Nowe mieszkania w stanie deweloperskim – jak wygląda proces zakupu?

Jeśli chcecie kupić swoje pierwsze mieszkanie i rozważacie inwestycję w nieruchomość w stanie deweloperskim, sprawdźcie, jak krok po kroku przebiega proces nabycia lokalu z rynku pierwotnego. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim – jak wygląda proces zakupu?

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim buduje się nie tylko w dużych, lecz także w mniejszych miastach i miasteczkach. Są to zarówno wieloetapowe inwestycje tworzące całe osiedla, jak i pojedyncze bloki z nowoczesnymi udogodnieniami. Wybór lokali dostępnych na rynku jest na tyle zróżnicowany, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jak kupuje się nowe mieszkanie z garażem lub bez? Jeśli nabywacie nieruchomość za gotówkę, wystarczy sześć kroków.

1. Wybór idealnego mieszkania

Krok pierwszy to znalezienie idealnego mieszkania. Tak jak wspomniano na początku, sprzedaż nowych mieszkań prowadzona jest w wielu inwestycjach w całym kraju. Możecie wybierać spośród osiedli położonych w centrum lub na obrzeżach miast, mających maksymalnie cztery albo kilkanaście kondygnacji, z garażami podziemnymi lub podziemnymi i naziemnymi, placami zabaw, siłowniami i innymi udogodnieniami dodatkowymi.

Gdy już zdecydujecie się na konkretną lokalizację, musicie jeszcze określić, ile metrów powinno mieć mieszkanie, czy zależy Wam ogródku, balkonie albo tarasie, otwartej lub zamkniętej kuchni itp.

2. Zawarcie umowy rezerwacyjnej

Jeśli znajdziecie nieruchomość, która spełnia wszystkie Wasze oczekiwania, pora na krok drugi, czyli podpisanie umowy rezerwacyjnej. Umowa określa warunki zakupu nieruchomości – zawiera dokładne informacje o lokalu, ustaloną cenę oraz termin obowiązywania rezerwacji. Zazwyczaj dołącza się do niej również wzór umowy deweloperskiej wraz z załącznikami.

3. Podpisanie umowy deweloperskiej

Krok trzeci to zawarcie umowy deweloperskiej. Gdy zapoznaliście się już z dokumentami i zorganizowaliście niezbędne środki, np. wypłaciliście pieniądze z lokat, notarialnie podpisujecie umowę deweloperską. Ten dokument musi zawierać informacje o nieruchomości, dane nabywców, czyli Wasze, harmonogram płatności, dane dewelopera, obowiązki obu stron, kary umowne itp.

4. Wpłata pieniędzy zgodnie z harmonogramem

Krok czwarty to zapłata transz zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Jeśli kupuje się nowe apartamentowce w trakcie budowy, pieniądze przelewa się w kilku częściach na rachunek powierniczy dewelopera.

5. Odbiór mieszkania

Krok piąty to odbiór lokalu. Gdy nowe mieszkania na sprzedaż są już gotowe i mogą zostać oddane do użytkowania, przeprowadza się tak zwany odbiór techniczny. Nabywcy dokładnie oglądają nieruchomość i sprawdzają, czy wszystko zgadza się z projektem. Jeśli nie, zgłaszają ewentualne wady, a jeśli tak, podpisują protokół zdawczo-odbiorczy i otrzymują klucze do mieszkania.

6. Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Krok szósty i ostatni to ustanowienie odrębnej własności lokalu. Developer ze Słupska lub z innego miasta taki jak firma Matbet (https://matbet.com.pl) oficjalne przekazuje mieszkanie klientom, podpisując akt notarialny. Notariusz, w imieniu nabywców, składa wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie nowych właścicieli nieruchomości. To ostatnia formalność, której trzeba dopełnić.
Artykuł partnera