Najgłośniejszy debiut literacki tego roku – „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie“

Jeden z najsłynniejszych polskich pisarzy XX wieku odkryty na nowo i z bliska. Książka Anny Król „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie“, pierwsza tak osobista opowieść o prywatności i uczuciach autora „Tataraku“ i „Kochanków z Marony“, została doceniona przez krytyków, publiczność i specjalistów.

Najgłośniejszy debiut literacki tego roku  Rzeczy Iwaszkiewicz intymnie
Najgłośniejszy debiut literacki tego roku – „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie“.

Tytuł wyróżniono nagrodą Promotorzy Debiutów, przyznawaną przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego za wydanie debiutanckiej książki. Jej autorka – Anna Król miała ledwie rok, gdy Iwaszkiewicz żegnał się ze światem. 35 lat później wyruszyła na spotkanie z jego prywatnością i intymnością. Drogowskazami stały się niepozorne przedmioty: portmonetka, urwany od płaszcza guzik, czy flakon z odrobiną ulubionych perfum. Ta próba nawiązania bliskości poprzez zmysły i wyobraźnię została wysoko oceniona przez recenzentów i bliskich Iwaszkiewicza.

To książka ufundowana na kapitalnym pomyśle. Król stara się przekonać, że przedmioty to nie eksponaty, lecz portale, za pomocą których będzie można dokonać podróży w czasie – pisał Łukasz Najder w „Tygodniku Powszechnym“. – Przedmioty, ubrania, finanse, przyzwyczajenia i natręctwa. Z dziesiątek rozmów powstaje portret intymny. Niezwykła, trochę oniryczna, trochę detektywistyczna atmosfera – zauważył Łukasz Modelski w „Twoim Stylu“.

Książka została zilustrowana specjalnie wykonanymi przez Olgę Świątecką zdjęciami ubrań i rzeczy osobistych Jarosława Iwaszkiewicza. Tytuł jest dostępny w księgarniach w całej Polsce.
W przyszłym roku wydawca książki Wilk&Król Oficyna Wydawnicza planuje albumową edycję „Rzeczy“. Zapowiada także wydanie niepublikowanych korespondencji pisarza.