Opublikowano listę 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021

Magazyn "Time" opublikował coroczną listę 100 najbardziej wpływowych ludzi. Wśród nich znalazła się również Polka. Czym się zajmuje?

100 najbardziej wpływowych ludzi
Opublikowano listę 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021. Foto Instagram @archewell_sussex_

Magazyn „Time” co roku przedstawia listę 100 najbardziej wpływowych ludzi. Podzielono ją na sześć kategorii: ikony, pionierzy, tytani, artyści, liderzy i innowatorzy. Wśród Ikon pojawili się między innymi Meghan Markle i książę Harry, Naomi Osaka, Aleksiej Nawalny czy Britney Spears. Pionierami, według magazynu, są Billie Eilish, indonezyjska naukowiec Adi Utarini oraz turecki ekonomista Fatih Birol. W kategorii Tytani wyróżniono natomiast amerykańską gimnastyczkę Simone Biles, scenarzystkę Shondę Rhimes czy brazylijską miliarderka Luizę Trajano. Wyróżnieni artyści to między innymi Kate Winslet, Scarlett Johansson, Lil Nas X i Omar Sy. Wśród Liderów pojawiły się nazwiska takie jak Joe Biden, Kamala Harris, Ebrahim Raisi (prezydent Iranu) oraz Mamata Banerjee (indyjska polityk). Innowatorzy to między innymi współzałożyciel i prezes Nvidia Corporation Jensen Huang, Elon Musk czy węgierska biochemiczka Katalin Kariko.

Polka na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi

W kategorii Innowatorzy magazyn „Time” umieścił Polkę, Lidię Morawską. To pracująca w Australii profesor, zajmująca się badaniem jakości powietrza i jej wpływu na zdrowie człowieka. Od 2020 roku pełni funkcję dyrektorki Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia. Wykłada również na Uniwersytecie Technologicznym w Queensland oraz jest konsultantką Światowej Organizacji Zdrowia. Umieszczając ją na liście, „Time” docenił jej pracę w rozpoznawaniu znaczenia transmisji aerozolu w kontekście trwającej pandemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zebrała zespół ponad 200 naukowców i organów zdrowia publicznego, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy i zmniejszamy ryzyko zarażenia wirusem. Jej wsparcie pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie – czytamy na stronie amerykańskiego magazynu.