Nie żyje Jerzy Urban

O śmierci publicysty poinformował tygodnik "Nie". Dziennikarz miał 89 lat.

Nie żyje Jerzy Urban
Nie żyje Jerzy Urban. Foto @TygodnikNIE/Facebook

Kontrowersyjna postać świata mediów, dziennikarz Jerzy Urban, nie żyje. W latach 1981-1989 pełnił rolę rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL, będąc tym samym twarzą komunistycznej propagandy. Na początku lat 90. stworzył satyryczny tygodnik „Nie”. Od 1990 aż do swojej śmierci był jego redaktorem naczelnym. To właśnie na Facebooku redakcji „Nie” podano wiadomość o odejściu dziennikarza. Informację tę potwierdziła w „Gazecie Wyborczej” i „Onecie” Małgorzata Daniszewska, trzecia żona Urbana.

Zobacz także: Arnold Schwarzenegger zostawił kontrowersyjny wpis w księdze pamiątkowej w Auschwitz

Jerzy Urban nie żyje

Publicysta był jedną z czołowych postaci PRL-owskiej propagandy lat 80. W 1989 został mianowany ministrem-członkiem Rady Ministrów, przez pół roku przewodził też Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Podczas obrad Okrągłego Stołu był również rzecznikiem prasowym strony koalicyjno-rządowej.

W 2004 roku jego majątek szacowano na 120 milionów złotych.

Tygodnik „Nie”

Przez 32 lata Jerzy Urban przewodził satyrycznemu tygodnikowi „Nie” oraz wydającej go spółce Urma. Pismo znane jest z ostrej publicystyki i budzących kontrowersje obrazków. Gazeta ma lewicowy i antyklerykalny charakter.

Opiniotwórczy tygodnik polityczny o satyrycznym charakterze. Ujawnia negatywne zjawiska polityczne, afery gospodarcze, patologie społeczne – opisuje pismo redakcja.

Urban publikował także treści na kanale tygodnika w serwisie YouTube.