Maluch poznaje świat, czyli na ile swobody pozwolić dziecku?

Każdy maluch ma ogromną chęć poznawania otaczającego go świata. Warto jednak, aby odkrywanie to przebiegało w sposób bezpieczny dla dziecka, a jednocześnie umożliwiający mu prawidłowy rozwój. Kim jest rodzic-helikopter oraz czego nie zabraniać dziecku?

Maluch poznaje świat, czyli na ile swobody pozwolić dziecku?

Rodzic-helikopter, czyli jak wychować niesamodzielne dziecko

Rodzic-helikopter, z angielskiego „curling parent”, to określenie, które opisuje wzorzec wychowania dziecka polegający na nieustannym „krążeniu” wokół maluszka. Rodzice tacy chcą mieć pełną kontrolę nad rozwojem swojej pociechy, kontrolując wszystkie możliwe aspekty jego funkcjonowania.

W niektórych przypadkach rodzice podejmują decyzje za dziecko, a wychowanie traktują jako swego rodzaju „projekt”, który ma doprowadzić do stworzenia „idealnego potomka”. Postępowanie takie przynosi znacznie więcej szkód niż pożytku. Owszem, dziecko najczęściej kończy świetną szkołę i osiąga wybitne wyniki w nauce, jednak jest pozbawione umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji.

Co więcej, przeświadczone jest, że życie będzie wyglądało już zawsze w ten sposób, a kolejne sukcesy na polu zawodowym czy w relacjach międzyludzkich dalej przychodzić będą z taką samą łatwością, jak miało to miejsce w dzieciństwie. Zderzenie z rzeczywistością bywa bolesne, a brak umiejętności samodzielnego funkcjonowania może w życiu dorosłym doprowadzić do nadmiernej frustracji, a nawet zaburzeń depresyjnych.

Ryzyko wpisane w rozwój – jak rozpoznać wstrząs mózgu u dziecka?

Odkrywanie świata przez maluszka jest dla niego zadaniem stosunkowo trudnym. Ze względu na niewykształcony jeszcze w pełni układ ruchu niektóre zabawy mogą zakończyć się dla niego różnego rodzaju kontuzjami. Szczególnie częsty jest wstrząs mózgu u dziecka. Dochodzi do niego najczęściej w momencie, kiedy dziecko spadło z dużej wysokości na głowę. Ma to miejsce nie tylko na dworze, gdzie maluszek wykorzystuje do wspinania wszelkiego rodzaju przedmioty i atrakcje np. na placu zabaw, ale także w domu. Z tego względu warto wiedzieć również, jak zabezpieczyć pokój przed dzieckiem, aby był dla niego bezpiecznym miejscem. Oto kilka zasad, które łatwo możesz wprowadzić:

  • Zabezpiecz kontakty – najlepszym i najprostszym sposobem będą plastikowe zaślepki.
  • Usuń wszelkiego rodzaju śliskie kocyki i dywany z podłogi – dziecko może się na nich łatwo wywrócić.
  • Zabezpiecz kanty w biurkach – najlepsze w tym celu będą gumowe nakładki.
  • Ukryj przed maluszkiem leki oraz detergenty.
  • Zablokuj dziecku dostęp do naczyń z gorącą wodą oraz wrzątkiem.
  • Usuń wszelkie przedmioty, które mogą ułatwiać wspinanie się.

Jak wspierać fizyczny rozwój dziecka?

Odpowiedni rozwój fizyczny dziecka jest bardzo ważny w kontekście jego dorastania. Sprawność fizyczna pozwala nie tylko uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość, ale także skutecznie ogranicza potencjalne kontuzje i urazy.

Z tego względu wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić dziecko do ruchu, szczególnie w momencie, kiedy coraz więcej rozrywki dzieci mogą doświadczyć w domu. Nic jednak nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu, gdyż to nie tylko świetna okazja, aby wspierać rozwój fizyczny dziecka, ale także aby poznać rówieśników ze swojego otoczenia.

Żeby zmotywować dziecko do ruchu, dobrym pomysłem jest uprawianie aktywności fizycznej razem z nim. Szczególnie w przypadku małych dzieci rodzic jest autorytetem, jeżeli więc własnym przykładem pokażesz mu, jak przyjemna może być aktywność fizyczna, jest duża szansa, że dziecko wykształci w sobie odpowiedni nawyk.

Czego nie zabraniać dziecku?

Choć dla niektórych może wydawać się to niepokojące i niebezpieczne, to dziecko potrzebuje przestrzeni oraz wolności, aby prawidłowo się rozwijać. To naturalne, że dziecko wszystko otwiera, wszędzie zagląda, zadaje mnóstwo pytań oraz raz na jakiś czas zrobi sobie krzywdę podczas zabawy. Pamiętaj jednak, że twoim zadaniem jest niejako czuwać z odległości nad dzieckiem i jego bezpieczeństwem. Pozwól mu popełniać błędy, ponieważ bez nich nie nauczy się samodzielności. Służ jednak radą w przypadku, kiedy maluszek potrzebuje twojego wsparcia.

artykuł partnera