Najlepsze Remonty Roku 2017 nagrodzone!

Tegorocznym targom BUDMA w Poznaniu po raz kolejny towarzyszyły emocje związane z rozstrzygnięciem konkursu Remont Roku 2017. Przedstawiciele organizatorów podkreślają, że wysoki poziom ponownie zaskoczył jury, a wybór laureatów był bardzo trudny. Na stoisku MURATORA 31 stycznia 2018 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród inwestorom i projektantom Remontów Roku 2017

foto Mariusz Bykowski

Konkurs był podzielony na dwa etapy – Projekty oraz Realizacje. Powalczyć o nagrodę można było od 17 marca ubiegłego roku. To wtedy rozpoczęła się rywalizacja o wygraną w każdej z czterech kategorii: Poddasze, Przebudowa, Termomodernizacja i Wnętrze.

W pierwszym etapie konkursu: Projekty – uczestnicy mieli czas do 18 października 2017 roku. Natomiast o nagrodę główną mogły ubiegać się Realizacje, które zgodnie z regulaminem zgłaszane były do 18 grudnia 2017 roku. Zwycięskie remonty to przykłady inspirujących realizacji, zachwycających wyglądem i zwiększających komfort mieszkańców. Do konkursu napłynęło ponad 500 zgłoszeń, a nagrodą główną w każdej z kategorii było 10 tysięcy złotych.

Atmosfera wnętrza doskonałego

Kiedy myślimy o remoncie wnętrza, zazwyczaj rearanżacja kojarzy nam się przede wszystkim ze zmianą kolorów ścian i wyborem eleganckich dodatków. Anna Godnicz – laureatka w kategorii Wnętrze – wraz z biurem projektowym FORMATIV udowodniła, że odważne decyzje prowadzą do spektakularnych realizacji. Nowy układ ścian, powiększenie okien oraz zmiana koncepcji wykończenia włącznie ze szczegółowo zaprojektowanym oświetleniem to tylko niektóre z modyfikacji, na które zdecydowała się gdynianka.

foto. Piotr Mastalerz

Remont miał na celu zrealizowanie spójnej i atrakcyjnej aranżacji. Jako podstawę wystroju wybrano stonowane barwy – biele i szarości, dzięki czemu wnętrze zyskało elegancki charakter. Akcenty pudrowego różu i kwieciste dodatki wprowadzają subtelnie romantyczny klimat, który przełamują kontrastujące z nimi detale w kolorze czarnym oraz szerokie antracytowe ramy okien. Z drewnianych schodów wspornikowych oraz dużych, nowoczesnych przeszkleń projektanci uczynili główne ozdoby wnętrza. Realizację charakteryzują prostota i dobry smak w doborze środków architektonicznych.

Przestrzeń dla młodych

W kategorii Wnętrze zostały przyznane dodatkowo dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło do rąk Ingi Pilarskiej z Warszawy. W aranżacji zrealizowanej na podstawie projektu Sabiny Kamińskiej-Stańczak i Bartłomieja Stańczaka inwestorka pokazała, jak dzięki zmianie układu funkcjonalnego i odświeżeniu aranżacji na bardzo małej powierzchni można stworzyć wygodną przestrzeń, dostosowaną do dzisiejszych potrzeb młodych ludzi.
Kolejnym wyróżnieniem w tej kategorii jury uhonorowało Paulinę Kostyrę-Dzierżęgę i Jarosława Dzierżęgę z Katowic. Na podstawie projektu opracowanego przez inwestorkę, która jest architektem, stworzono pełne światła i spokoju, a jednocześnie dobrze zorganizowane wnętrze. Wykorzystuje ono i podkreśla zalety architektoniczne przestrzeni, a dzięki konsekwencji zastosowanych środków oferuje mieszkańcom poczucie porządku, ale nie odbiera swobody.

foto Tom Kurek

Drugie życie zabytkowego poddasza

Zdobywcami pierwszego miejsca w kategorii Poddasze zostali Emilia i Wojciech Kocjanowie z Lublina, którzy – według własnego projektu – nadali strychowi zabytkowej kamienicy drugie życie. Ze starannością i szacunkiem zachowali i wyeksponowali oryginalne materiały: starą cegłę, deski podłogowe, drewniane elementy konstrukcyjne. Jury szczególnie doceniło wyobraźnię i ogromny wkład pracy własnej inwestorów.

Jak sama inwestorka pisze w zgłoszeniu, najwspanialszym elementem na poddaszu jest wielkie okno, z którego rozciągają się piękne widoki. Jego szczególną rolę podkreślono, stawiając przed nim stół jadalniany. W efekcie udało się stworzyć klimatyczne, wysokie wnętrze z antresolą, jakie trudno uzyskać w nowym domu.

foto Mariusz Bykowski

Wyróżnienie w kategorii Poddasze otrzymała Anna Sąsiadek z Gliwic, która realizując projekt Zbigniewa Sąsiadka z Pracowni Projektowej STUDIO, stworzyła nowoczesne i efektownie oświetlone dwupoziomowe wnętrze, bardzo dobrze wykorzystujące niełatwą aranżacyjnie przestrzeń pod zabytkowym dachem.

W tej kategorii jury zdecydowało o przyznaniu dodatkowego, specjalnego wyróżnienia, które otrzymał Mateusz Galiński z Warszawy za pomysłowe i odważne wykorzystanie niskiej przestrzeni pod stropodachem miejskiego bloku i wykreowanie indywidualnego wnętrza w anonimowym otoczeniu. Autorem projektu jest Przemysław Lisiecki.

Termomodernizacja – w pogoni za ciepłem i nowoczesnością

Domy typu kostka na stałe wpisały się w wygląd polskich osiedli. Prosta bryła domu w Rybniku okazała się zaletą, a możliwości przekształcenia go w nowoczesny i ciepły budynek dostrzegł Tomasz Pruszczyński. Bazując na projekcie Marcina Jurkiewicza z pracowni JURIKU architekci, dokonał kompleksowej termomodernizacji budynku, czym zapewnił sobie pierwsze miejsce w tej kategorii.
Termomodernizacja połączona była z wymianą instalacji oraz systemu wentylacji na mechaniczną z odzyskaniem ciepła. Dzięki tym działaniom stary dom został przekształcony w budynek energooszczędny, a jego fasada zyskała nowoczesny wygląd o minimalistycznej estetyce.

foto Piotr Mastalerz

Wyróżnienie w kategorii Termomodernizacja otrzymała Katarzyna Kołodziejska z Poznania – za przemyślane i staranne przeprowadzenie inwestycji, która może być przykładem racjonalnych decyzji i mądrego rozwiązywania problemów, jakie czekają wielu właścicieli podobnych domów. Autorem wyróżnionego projektu był Marcin Kozierowski z pracowni ZOKOarchitekci.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano za uratowanie niszczejącego budynku starej szkoły i jego pełną modernizację, która pokazuje wielki potencjał podobnych budynków, a także za to, że w trakcie termomodernizacji zachowano cechy stylowe klasycyzującej architektury lat 50., nie pozbawiając budynku jego specyficznych wartości. Trafiło ono do Gertrudy i Marka Falkowskich z Króli Dużych.

Przebudowy, które zachwycają

W kategorii Przebudowa Murator postanowił przyznać pierwsze miejsce ex aequo dwóm realizacjom, których inwestorzy otrzymali nagrody w wysokości 5000 zł. Obie metamorfozy niemal całkowicie odmieniły wygląd budynków mieszkalnych. Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg z Chorzowa przeprowadzili według własnego projektu (MMOA ARCHITEKCI) modernizację typowego domu kostki. Dzięki przebudowie budynek zyskał nową, nieporównywalnie wyższą wartość architektoniczną. Patrząc na zdjęcia przed remontem i po nim, aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom. Nowoczesny i elegancki kształt bialej kostki został uzupełniony dużymi podłużnymi przeszkleniami w ciemnych oprawach. Zmieniono też układ funkcjonalny wewnątrz – dawną piwnicę zaadaptowano na pomieszczenia mieszkalne. Stworzono zaciszny, częściowo zagłębiony taras. Całość tworzy spójną, niekonwencjonalną konstrukcję.

foto Piotr Mastalerz

Drugą z nagrodzonych w kategorii Przebudowa realizacją jest projekt YATTA ARCHITEKCI według wstępnej koncepcji Barbary Chromec. Inwestorem jest Krzysztof Domeradzki z Górki Pabianickiej, którego dom o charakterystycznej dla okolic Łodzi wiejskiej zabudowie może stać się wzorem dla projektów łączących stare budownictwo z nowoczesną estetyką. W przypadku tej realizacji jury szczególnie doceniło umiejętność uporządkowania architektury, która jednocześnie poprawiła warunki mieszkaniowe. Doceniono troskę, z jaką zachowano ślady przeszłości – aby wykorzystać stare ceglane mury, dom na poziomie parteru ocieplono od środka. Elewację urozmaica biały tynk dobudowanej części na poziomie piętra.

foto Anna Karaœ

Chcąc zwrócić uwagę na szczególne aspekty wybranych prac, jury zadecydowało również o przyznaniu dwóch wyróżnień specjalnych w kategorii Przebudowa. Pierwszym z nich uhonorowano Sebastiana Miecielicę z Mikaszówki za odtwarzanie zapomnianej tradycji i wpisanie domu w chroniony wiejski krajobraz oraz za zastosowanie materiałów i technologii, które aktywizują lokalne rzemiosło. Przebudowa została zaprojektowana przez Piotra Olszaka z Polski Drewnianej.

Drugie wyróżnienie specjalne zostało przyznane Jackowi Marciniakowi z Częstochowy. Zrealizował on przebudowę budynku gospodarczego na dom. Tę realizację wyróżniała bezpretensjonalność i prostota, z którą nawiązano do pierwotnego przemysłowego przeznaczenia budynku.