Małe mieszkanie – jak je sprytnie urządzić?

Z roku na rok maleje powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Małe pomieszczenia nadal mogą być jednak funkcjonalne i komfortowe – wystarczy tylko zastosować sprytne rozwiązania, które uchronią przestrzeń przed zagraceniem.

Małe mieszkanie – jak je sprytnie urządzić?

Jakie mieszkania wybieramy najchętniej?

Rosnące ceny nieruchomości to główny powód, dla którego deweloperzy proponują osobom poszukującym własnych czterech kątów mieszkania kompaktowe, czyli o jak najmniejszym metrażu przy zakładanej liczbie pomieszczeń. Trend ten potwierdzają publikacje i badania. Przykładowo z raportu przygotowanego przez GUS wynika, że powierzchnie mieszkań budowanych przez deweloperów zmniejszyły się średnio o 1,9 mkw.
W Polsce od wielu lat największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni do 40 mkw. To właśnie ofert lokali o takim metrażu jest najwięcej. Można się o tym przekonać, sprawdzając mieszkania Ochota na gethome.pl.
Dlaczego nowo powstające mieszkania są coraz mniejsze? Powodów jest kilka – z jednej strony przemawia za tym demografia (rodziny są coraz mniejsze), z drugiej zaś deweloperzy dostosowują się do oczekiwań klientów. Osoby kupujące mieszkania często dysponują ograniczonym budżetem i w związku z tym poszukują kompromisu między powierzchnią a ceną.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Przebywanie w bardzo małych pomieszczeniach nie jest komfortowe. To główny powód, dla którego właściciele niewielkich mieszkań starają się je powiększyć optycznie. Projektanci wnętrz proponują kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym z jednej strony można dokonać podziału pomieszczeń, a z drugiej zyskać wrażenie, że lokal jest większy.
Najprostszym sposobem jest usunięcie niektórych ścian. Dotyczy to zwłaszcza ściany między kuchnią a salonem. W ten sposób powstaje pokój dzienny z aneksem kuchennym. By optycznie rozdzielić te strefy, wystarczy wstawić między nie np. ażurowy regał lub ściankę czy komplet wypoczynkowy. Pierwsze rozwiązanie gwarantuje też dodatkowe miejsce na książki, butelki z winem czy nawet zastawę stołową.
Alternatywą dla wyburzania całej ściany jest usunięcie tylko jej części. Wówczas można na niej zamontować składany blat, który będzie pełnił funkcję stołu. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się, jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje tylko jedna lub dwie osoby – wystarczy dokupić składane krzesła, aby zyskać kącik do spożywania posiłków.

Meble na wymiar lub meble modułowe

Największą trudnością w zagospodarowaniu małego mieszkania jest znalezienie odpowiedniego zestawu mebli. Rozwiązaniem są meble na wymiar – w ich projekcie można uwzględnić zarówno skosy, jakie występują w mieszkaniu, jak i preferencje samego właściciela. Chociaż meble na wymiar pozwalają wykorzystać nawet najmniejszą wnękę, są drogie. Tańszym pomysłem są pojemne meble modułowe, które można łączyć w dowolny sposób.
Kupując meble modułowe, warto zwrócić uwagę na to, czy ich projekt uwzględnia różnego rodzaju pojemne schowki. Przykładowo stolik kawowy do salonu może posiadać szuflady lub dodatkowe półki, na których będzie można położyć choćby czasopisma. Z kolei meble kuchenne mogą być wyposażone w specjalne szuflady, po wysunięciu których uzyskuje się dodatkowy blat roboczy.
W przypadku wysokich mieszkań (takie są często spotykane np. w kamienicach) rozważyć warto zastosowanie antresoli. To sposób, by zyskać dodatkowe pomieszczenie, które w innej sytuacji pełniłoby funkcję sypialni – łóżko można umieścić właśnie na antresoli, która będzie znajdować się np. nad aneksem kuchennym.

Kolory i oświetlenie też mają znaczenie – postaw na jasne wnętrza

Również kolory wpływają na to, jak odbieramy wnętrze. W przypadku mieszkań o niewielkiej powierzchni, najlepiej sprawdzą się jasne odcienie. Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli. Nie oznacza to jednak, że wnętrza muszą przywodzić na myśl sterylne wnętrza szpitala. Malując ściany na biało lub wybierając białe meble, wystarczy tylko dobrać odpowiednie dodatki i tekstylia.
W przypadku akcesoriów również obowiązuje zasada, zgodnie z którą mniej znaczy więcej. „Przeładowane” wnętrza sprawiają wrażenie zagraconych, a właśnie takiego efektu należy się wystrzegać w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Naklejając fototapetę na jedną ze ścian, pozostałe warto pozostawić puste.
Małe mieszkania powinny być dobrze oświetlone. Poza światłem dziennym (aby wpuścić go jak najwięcej, warto zrezygnować z firanek), ważne jest też oświetlenie sztuczne. W salonie można zamontować zarówno lampę sufitową, jak i lampy punktowe. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie świec, dzięki którym pomieszczenia zyskają na przytulności.

Artykuł partnera