Na czym polega dieta BARF?

Właściciele czworonogów chcą zapewniać swoim pupilom jak najlepsze warunki do rozwoju. Jedną z metod jest m.in. zmiana diety na najkorzystniejszą dla zwierzaka.

Na czym polega dieta BARF?

Dieta BARF zalicza się do takich diet i polega ona głównie na podawaniu pupilom naturalnego pokarmu (np. surowego mięsa oraz warzyw), co ma korzystnie wpływać na ich zdrowie.

Wprowadzenie do diety BARF

BARF (bones and raw food lub biologically appropriate raw food) to sposób żywienia zwierząt opracowany przez australijskiego weterynarza dr. Iana Billinghursta. Zalecał on stosowanie wyłącznie naturalnych składników, które byłyby zbliżone do diety dzikich przodków kotów czy psów. Podkreślał, że takie jedzenie wpływa korzystnie na zdrowie futrzaków i sprawia, że nie tylko rzadziej zapadają one na różne choroby, ale także mają zdrowszą skórę, lepsze trawienie czy mniej problemów z zębami. Według tego sposobu żywienia podstawą jadłospisu psów i kotów powinno być surowe mięso oraz kości. Dodatkowo należy podawać im również warzywa, owoce, podroby i zboża. Swoją teorię uzasadniał niską jakością komercyjnych karm, które ponoć miały wyłącznie szkodzić czworonogom. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że jego badania prowadzone były w latach 80. – współczesne karmy mają zupełnie inny skład, gdyż zmieniło się podejście do żywienia pupili. Część z nich ma nawet osobną linię naturalnych karm, które mogą być stosowane w diecie BARF.

Składniki diety BARF

Zabawki, akcesoria do pielęgnacji czy drapak dla kota to często pierwsze gadżety, jakie pupil otrzymuje od opiekuna. Dieta niekiedy schodzi na dalszy plan, co często wiąże się z podawaniem karm o niskiej zawartości mięsa. Aby zwierzak mógł cieszyć się pełnym zdrowiem, potrzebne jest mu ok. 80% produktów pochodzenia zwierzęcego (kości oraz mięsa), a także 20% produktów roślinnych – warzyw i owoców. Istotne jest też stosowanie różnego rodzaju mięs oraz warzyw, aby zapewnić różnorodność. Do wyboru jest m.in. wołowina, cielęcina, jagnięcina, drób, dziczyzna czy baranina. Dobrze, aby mięso pochodziło wyłącznie ze sprawdzonych gospodarstw, gdyż podawane jest pupilowi w surowej postaci – musi być wolne od niebezpiecznych dla zwierzaka bakterii. Ok. 20% posiłku powinny stanowić podroby, spośród których najlepiej podawać serce, wątrobę, płuca, nerki lub żołądki. Nie zaszkodzi również od czasu do czasu zaserwować ulubieńcowi ryb, gdyż są one źródłem dobrze przyswajalnego białka, witaminy A oraz D czy nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dla kogo dieta BARF?

Wprowadzenie diety BARF wiąże się z wieloma obowiązkami, na które nie zawsze każdy jest w stanie znaleźć czas. Ten sposób odżywiania poleca się opiekunom, którzy są w stanie opracować (np. z pomocą weterynarza) odpowiedni jadłospis dla swojego pupila, mając na względzie różnorodność składników. Jest ona ważna, ponieważ każdy rodzaj mięsa czy warzyw bogaty jest w inne witaminy i substancje odżywcze, więc aby zapewnić ich równomierną ilość futrzakowi, trzeba podawać mu zbilansowane posiłki.