznych krewetek? Jakie są ich rodzaje? Jak przygotować owoce morza do dalszej obróbki? Zdradzimy też przepis na udane tygrysie krewetki!

Rodzaje krewetek

hociaż w morzach na całym świecie żyje ponad 2500 różnych gatunków krewetek, to większość owoców morza, jakie można znaleźć w sklepie, kategoryzuje się ze względu na wizualną prezentację, kolor oraz wagę. Krewetka składa się z muszli (głowa), powłoki na muszlę (ciało) oraz ogon. Europejczycy lubią kupować całe krewetki, zaś Amerykanie najczęściej nabywają je już obrobione i podzielone na kawałki. Można je spotkać w postaci świeżej lub mrożonej.

Krewetki dzielą się zazwyczaj na dwa typy ze względu na kolor lub ze względu na wielkość. W sklepach i hurtowniach można spotkać krewetki białe, różowe, brązowe oraz czerwone. Z kolei kucharze i miłośnicy kuchni dzielą je na:

  • Krewetki tygrysie – to duże krewetki z pancerzem w paski, które wykorzystuje się do dań z makaronem, ryżem i do warzyw, a także do sushi – czyli tam, gdzie chcemy poczuć wyraźny smak mięsa. Wymagają obróbki przed podaniem.
  • Krewetki koktajlowe – owoce morza pozbawione pancerzyka, najczęściej podawane jako samodzielna przystawka lub dodatek do sosów (np. do guacamole) i zup.
  • Krewetki zimnowodne – owoce morza o słodkim smaku, które są sprzedawane już wstępnie obrane i ugotowane. Dobre promocje na krewetki można znaleźć w sieci hurtowni Makro.
  • Krewetki skalne – duże owoce morza z twardym pancerzem, często wykorzystywane w kuchni zamiennie za mięso homara.

Sprzedawcy krewetek są zobowiązani poinformować konsumentów, z jakim typem produktu mają do czynienia: mogą pochodzić ze zrównoważonej hodowli lub tez pochodzić z dzikiej hodowli.

Jak przygotować krewetki?

Krewetki zawijane w boczku, podane z makaronem lub jako dodatek do sałatek i gęstych zup. Bez względu na to, na jaki typ dania się zdecydujemy ważne jest, aby krewetki nie były w środku zbyt suche i tym samym pozbawione swego charakterystycznego smaku. Jak przygotować krewetki, aby były chrupiące i soczyste? Sekret na udane owoce morza zdradza Makro:

– Nie każdy wie, że w przypadku tych skorupiaków krócej znaczy lepiej. Najlepiej gotować je lub smażyć około 3-4 minuty, a w przypadku większych dań dodawać pod koniec ich przyrządzania – czytamy na stronie https://www.makro.pl/swiat-produktow/ryby-makro/owoce-morza/krewetki.

Surowe, świeże krewetki należy przygotować przed obróbką: pozbywamy się głowy, muszli w przypadku krewetek tygrysich, ogona oraz żyły piaskowej (cienka żyła transportująca pokarm o ciemnym kolorze). Następnie spłuczemy na pod zimną, bieżącą wodą, by pozbyć się ewentualnych resztek piasku i czekamy, aż będzie sucha. Tak przygotowane krewetki podlegają dalszej obróbce – smażeniu, pieczeniu lub gotowaniu.

W przypadku mrożonych krewetek należy je rozmrozić w lodówce na noc, a następnie przepłukać zimną wodą. Nigdy nie wolno rozmrażać ich za pomocą wrzącej wody – tracą wówczas na swojej jędrności i stają się gumowate.

Dobrze przyrządzone krewetki nie mają silnego, rybiego zapachu, są jędrne i stawiają delikatny opór w trakcie konsumpcji.

Hiszpanie przygotowują krewetki na trzy sposoby: metodą a la plancha, czyli na specjalnej, mocno rozgrzanej patelni, metodą a la brasa, czyli grillowane na węglu oraz krótko smażone w oliwie z oliwek.

Wartości odżywcze krewetek

Krewetki są nisko kalorycznym przysmakiem, zawierają jedynie około 71 kcal na 100 gram produktu. Dietetycy cenią je za wysoką zawartość białka (aż 14 g w 100 gram surowego produktu), kwasu omega-3, a także niskich ilości tłuszczów nasyconych. Panowie doceniają krewetki za wysoką zawartość fosforu, selenu, cynku i miedzi, który korzystnie działają na układ krążenia. Z kolei zawarto w krewetkach cholesterol zalicza się do tych pozytywnie działających na nasz organizm: 100 gram krewetek zawiera około 125 mg dobrego cholesterolu, którego regularne spożywanie przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości karatenoidu (barwnik, od którego zależy kolor skorupiaka), który wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz obecności witamin z grupy B, krewetki stanowią cenny składnik pokarmowy dla osób cierpiących na problemy z układem nerwowym.

Przepis na krewetki tygrysie z tequilą

stnieje bardzo wiele dań, w których królują te owoce morza, wystarczy wspomnieć o indyjskich krewetkach Awadhi z chili, kurkumą, imbirem, czosnkiem i kolendrą, filipińskie bagoong alamang, czyli fermentowane krewetki podawane z sosem rybnym, meksykańskie danie caguamanta, czyli zupa z krewetkami i warzywami, chińskie pijane krewetki, które są najpierw zanurzane na parę godzin z alkoholu, a następnie spożywane żywe czy brazylijskie danie o nazwie vatapa, rodzaj pasty do smarowania wykonanej z chleba, krewetek, mleczka kokosowego oraz orzeszków ziemnych. Można je serwować w wersji na słodko, na słono, a także z dodatkiem alkoholu. I właśnie taki przepis na krewetki tygrysie z tequilą i pomarańczą można przygotować w domu w zaledwie 30 minut.

Składniki:

  • 100 gram niesolonego masła,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 średnia biała cebula,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 10 dużych krewetek tygrysich (obranych i przygotowanych do dalszej obróbki),
  • 1 papryczka chili,
  • 1 pomarańcza,
  • 70 ml tequilli,
  • świeża kolendra, sól morska.

Sposób przygotowania:

  1. Do rozgrzanej patelni dodajemy masło, oliwę z oliwek oraz posiekany drobno czosnek oraz cebulkę.
  2. Chwilę smażymy, aż będą szkliste i lekko przyrumienione.
  3. Dodajemy krewetki i smażymy na dużym ogniu około 3-4 minut, aż owoce morza zaczną się różowić i lekko skręcać do środka.
  4. Następnie dołożyć pokrojoną drobno papryczkę chili oraz pokrojoną skórkę w cieniutkie paski skórkę pomarańczy.
  5. Wszystko dobrze wymieszać, polać tequilą i podpalić zapałką.
  6. Czekamy do momentu, aż płomienie znikną, następnie posypujemy danie grubą solą morską oraz świeżo pokrojoną kolendrą. Podajemy od razu po przygotowaniu.

Owoce morza bardzo dobrze współgrają z wyrazistym smakiem czosnku – można je podać zarówno smażone, w sałatce Cezar, a także z jajkami – te wszystkie przepis znajdziecie na Rybach świata – kulinarnemu blogu poświęconym rybom oraz owocom morza: https://rybyswiata.pl/owoce-morza/soczyscie-chrupiace-krewetki-koktajlowe-z-czosnkowym-dipem/.

Jakich przypraw używać do krewetek?

Krewetki to część owoców morza doskonale łączą się z solą morską, która podkreśla ich słony, morski smak, a także z wyrazistymi przyprawami, które uwydatniają pikantny smak delikatnego wszak krewetkowego mięsa.

Spośród wielu przypraw z całego świata, do przygotowywania krewetek warto użyć świeżego imbiru, goździków, cynamonu, kminu rzymskiego, a także kurkumy, pieprzu kajeńskiego oraz pieprzu ziołowego.

Owoce morza można doprawiać za pomocą brązowego cukru oraz oliwy z oliwek. Dobrze komponują się smakowo z owocami tropikalnymi, a także z wodą kokosową oraz sokiem ze świeżej cytryny.

Ciekawostki o krewetkach

  • Nie wszyscy mogą spożywać krewetki – podobnie jak inne owoce morza, to jeden z najczęstszych alergenów pokarmowych.
  • Osoby cierpiące na chorobę dny moczanowej powinny unikać krewetek ze względu na zawarte w nich puryny, które mogą nasilać objawy.
  • Krewetki zamieszkują tez w Bałtyku, jednak są na tyle małe, ze wykorzystuje się je jedynie jako przynętę.
  • W Odrze można spotkać gatunek krewetki nakrapianej.
  • Jedna krewetka przeżywa średnio od 12 do 19 miesięcy.
  • Serce krewetki znajduje się w jej głowie.Nie ma podstaw d
  • o obaw przed spożyciem żyły piaskowej – po obróbce cieplnej znajdujące się w niej bakterie zostaną zniszczone i nie zatrują organizmu.
  • Wyznawcy judaizmu oraz członkowie niektórych odłamów islamu nie mogą spożywać krewetek, podobnie jak i innych owoców morza, z powodu zakazów religijnych.
  • 9 maja przypada światowy dzień krewetki.

Artykuł partnerski