Libido u kobiet – co warto o nim wiedzieć?

Spadku libido doświadcza nawet 40% kobiet w Polsce i ponad połowa mniej mężczyzn. Jakie są tego przyczyny? W jaki sposób możemy wpłynąć na popęd seksualny i jakie preparaty mogą w tym pomóc? Podpowiadamy.

Libido u kobiet – co warto o nim wiedzieć?

Co to jest libido?

Libido u kobiet określane jest również jako pożądanie lub popęd seksualny. Można je opisać jako nasiloną chęć i dążenie do podejmowania aktywności seksualnej, a także pojawianie się myśli nacechowanych seksualnie. Pożądanie ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w sferze emocjonalnej, ale również fizycznej. Wysoki poziom libido u mężczyzn i kobiet wiąże się ze zwiększonym ukrwieniem w obrębie narządów płciowych, ich obrzmieniem i wzmożoną wrażliwością na dotyk. Kobiety mogą odczuwać też nasiloną produkcję wydzieliny w pochwie i nawilżenie jej ścianek.
Popęd seksualny u każdego człowieka jest inny. Co więcej, zmienia się on w trakcie dnia, miesiąca, jak również pod wpływem wielu innych czynników. O zaburzeniach libido mówimy wtedy, gdy u danej osoby częstość występowania takich fantazji i ochoty na seks uległa zauważalnej zmianie. Warto pamiętać, że libido jest cechą bardzo indywidualną. To, co dla jednego będzie zdecydowanym spadkiem popędu seksualnego, dla drugiego może być zupełnie normalne i nie świadczyć o żadnym zaburzeniu. Typowy jest też spadek libido u kobiet i mężczyzn w różnych okresach życia, np. po urodzeniu dziecka lub w okresie choroby. Obniżenie popędu seksualnego jest też określane jako hipolibidemia.

Zmiany libido u kobiet – od czego zależą?

Popęd seksualny zmienia się naturalnie w związku ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Podczas miesiączki może ona odczuwać brak ochoty na seks. Niski poziom progesteronu i estrogenów wpływa na gorsze samopoczucie, zmęczenie i szereg dolegliwości fizycznych, które mogą wystąpić. W kolejnej fazie cyklu, następującej po menstruacji, poziom estrogenów rośnie, co ma swój wpływ na libido i nastrój. Najsilniejszy popęd płciowy odczuwa się zwykle w okresie owulacji, kiedy istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Wiele kobiet właśnie w tym momencie odczuwa największą ochotę na seks. Zmiany hormonalne, które zachodzą po owulacji prowadzą do spadku libido. Kobiety nadal odczuwają popęd seksualny, ale nie jest on już tak silny, jak podczas jajeczkowania. Kobiece libido może  też zmniejszyć się w okresie ciąży. Przede wszystkim w jej końcowym etapie. Nie jest to jednak regułą. Znacznie częściej występuje jednak obniżenie aktywności seksualnej po porodzie, szczególnie jeśli poród odbył się w sposób naturalny, czyli siłami natury.

Artykuł partnera