Najważniejsze pytania o diecie

Wywiad z Joanną Brzezińską – dietetyk, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą

Czy można zmienić rozmiar z XL na S? Czym jest to uwarunkowane?

Oczywiście, że można. Pytanie tylko czy zawsze mamy tylko na celu zmianę rozmiaru ulubionych spodni? Każdy z nas ma swoje założenia wobec organizmu. Myśląc o rozmiarach powinniśmy również spojrzeć na nasze zdrowie, ocenić, w jakim jest stanie, czy potrzebuje naszej pomocy. W przypadku osób z otyłością, walczymy nie tylko o lepszą estetykę, wygląd, ale przede wszystkim o ich kondycję zdrowotną. Dążenie do atrakcyjnego wyglądu może być jednak doskonałym motywatorem do podjęcia walki ze zbędnymi kilogramami.

Jakie cechy powinna posiadać skuteczna dieta odchudzająca?

Przede wszystkim nie należy traktować diety, jako krótkotrwałej, wakacyjnej przygody. Skuteczna dieta to taka, którą polubimy i odnajdziemy w niej złoty środek w naszym codziennym odżywianiu. To proces zakładający długotrwałą zmianę nawyków żywieniowych.

Jakie są główne grzeszki dietetyczne kobiet w Polsce? Słabość do słodyczy? Dieta bogata w tłuszcze? A może podjadanie?

Podjadanie i słodycze, to nasze główne problemy, z którymi się borykamy. Potwierdzają to wyniki raportu Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą. Słabość do słodyczy deklaruje 35% Polek, a podjadanie między posiłkami (26%). To problemy, które uniemożliwiają skuteczną walkę ze zbędnymi kilogramami. Nawet, jeżeli jesteśmy aktywne i uprawiamy sport amatorsko, to często to nie wystarcza, aby zachować dobrą formę. My, kobiety, jesteśmy bardziej narażone na wpadanie w skrajności. Albo nic nie jemy albo jemy za dużo. Bardzo ciężko jest nam odnaleźć ten zloty środek i zrozumieć, że najprostsze zasady są najskuteczniejsze.4. Na co należy zwrócić uwagę w swojej diecie, aby wrócić do małej czarnej na wiosnę? Jakie nawyki żywieniowe powinnyśmy zmienić w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim na częstotliwość i jakość naszego jedzenia. Nie wiem, dlaczego, ale w naszym przekonaniu na jedzeniu, jak na niczym innym, najłatwiej przychodzi nam oszczędzać. Nie myślimy często o konsekwencjach, jakie za sobą pociąga złe odżywianie. Warto pamiętać, że dobry wygląd warunkowany jest chęcią zadbania o siebie i swoją sylwetkę. Dlatego należy zaprogramować w swojej głowie jeszcze jedno, choć o naszym wyglądzie często decyduje genetyka, to w bardzo małym procencie ta genetyka odpowiada za otyłość i nadwagę, na które cierpią kobiety. Nie warto więc zasłaniać swoich słabości
w odżywianiu, kwestią genetyki.