Niezastąpiona laseroterapia

Lasery w kosmetyce i medycynie estetycznej stosowane są z powodzeniem od wielu lat. Pierwsze próby laseroterapii sięgają połowy XX wieku.

Niezastąpiona laseroterapia

Co to jest laseroterapia?

Lasery w kosmetyce i medycynie estetycznej stosowane są z powodzeniem od wielu lat. Pierwsze próby laseroterapii sięgają połowy XX wieku. Początki, jak to często bywa, przynosiły bardzo różne efekty, nie zawsze satysfakcjonujące. Jednak od roku 1964, kiedy Nagrodę Nobla w dziedzinie fizycy otrzymali naukowcy zajmujący się terapeutycznym działaniem laserów i maserów, rozwój laseroterapii nabrał tempa i jest to dziedzina, która prężnie rozwija się do dziś.

Ale zacznijmy od początku. Co to jest laseroterapia? Najprościej mówiąc to terapia światłem. “Laser” to skrót utworzony od angielskich słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, oznaczający wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Po raz pierwszy ten mechanizm opisał Albert Einstein w 1917 roku. Twórca teorii względności zauważył, że atomy (najmniejsze cząsteczki materii) są w stanie pobudzać emisję światła. Pierwszy laser, podobnie zresztą jak te stosowane współcześnie, opierają się na einstenowskim zjawisku emisji wymuszonej. Polega ona na tym, że dostarczanie energii do atomu (za pośrednictwem prądu elektrycznego, światła czy energii chemicznej) inicjuje absorpcję światła – elektrony położone najbliżej jądra przeskakują na dalszą jego orbitę, czego skutkiem jest wzbudzenie atomu. Atom, który w wyniku absorpcji, ma nadmiar energii, a przy tym jest oświetlany fotonem (nośnikiem promieniowania elektromagnetycznego) pobudza emisję kolejnych fotonów o tej samej częstotliwości i tych samych właściwościach. W rezultacie emisja światła jest spójna i wzmocniona przez zmuszenie atomów do pracy. A ponieważ lasery w kosmetyce i medycynie estetycznej mają wbudowany rezonator z dwoma lustrami, odbijająca się od nich fala staje się jeszcze mocniejsza i tak powstaje duża energia świetlna wypuszczana w postaci krótkich impulsów, które w zależności od długości fali oraz sposobu emisji, mogą oddziaływać na konkretne tkanki i pobudzać je do regeneracji. Innymi słowy, światło lasera jest spójne, równoległe, intensywne i ma małą szerokość widma, więc w przeciwieństwie do rozproszonego światła żarówki, może działać punktowo i selektywnie, wywołując przebudowę ściśle określonych struktur skóry.

Jakie są rodzaje laserów w medycynie estetycznej?

Generalnie metoda działania większości stosowanych obecnie laserów w kosmetyce i medycynie estetycznej opiera się na podobnej zasadzie, zasadzie absorpcji. Światło lasera o określonej długości przenika w określone warstwy skóry i tam jest pochłaniane (absorbowane) przez poszczególne jej struktury – na przykład melaninę lub hemoglobinę. Wiązka fal wywołuje ich podgrzanie, które powoduje eliminację uszkodzonych struktur – melanocytów, odpowiedzialnych za przebarwienia i hemoglobiny obecnej w rozszerzonych naczyniach krwionośnych (pajączkach).

Wybrane rodzaje laserów w medycynie estetycznej:

LASERY ABLACYJNE – prowadzą do odparowania (ablacji) naskórka i górnych warstw skóry właściwej oraz termicznym obkurczeniu tkanki łącznej. Wśród nich znajdują się:

  • Laser Co2
  • Laser Er-YAG

LASERY NIEABLACYJNE – prowadzą do uszkodzenia i przebudowy włókien kolagenowych, nie naruszając przy tym ciągłości naskórka. Wśród nich znajdują się:

  • Laser Nd-YAG Q-Swith
  • Nd-YAG o długim impulsie
  • Laser diodowy
  • Lampy IPL
  • LASERY FRAKCYJNE – prowadzą do punktowego podgrzania tkanek, czego efektem jest mikroskopijne uszkodzenie skóry. Skóra naprawia się w wyniku uszkodzenia, w wyniku pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu.

W czym mogą pomóc zabiegi laserowe?

Nowoczesne lasery stosowane w medycynie estetycznej to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia. Dają ogromne możliwości terapeutyczne, pozwalają przebudować struktury skóry, stymulować ją do autonaprawy, ale nie tylko – mówi dr Krzysztof Miracki, specjalista w zakresie laseroterapii, właściciel warszawskiej Kliniki Miracki. Zabiegi laserowe stosuje się przy różnych problemach urodowych – zmarszczkach, przebarwieniach, pajączkach, trądziku, bliznach, rozstępach, niechcianym owłosieniu – lista wskazań jest długa. Zabieg laserem znajduje zastosowanie w kosmetologii i dermatologii, a ponadto może stanowić alternatywę dla niektórych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej czy naczyniowej. Laseroterapię (Laser Cutera Excel V, Genesis, PicoSure) stosuje się u pacjentów walczących z wiotką skórą, pozbawioną jędrności i dawnego napięcia. Lipoliza laserowa (SculpSure) to doskonały sposób na redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej. A zabieg laserem VasuLift™ jest najczęściej polecaną metodą usuwania żylaków kończyn dolnych. Wymienione tu lasery to tylko wybrane przykłady z wielkiego arsenału urządzeń do laseroterapii, który wciąż się zmienia. Dziś jedną z najbardziej innowacyjnych metod jest technika pikosekundowa, z którą największe doświadczenie ma zespół dra Mirackiego. W Klinice Miracki zabiegi laserem PicoSure i Discovery Pico wykonuje się już od ponad 5 lat, pomagając pacjentom usunąć niechciany tatuaż, nieudany makijaż permanentny czy oznaki starzenia się skóry. Lasery pikosekundowe uznaje się za urządzenia przełomowe w laseroterapii, bo z ich pomocą krótkich impulsów światła o dużej mocy można uzyskać oczekiwaną poprawę jeszcze szybciej i jeszcze bezpieczniej, a więc tak, jak oczekują tego sami pacjenci.

Przykładowe zastosowanie laserów w medycynie estetycznej:

  • LASEROWE USUWANIE OWŁOSIENIA – fotodepilacja laserem diodowym Vectus™, epilacja laserem neodymowo-yagowym Thunder™
  • LASEROWE USUWANIE TATUAŻU i MAKIJAŻU PERMANENTNEGO – lasery pikosekundowe PicoSure™ i Discovery Pico™
  • LASEROWE ODMŁADZANIE SKÓRY I RESURFACING – lasery pikosekundowe, laser ablacyjny Alma Harmony iPixel™ (peeling laserowy), laser frakcyjny ICON 1540™
  • LASEROWE USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH – laser frakcyjny Co2
  • LASEROWE USUWANIE ZMIAN PIGMENTACYJNYCH – lasery pikosekundowe, laser ablacyjny Alma Harmony iPixel™ (peeling laserowy), laser Cutera Excel V™
  • LASEROWE ZAMYKANIE NACZYNEK – laser do zamykania naczynek Cutera Excel V™
  • LASEROWA REWITALIZACJA OKOLIC INTYMNYCH – nowoczesny laser frakcyjny Co2
    FemiLift™

Lasery w kosmetyce i medycynie estetycznej mają ogromne zastosowanie a spektrum ich możliwości sukcesywnie się powiększa. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczny zabieg laserowy to taki, który jest indywidualnie dobrany do potrzeb skóry i który przeprowadza doświadczony specjalista. Laseroterapię warto wykonać w miejscu, dysponującym, nowoczesnymi urządzeniami, które oferuje swoim pacjentom najlepsze sposoby leczenia i rozwiązywania problemów estetycznych. Jednym z takich miejsc jest Klinika Miracki w Warszawie (https://klinikamiracki.pl/).