Nie chrap kochanie

nie chrap kochanieW najcięższych przypadkach dochodzi do powtarzającego się, wielokrotnie w ciągu nocy, zatrzymywania oddychania trwającego od 10 sekund nawet do 1 minuty, zwanego zespołem snu z bezdechami.

Rano, zaraz po przebudzeniu, z powodu niedotlenienia organizmu osoba chrapiąca może odczuwać bóle głowy, jest rozdrażniona, zmęczona i osłabiona. Chrapanie może być również przyczyną kłopotów z zapamiętywaniem, wpływać negatywnie na libido i powodować senność w ciągu dnia. W ekstremalnych przypadkach prowadzi do depresji oraz zaburzeń ze strony układu krążenia: nadciśnienia tętniczego czy też przerostu prawej komory serca.

Skąd bierze się chrapanie?

W większości wypadków jest to związane z zablokowaniem dróg oddechowych przez język. Na powstanie chrapania wpływają również alergie i inne choroby. Przyczyną może być również palenie papierosów oraz nadwaga. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach karku powoduje zacieśnianie się dróg oddechowych. Chrapanie nasila też spanie na wznak, ponieważ przy takim ułożeniu ciała język delikatnie zsuwa się do krtani. Chcąc podczas spania zapewnić sobie optymalną pozycję, która pomoże w walce z chrapaniem, warto zaopatrzyć się w odpowiednią poduszkę – np. podłużną z wkładem z pianki termoelastycznej. – Dzięki reakcji tego materiału na temperaturę ciała i nacisk, poduszka taka idealnie modeluje się do kształtów ciała, gwarantując duży komfort podczas spania na boku – wyjaśnia Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.

Jak pozbyć się chrapania?

Oprócz koniecznej konsultacji lekarskiej należy zadbać o miejsce do spania i wybór optymalnego materaca – najlepiej o właściwościach podobnych do termoelastycznej poduszki. Ciekawą propozycją jest średnio twardy materac Piano, charakteryzujący się dużą sprężystością. – Piano posiada aż siedem stref twardości, co sprawia, że świetnie dopasowuje się do ułożenia ciała. Kanały powietrzne i porowata struktura zapewniają najlepsze właściwości wentylacyjne, co odpowiednio stymuluje gospodarkę wodną organizmu. Idealnie sprawdza się z regulowanymi stelażami elastycznymi, a wysoki komfort użytkowania zapewnia innowacyjny, pikowany ociepliną, pokrowiec typu Shenergy Premium – mówi T. Goc . Jego niewątpliwą zaletą jest ta, że dzięki zastosowaniu rozłącznego zamka, który dzieli pokrowiec na dwie części, bez problemu można go wyprać w zwykłej domowej pralce, skutecznie zmniejszając ryzyko kontaktu ze sprzymierzeńcami chrapania – alergenami.