Niestrawność żołądka – dolegliwość, która obniża komfort życia

Odczuwasz ból zza żeber oraz bulgotanie i dudnienie w brzuchu? A może dokuczają Ci wzdęcia i nadmierne odbijanie się? Zdarza Ci się, że zaraz po zjedzeniu posiłku odczuwasz skręt żołądka, któremu dość często towarzyszy uczucie pełności?

Closeup on woman having stomach pain
Niestrawność żołądka – dolegliwość, która obniża komfort życia

To może być niestrawność żołądka – dolegliwość spowodowana przez złe trawienie pokarmu. Szacuje się, że na niestrawność cierpi około 50% Polaków. Dyskomfort wynika głównie ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Może być także następstwem przewlekłego nieżytu żołądka, stanów zapalnych dróg żółciowych lub trzustki.

Bardzo często na niestrawność żołądka uskarżają się osoby z chorobą wrzodową, a także pacjenci z przewlekłymi chorobami jelit. Zdarza się, że dolegliwość ma podłoże psychogenne, ale rzadko bywa reakcją na stres. Mimo, że niestrawność żołądka nie jest groźna, to jednak może znacznie obniżyć jakość i komfort życia. Jakie są najczęstsze objawy niestrawności, a także w jaki sposób leczyć niestrawność? O tym poniżej.

Charakterystyczne objawy niestrawności

Niestrawność, zwana też dyspepsją, to cały zespół objawów w okolicy jamy brzusznej. Najczęściej dają one o sobie znać około 2 godzin po posiłku. Niestrawność żołądka może objawiać się bólami brzucha, uczuciem przepełnionego żołądka (nawet po zjedzeniu niewielkich ilości jedzenia), a także uczuciem rozpierania, wzdęciami, zgagą oraz odbijaniem o nieprzyjemnym zapachu i posmaku w ustach. U niektórych osób mogą wystąpić również inne, dodatkowe objawy niestrawności żołądka, jak biegunka, nudności, wymioty oraz pieczenie w żołądku spowodowane zwiększonym wydzielaniem się kwasów trawiennych. Wśród objawów niestrawności żołądka można wyróżnić także brak łaknienia, stany podgorączkowe i ogólnie złe samopoczucie.

Przyczyny niestrawności

Istnieje wiele powodów niestrawności żołądka. Najbardziej istotnym jest nieodpowiednia dieta spowalniająca procesy trawienne. Pod pojęciem nieodpowiedniej diety, można rozumieć zarówno dietę zbyt tłustą i ciężkostrawną, jak również dietę zbyt obfitą. Bardzo często przyczyną dyskomfortu w jamie brzusznej jest pośpiech i zbyt szybkie zjadanie poszczególnych posiłków oraz jedzenie wysoko przetworzonej i pełnej konserwantów żywności. Niestrawność żołądka może być także spowodowana zjadaniem potraw niedogotowanych, jak również zbyt gorących lub zbyt zimnych.

Za dolegliwością może stać również mało higieniczny styl życia, a więc częste spożywanie alkoholu, życie w ciągłym biegu i sięganie po używki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że palenie papierosów (jedna z najczęstszych używek po jakie sięgamy), jak również bycie biernym palaczem, może znacznie zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Papierosy negatywnie wpływają na ukrwienie i kurczliwość żołądka, a to z kolei może powodować nieprzyjemną zgagę.

Leczenie niestrawności

Osoby, u których niestrawność żołądka jest problemem długotrwałym, powinny przede wszystkim zadbać o systematyczne odciążanie układu trawiennego. Niezastąpiona w takim przypadku jest dieta lekkostrawna wspomagająca przemianę materii produktów. U jej podstaw powinny leżeć potrawy gotowane lub pieczone: lekkie zupy, pieczone chude mięso, gotowane warzywa. W diecie lekkostrawnej dobrze jest ograniczyć ilości wypijanej kawy i mocnej herbaty. Unikać należy alkoholu oraz napojów gazowanych. Ich miejsce powinny zająć zioła i napary ziołowe, które łagodzą objawy niestrawności i przywracają równowagę w przewodzie pokarmowym. Ulgę w dyskomforcie przyniesie mięta pieprzowa, nasiona kolendry, koper włoski, dziurawiec oraz kwiat nagietka. Leczenie niestrawności warto wspomóc suplementami w postaci tabletek, kropel lub herbatek na bazie wyciągów ziołowych. Obecnie numerem jeden na niestrawność żołądka są suplementy diety Verdin (http://www.verdin.pl/jakie-sa-przyczyny-niestrawnosci.html), które dzięki unikalnej kompozycji wyciągów ziołowych o wysokiej biodostępności (szybkość i stopień wchłaniania do krwiobiegu składników preparatu) kompleksowo wspomagają pracę układu trawiennego, pomagają utrzymać komfort trawienny i tym samym pozwalają na skuteczne pokonanie dolegliwości. Precyzyjnie dobrane składniki suplementów diety Verdin, pomagają zwalczyć szereg dolegliwości trawiennych, takich jak: wrażenie pełności oraz ciężkości po posiłku, ucisk w brzuchu, skłonności do wzdęć i odbijanie.

W leczeniu niestrawności bardzo ważna jest także zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza zmiana sposobu spożywania poszczególnych posiłków. Regularne spożywanie niewielkich porcji przyczyni się do poprawy komfortu życia. Również jedzenie bez pośpiechu, pomoże zwalczyć nieprzyjemną dolegliwość.

Jak uniknąć niestrawności

Wydaje Ci się, że niestrawność to przypadłość, której nie da się uniknąć? Błąd. Stosując się do podstawowych zasad z zakresu higieny jedzenia, można uciec przed męczącym dyskomfortem. Niezwykle ważną rolę w zapobieganiu dolegliwości jest powolne jedzenie, łącznie z dokładnym przeżuwaniem każdego kęsa. Podczas gryzienia odbywa się bowiem pierwszy – wstępny etap trawienia. Jeśli go pominiemy połykając w pośpiechu niedokładnie pogryzione pożywienie, żołądek będzie miał znacznie więcej pracy do wykonania, przez co może się zbuntować.

Dyskomfortu w postaci niestrawności można uniknąć poprzez wyeliminowanie z menu potraw tłustych, wzdymających, smażonych, a także jedzenia typu fast food. Unikanie tytoniu, alkoholu, napojów gazowanych oraz produktów bogatych w tłuszcze (ciasta, jaja, czekolada) również przyczyni się do utrzymania układu pokarmowego w pełnym zdrowiu.

Kolejna kwestia – aktywność fizyczna. Nie jest tajemnicą, że ruch wspomaga pracę układu pokarmowego i ma bezpośredni wpływ na trawienie pokarmów. Zamiast więc małej drzemki po obiedzie, wybierz się na długi spacer. Dzięki temu nie tylko dotlenisz organizm i zadbasz o dobrą formę, ale także przyniesiesz ulgę przepełnionemu brzuchowi. Ruch to sprawdzona recepta na wzdęcia i zaparcia, które są częstym objawem niestrawności. Nigdy z niego nie rezygnuj!

Artykuł sponsorowany