W wieku 19 lat założyła firmę, w której pomagała bałaganiarzom uporządkować przestrzeń swoich mieszkań. Po krótkim czasie miała tylu klientów, że nie dawała rady spotykać się ze wszystkimi. To dla tych z listy oczekujących napisała swoją pierwszą książkę. Od czasu Magii sprzątania zdążyła trafić do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time”, doczekała się własnego czasownika („Do you kondo?” – mówią do siebie wyznawcy filozofii KonMari), a niedługo w oparciu o jej filozofię powstanie sitcom, nad którym pracują wspólnie największe amerykańskie stacje telewizyjne FOX i NBC. „Dla setek tysięcy czytelników na całym świecie doświadczenie czytania Marie Kondo jest po prostu niewypowiedzianie orzeźwiające” – napisał brytyjski „Guardian” o jej najnowszej książce.
Notatki ze studiów, które skończyłeś ponad dekadę temu, wyciągi z kart kredytowych, gwarancje, instrukcje obsługi, kartki świąteczne, rachunki i bilety do kina sprzed 5 lat. Czy naprawdę to wszystko potrzebne? „Podstawowa zasada dotycząca papieru: wyrzuć wszystko” – pisze Marie Kondo w swojej najnowszej książce. A rzeczy, których powinniśmy się pozbyć, jest więcej. Tokimeki to ilustrowany przewodnik, który objaśnia metody sprzątania w taki sam sposób, w jaki Marie Kondo robi to podczas swoich lekcji. Całość stanowi kompletne kompendium wiedzy o metodzie KonMari zarówno dla tych, którzy sięgnęli po pierwszą książkę, jak i tych, którzy nie poznali jeszcze wyzwalającej magii sprzątania. Jeśli pierwsza książka Japonki była opowieścią o filozofii, która odmieniła życie setek jej klientów, ta wyjaśnia krok po kroku, w jaki sposób wprowadzić ją w praktyce.
W czym tkwi fenomen Tokimeki? Marie Kondo podbiła serca czytelników na całym świecie w momencie, kiedy wielu ludzi osiągnęło krytyczny punkt nagromadzenia przedmiotów w swoim życiu. Sprzątanie okazało się być najprostszym sposobem na natychmiastową poprawę. Chudnięcie zabiera miesiące, zmiana pracy wymaga stresu i trudu, ale pozbycie się rzeczy to natychmiastowe zrzucenie z siebie ciężaru. Zostajemy z przyjemnym poczuciem, że oto wokół nas jest wszystko, czego potrzebujemy. Czysta przestrzeń, która pozostaje, inspiruje i daje odwagę do dalszych zmian w życiu. Nie trzeba być bałaganiarzem, żeby odczuć radość i zbawienny wpływ magii sprzątania. „Chciałabym zrobić porządek na całym świecie” – powiedziała w jednym z wywiadów Marie Kondo. I wygląda na to, że jej się to udaje.