Książki do słuchania – doskonały sposób na lepsze wykorzystanie Twojego czasu

W dzisiejszych czasach technologia intensywnie się rozwija i cały czas idzie do przodu, włączając w to coraz więcej dziedzin z naszego codziennego życia.

Książki do słuchania – doskonały sposób na lepsze wykorzystanie Twojego czasu

Do tych obszarów dołączyła także literatura. Jeszcze nie tak dawno książki były luksusowym i deficytowym produktem. W przypadku wielu klasycznych pozycji, gdzie nakład wydanych książek był w ograniczonej ilości, nie było nawet możliwości zakupienia egzemplarza do domowej biblioteczki. Dzisiaj nie tylko mamy rozwinięte i pękające w szwach biblioteki publiczne i księgarnie. W błyskawicznym tempie literatura zaczęła wchodzić w erę cyfryzacji. Z wielu, jeśli nie z większości tytułów można już bez problemu korzystać przez Internet, czy to w wersji e-booka, czy audiobooka, który w ostatnich latach zyskał na popularności ze względu na komfort użytkowania i wysoką dostępność.

Cudowny wynalazek – audiobooki

Choć dostępność do wielu dzieł literackich jest nieporównywalnie większa, wielu ludzi boryka się z często z problemem XXI wieku – brakiem czasu. I w tym przypadku postęp przychodzi nam z pomocą. Audiobooki, których dostępność ciągle wzrasta na polskim rynku, charakteryzują się wieloma cechami, które w dzisiejszym świecie postrzegane są jako luksus:

  • Nie „kradną” czasu,
  • Nie męczą wzroku,
  • Dopasowują się do potrzeb użytkowników w każdym wieku
  • Świetny wybór dla słuchowców,
  • Ułatwiają naukę języków obcych,
  • Pomagają w zasypianiu,
  • Rozwijają wyobraźnię.
Książki do słuchania – doskonały sposób na lepsze wykorzystanie Twojego czasu

Zdecydowanie najatrakcyjniejszym walorem audiobooków jest to, że można ich słuchać dosłownie „zawsze i wszędzie”. Chcesz wrócić do swojej ulubionej książki, ale nadszedł dzień sprzątania całego mieszkania? – Załóż słuchawki i włącz audiobooka. Czeka Cię długa i męcząca podróż? – Podłącz audio i ciesz się nowościami ze świata literackiego. A może wykonujesz taką pracę, w której możesz pozwolić sobie na malutką dystrakcję? – posłuchaj najnowszego thrillera mrożącego krew w żyłach. W serwisie Storytel.com/pl/ masz w ramach abonamentu dostęp do nieograniczonych zasobów platformy. Nie musisz ograniczać się do paru pozycji, w zależności od nastroju możesz w mgnieniu oka zmienić interesujący Cię gatunek i wybrać nową książkę.

Chociaż to niebywała przyjemność móc położyć się przy kominku i zatopić w lekturze drukowanej książki, przeważnie niewłaściwe oświetlenie i za długie wpatrywanie się w stronice książek nadwyrężają nasze oczy. Z tego powodu audiobooki to idealne rozwiązane dla osób starszych, które mają kłopoty ze wzrokiem. Od teraz każda lektura będzie czystą przyjemnością i relaksem.

Książki w wersji audio są również idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią słuchać. Choć większość ludzi jest zdeklarowanymi wzrokowcami i preferuje klasyczną formę czytania książki, to jednak znaczna ich część mimo wszystko lepiej odbiera i rozumie tekst, gdy go słyszy. Kolejnym atutem audiobooka może być pomoc w interpretacji. Doświadczony lektor swoją interpretacją dzieła wspomoże w wizualizacji fabuły.

Warto również wspomnieć o materiałach edukacyjnych. Podczas wykonywania różnych czynności domowych lub uprawiania sportu czy jazdy samochodem można słuchać różnych podręczników skonstruowanych pod kątem audiobooków. Daje to możliwość jednoczesnego biegania lub jazdy na rowerze, ucząc się w tym samym czasie nowego języka lub jakiego zagadnienia technicznego. Używając audiobooków nie tylko będziesz mógł pracować nad wyobraźnią, ale wyczulisz się także na nowe pojęcia i słowa, a także poznasz klasyki literatury, nie „marnując” czasu.

Książki do słuchania – doskonały sposób na lepsze wykorzystanie Twojego czasu

Książka podana w formie fonicznej może być również pomocna w zasypianiu. Jest to idealne rozwiązanie dla zmęczonych całodziennymi obowiązkami rodziców, których pociechy uwielbiają przed zaśnięciem posłuchać bajek o przygodach swoich ulubionych bohaterów. Co więcej, słuchanie książek, tak jak ich czytanie, pobudza wyobraźnię i wspomaga kreatywność. Słuchając i czytając, tworzymy własne wyobrażenia danych postaci i ich światów, rozwijamy nasze zmysły i pobudzamy fantazję.

Podsumowanie

Każda forma podania książki – drukowana, elektroniczna czy też audiobook – mają wady i zalety. Niektórym największy problem sprawia cena i brak miejsca na przechowywanie klasycznej formy woluminu. Innym, forma podania na e-czytniku zabiera największą przyjemność z obcowania z literaturą. Brak im specyficznego zapachu drukowanych kartek czy szelestu przewracanych stron. Jednak kwestią bezsporną jest wartość intelektualna i wiedza, jaką czytanie książek za sobą niesie. To, jaką formę wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich własnych preferencji.


artykuł sponsorowany