Natura we wnętrzach czyli roślinne kompozycje dla każdego

Zielone ściany z mchu, lasy zamknięte w słoiku, wiszące ogrody... to proste i efektowne ozdoby współczesnych wnętrz. Czym jest roślinny design i jak wykorzystać ten pomysł w swoich czterech ścianach?

Foto. Biophilic Studio / Przemysław Kutnyj („Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”)

Ludzie potrzebują kontaktu naturą. Tymczasem w przeludnionych, wybetonowanych miastach coraz bardziej brakuje zielonych przestrzeni. Rozwiązaniem jest roślinny design, czyli wpuszczenie przyrody do mieszkań. Aby zapewnić sobie kontakt z naturą, nie poświęcając zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Propozycje od Biophilic Studio pozwolą cieszyć się towarzystwem roślin nawet najbardziej tym zabieganym i zapracowanym.

Alternatywa dla uprawy roślin w doniczkach

Foto. Biophilic Studio / Przemysław Kutnyj („Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”)

Nawet mały element zieleni we wnętrzu pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka, poprawia nastrój, wycisza, jest także uniwersalną ozdobą. Nie każdy może jednak pochwalić się odpowiednimi umiejętnościami potrzebnymi do opieki nad wymagającymi roślinami, innym zwyczajnie brakuje na to czasu. Doskonale rozumie to Anna Piotrowska, założycielka Biophilic Studio – concept store specjalizującego się w tworzeniu oryginalnych ozdób. – Staram się tworzyć projekty z gatunków, które będą pięknie się prezentować i nie wymagać specjalnej opieki. Osoby, które nie mają czasu, by pielęgnować rośliny, mogą skorzystać z rozwiązań, które stanowią doskonałą propozycję właśnie dla zapracowanych i zabieganych… – wyjaśnia ekspertka.

Las w samym sercu miasta

Foto. Biophilic Studio / Przemysław Kutnyj („Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”)

Biophilic Studio proponuje m.in. lasy w słojach – kompozycje z roślin szczelnie zamknięte w naczyniach o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach, które zyskują coraz większą popularność. Sprawdzają się zarówno w domowym zaciszu, jak i w przestrzeniach publicznych. Dobrze wyregulowane przez lata mogą nie wymagać ingerencji człowieka. Własny leśny słój można stworzyć podczas warsztatów w pracowni Anny Piotrowskiej na Saskiej Kępie. To jednak nie jedyna propozycja ekspertki – znajdują się tu również wiszące zielone kule, rośliny wodne oraz kompozycje zawieszone na kwietnikach wyplatanych ze sznurka.

Więcej niż trend

Foto. Biophilic Studio / Przemysław Kutnyj („Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”)

Rośliny nie tylko podnoszą wartość estetyczną przestrzeni, ale także doskonale zaspokajają pierwotną potrzebę człowieka bliskości z przyrodą (biophilii to w znaczeniu dosłownym miłość do natury). W odpowiedzi na tę silną więź powstał biophilic design – innowacyjny sposób urządzania przestrzeni polegający na wprowadzaniu natury tam, gdzie wcześniej człowiek ją ujarzmił. O koncepcji roślinnego designu, żywych zielonych ozdobach oraz szczegółach dotyczących ich pielęgnacji można przeczytać w świeżo wydanej książce Anny Piotrowskiej pt. „Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”. Zawarte tam filmy, zdjęcia i instrukcje pomogą w przygotowaniu własnej roślinnej kompozycji, a przedstawione konteksty kulturowe i przyrodnicze zaspokoją chęć bycia bliżej natury.

Foto. Biophilic Studio / Przemysław Kutnyj („Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”)

Wpis znaleziono dzięki:

- Rośliny

- Las w słoiku

- Aranżacja wnętrz