Obniżone libido i potencja u mężczyzn – Sprawdź, jak pomóc swojemu mężczyźnie

Udane życie seksualne jest ważne w każdym związku. Nie zawsze jednak partnerzy odczuwają taką samą ochotę na zbliżenie, czasem zdarza się, że różne sytuacje mogą spowodować obniżenie zainteresowania współżyciem. Czym jest libido i w jakich sytuacjach mówi się o jego obniżeniu oraz jak poradzić sobie z problemem?

Obniżone libido i potencja u mężczyzn – Sprawdź, jak pomóc swojemu mężczyźnie

Obniżone libido – na czym polega problem i jak mu zapobiegać?

Termin libido odnosi się do popędu seksualnego, określa pożądanie, jakie odczuwa osoba oraz chęć do jego zaspokojenia. O libido mówić można zarówno w kontekście sfery emocjonalnej, jak i fizycznej. Popęd seksualny i jego intensywność jest różny, to cecha osobnicza, która nie jest stała. W zależności od wielu czynników może on być większy lub mniejszy. Wysoki poziom libido powoduje określone zmiany w obrębie narządów płciowych – zwiększa się ich ukrwienie, stają się obrzmiałe i dużo bardziej wrażliwe na dotyk. W życiu każdego człowieka popęd seksualny i jego zaspokojenie jest wyjątkowo ważne. Poza rozładowaniem napięcia seksualnego pozwala również zaznać przyjemności, szczęścia. Gdy pojawiają się wyraźne trudności, skutki obniżonego libido obserwować można w różnych aspektach życia codziennego. Problemy w związku, pogorszenie stanu zdrowia, ciągła frustracja, przykładów można wymienić wiele.

O obniżonym libido mówi się zarówno w kontekście kobiet, jak i mężczyzn. Jest to problem polegający na tym, że dana osoba zaczyna odczuwać zdecydowanie mniejszą ochotę na zbliżenia intymne. Czasem zdarza się, że problem jest na tyle poważny, że traci ona całkowicie zainteresowanie seksem. Trudność w diagnostyce polega na tym, że obniżone libido zawsze analizować należy w kontekście indywidualnym, osobniczym.

Obniżone libido i potencja u mężczyzn – Sprawdź, jak pomóc swojemu mężczyźnie

Przyczyny i symptomy spadku libido u mężczyzn

Przyczyny obniżenia libido mogą być efektem wielu czynników, począwszy od trybu życia, przez czynniki psychologiczne, stres. Duże znaczenie ma również ogólny stan zdrowia, choroby przewlekłe, w tym zaburzenia hormonalne, związane m.in. z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Na popęd seksualny wpływ mogą mieć również niektóre leki.

Najczęściej wśród objawów obniżonego libido u mężczyzn wymienić można:

  • problemy z potencją – zarówno z uzyskaniem, jak i utrzymaniem wzwodu pozwalającego na satysfakcjonujący stosunek seksualny,
  • problemy z osiągnięciem orgazmu,
  • zdecydowanie mniejszą ilość fantazji seksualnych,
  • brak objawów fizycznych, świadczących o podnieceniu.

Warto pamiętać, że problemów z obniżonym libido nie można bagatelizować, ponieważ przedłużające się trudności mogą bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu mężczyzny, prowadząc do depresji, obniżenia poczucia własnej wartości.

Skuteczne sposoby na “męskie problemy”

Skuteczna walka z obniżeniem libido wymaga rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Podstawą jest ustalenie przyczyny problemu, ponieważ w zależności od czynnika wywołującego – dopasowywany jest odpowiedni sposób leczenia. Choroby przewlekłe wymagają odpowiedniej diagnostyki i rozpoczęcia przyjmowania odpowiednich leków, natomiast zaburzenia natury psychologicznej – odpowiedniej terapii specjalistycznej. Szukając przyczyn zaburzeń i spadku libido najlepiej korzystać z pomocy sprawdzonych podmiotów, które specjalizują się w pomocy mężczyznom, jak np. Męska Klinika.

Zdarza się, że problemy z libido spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Dużą rolę odgrywa tu m.in. testosteron, jeden z najważniejszych hormonów, wpływających na utrzymanie funkcji seksualnych u panów. Jeśli hormonu będzie zbyt mało konieczne jest jego wyrównanie. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się terapia testosteronem, określana także TRT. Leczenie prowadzone jest przez doświadczonego lekarza, a pacjent pozostaje pod stałą kontrolą.

Jedną z wykorzystywanych metod diagnostycznych jest bezpłatny test Adam, czyli Androgen Decline in the Aging Male. Jest to test składający się z 10 pytań, pozwalających wstępnie ustalić czy występujące u mężczyzny problemy mogą być konsekwencją niedoboru testosteronu.

Artykuł partnera