Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Jakie słowa padły z ust członka Akademii Szwedzkiej?

tokarczuk - Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Foto. Instagram olgatokarczuk_official

Olga Tokarczuk odebrała wczoraj Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Otrzymała ją za całokształt twórczości, a uzasadnienie brzmiało: za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją opisuje przekraczanie granic jako formę życia”. Uroczystość odbyła się w Sztokholmskiej Sali Koncertowej. Członek Akademii Szwedzkiej Per Wästberg wygłaszając laudację dla polskiej pisarki, podkreślił:

-W prozie Tokarczuk można zauważyć bezgraniczną miłość do wiedzy […] Głęboko sięga do bajek, opowieść, bogactwa polskiej kultury, do pokładów szaleństwa, które są w człowieku. Jej bohaterowie przekraczają granice fizyczne i metafizyczne, to swojego rodzaju nomadowie w świecie złożonym z wielu opowieści […] Olga Tokarczuk pokazuje prawdę trudną do pokazania. Trudną prawdę o Polsce w ciągłym ruchu. Ma niesamowite obserwacje. To razem z jej opętaniem mitologią tworzy niesamowitą prozę.

-Mamy pisarkę światowego formatu, która w poetyczny i niesamowity sposób opisuje świat.

Na koniec prof. Wästberg przemówił po polsku:

-Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje Pani odebrania Literackiej Nagrody Nobla.

tokarczuk  - Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Foto. Instagram olgatokarczuk_official

Pisarka wystąpiła w czarnej sukni zaprojektowanej przez Gosię Baczyńską. Jak mówiła, kreacja była hołdem dla pierwszej literackiej noblistki, Selmy Lagerlöf. W tym ważnym dniu towarzyszył jej mąż i syn. Uroczystość wzruszyła wszystkich.

Serdecznie gratulujemy!

Wpis znaleziono dzięki:

- Olga Tokarczu

- Nagroda Nobla

- Noblistka