Neapol – Castel dell’Ovo i wiele innych zabytków. Co tu warto zobaczyć?

W Neapolu na każdego czeka wiele wspaniałych atrakcji – to jedno z najbardziej znanych miast włoskich, które swoimi początkami związane jest z Grecją – zostało założone w VIII wieku przed naszą erą.

neapol co warto zobaczyc

Neapol położony jest malowniczo w południowych Włoszech, w centrum Zatoki Neapolitańskiej i u stóp Wezuwiusza. To trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto Włoch – żyje tu ponad 960 tysięcy osób. Co warto tutaj zobaczyć?

neapol co warto zobaczyc2
Castel dell’Ovo – Zamek Jajeczny

Castel dell’Ovo – Zamek Jajeczny

To średniowieczny zamek położony w dzielnicy Santa Lucia na niewielkiej wyspie, teraz połączony jest z lądem groblą o 100 metrach długości. W przeszłości wyspa była pierwszym miejscem osiedlenia się mieszkańców Neapolu. Swoją nazwę Zamek Jajeczny zawdzięcza rzymskiemu poecie Wirgiliuszowi, który według legendy był właścicielem magicznego jajka. Gdy zmarł w Neapolu i został tu pochowany, jajko umieszczono w fundamentach zamku, aby je wzmocnić.

 

Castel Nuovo – Nowy Zamek
Castel Nuovo – Nowy Zamek

Znany jest także jako Maschio Angioino – jest głównym symbolem miasta i dawnym miejscem zamieszkania władców. Zamek stoi przy placu Piazza Municipio w samym centrum miasta. Prace budowlane rozpoczęły się w 1279 roku i zakończyły się po trzech latach. Obecnie w środku Nowego Zamku znajduje się muzeum Museo Civico di Castel Nuovo.

 

neapol co warto zobaczyc4
Kościół Santa Maria del Carmine

Kościół Santa Maria del Carmine mieści się na rynku, w przeszłości był centrum życia politycznego, towarzyskiego i religijnego miasta. Początki świątyni sięgają XIII wieku. Na uwagę zasługują jego wysoka na 75 metrów dzwonnica, która jest dobrze widoczna z różnych zakątków Neapolu. Oprócz tej słynnej świątyni warto także odwiedzić inne, między innymi San Domenico Maggiore, Santa Maria la Nova czy San Giovanni a Carbonara.

neapol co warto zobaczyc5
Galeria Umberto

Galeria Umberto

To jedyna w swoim rodzaju budowla, która zachwyca swoim wyjątkowym stylem architektonicznym. Została zbudowana między starym teatrem a Pałacem Królewskim. Powstała z kamienia i żelaza wykończonego przezroczystym dachem. To doskonałe miejsce do spacerów, które zachwyca swoją majestatycznością.

Palace
Pałace

Pałace

W Neapolu na zwiedzających czeka również wiele wspaniałych pałaców sprzed wieków. Są to między innymi pałace renesansowe z XV wieku – Palazzo Como, gdzie mieści się muzeum, oraz Palazzo Gravina. Także wato zwrócić uwagę na barokowy Palazzo di Capodimonte, gdzie działa Nazionale Galleria di Capodimonte z bogatą kolekcją malarstwa, a także na Palazzo Reale – pałac królewski.

neapol co warto zobaczyc7
Pompeje

Pompeje

W okolicy Neapolu znajdują się także słynne Pompeje – miasto zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza. Zostało ono wówczas praktycznie całkowicie zasypane popiołem, co bardzo dobrze utrwaliło budowle, przedmioty, a nawet ciała zwierząt i ludzi. W ten sposób można zobaczyć, ja żyli kiedyś mieszkańcy starożytnego Rzymu.

neapol co warto zobaczyc8
Atrakcje dla łasuchów

Atrakcje dla łasuchów

Neapol to nie tylko sama architektura, która zdecydowanie zachwyca, ale również coś bardziej przyziemnego, a mianowicie wyśmienite jedzenie. Neapol znany jest znany w szczególności z jedynej w swoim rodzaju pizzy neapolitańskiej, a także z doskonałych makaronów i lodów. Warto też wypróbować lokalnych win.
Zapraszamy też na tanie loty do Neapolu