Mieszkanie w stylu retro

Jak urządzić nowoczesne mieszkanie w duchu lat 60., 70. czy 80.? Oto proste rozwiązania przynoszące spektakularne efekty.

Mieszkanie w stylu retro
Mieszkanie w stylu retro.

Retro i vintage wracają nie tylko w modzie, ale także w trendach wnętrzarskich. Style te charakteryzują się sięganiem do przeszłości i wykorzystywaniem eklektyczności drugiej połowy XX wieku, a także sentymentalności związanej z przedmiotami posiadającymi bogatą historię. Już od jakiegoś czasu trendsetterzy przekonywali, że to właśnie one będą głównymi nurtami w tegorocznym wzornictwie. Dlatego podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu retro.

Mieszkanie w stylu retro
Mieszkanie w stylu retro.

Zacznij od podstaw

Jeśli marzy ci się mieszkanie w stylu retro, i to takie, które jest nim na wskroś przesiąknięte, najlepiej zacząć od podłogi. Jest to większy projekt, na który na pewno prościej będzie się zdecydować przy urządzaniu nowego mieszkania, niż przy zwykłym remoncie. Jednak nawet dla tych, którzy nie chcą wkładać w przemianę zbyt wiele wysiłku, znajdzie się idealne rozwiązanie. Fantastycznie sprawdzi się kolekcja Alpha Vinyl firmy Quick-Step. Nie tylko dobrze wpasuje się w stylistykę vintage, ale przede wszystkim podłogi te mogą być układane bezpośrednio na starych kafelkach. Dzięki temu nawet tak gruntowny element mieszkania będzie nam stosunkowo łatwo wymienić.

Mieszkanie w stylu retro
Mieszkanie w stylu retro.

Kształty i wzory

Retro czerpie całymi garściami z ostatnich dekad XX wieku. Dlatego przeważają w nim geometryczne kształty – szczególnie koła – oraz żywe kolory. Nie bójmy się trochę zaszaleć, gdyż stylistyka ta ma tendencję do łączenia z założenia niepasujących do siebie elementów, które często zaskakują niesamowitym efektem. W skrócie: im więcej, tym lepiej! Szczególnie, jeśli chodzi o wzornictwo. Czy sięgniemy po opływowe motywy z lat 50., architektoniczne linie typowe dla lat 60. czy psychodeliczne designy lat 70., wszystkie doskonale sprawdzą się w nowowystylizowanym mieszkaniu.

Mieszkanie w stylu vintage
Mieszkanie w stylu retro.

Kolorowe mieszkanie w stylu retro

Niektórym osobom retro potrafi kojarzyć się z kiczem. Jednak umiarkowana jego dawka tylko doda wnętrzu uroku, a przede wszystkim ducha. Tego drugiego podkreślą specjalnie dobrane barwy, przede wszystkim zieleń, musztardowa żółć, brąz czy jaskrawy pomarańcz. Wesoła kolorystyka każdemu będzie w stanie poprawić nastrój, nawet po długim i męczącym dniu pracy.

Mieszkanie w stylu vintage
Mieszkanie w stylu retro.

Przemeblowanie

Wybierając meble do naszego mieszkania, nie można chyba nie wybrać ikonicznej pufy albo ponadczasowego szezlongu! Nic też bardziej nie krzyczy „retro”, niż lampy w stylu art deco. Utrzymane w podobnej stylistyce lustro doda charakteru i przestrzenności, a meble z aksamitu i rattanu nadadzą wnętrzu wrażenia ciepła i wygody.