Ciasto na pierogi i farsz to podstawa dania. Poniżej kilka przydatnych porad, dzięki którym zrobimy perfekcyjne pierogi.
Ciasto na pierogi
Przyrządzimy je z mąki, soli i wody lub mleka. Pamiętajmy, by płynne składniki były ciepłe lub nawet gorące. Równie dobrze sprawdzi się tu zaparzona mąka, która sprawi, że ciasto będzie bardziej elastyczne. Tych właściwości nada mu również pozostawienie go zawiniętego w ściereczkę na około 15 – 30 minut. Dajemy mu wówczas czas na uformowanie glutenu, czyli siatki białkowej odpowiedzialnej za strukturę ciast, które bazują na mące pszennej.
Do przygotowania ciasta na pierogi nie zaleca się stosowania jajka – zawarte w nim białko może sprawić, że ciasto stanie się twarde (dotyczy to w szczególności osób początkujących).
Przepis na pierogi przedstawia się następująco:
- 2,5 szklanki mąki (najczęściej jest to mąka biała typu 500 – 550. Możemy ją jednak wymieszać z odmianą o wyższym typie, która cechuje się większą zawartością składników mineralnych. Świetnie sprawdzi się tu na przykład mąka orkiszowa lub semiolina w ilości 15-50%. Ciasto na pierogi zafarbować możemy także przecierem pomidorowym, szpinakiem czy kurkumą)
- 1 szklanka gorącej wody lub mleka
- Szczypta soli
Mąkę umieszczamy w misce. Dodajemy sól, a następnie, stopniowo, wodę lub mleko mieszając cały czas łyżką. Uzyskane w ten sposób ciasto przenosimy na stolnicę i wyrabiamy przez kilka minut, aż stanie się elastyczne i gładkie.
Wykrawanie i lepienie pierogów
Najpopularniejszym sposobem jest rozwałkowywanie dużego kawałka ciasta na stolnicy przy pomocy walka lub szklanek butelki. Następnie, wykrawamy z niego koła (do tego celu użyć możemy foremki lub szklanki), umieszczamy w środku farsz, a następnie zalepiamy. Brzegi pierogów możemy ozdobić tak zwaną falbanką, szczypanką lub na sposób azjatycki. Dobrze sprawdzi się tutaj widelec lub specjalny przyrząd). Niekiedy spotyka się także pierogi wykonane z dwóch okręgów zlepionych brzegami.
Farsze i dodatki
W cieście pierogowym umieścić możemy niemalże każdy produkt, jaki znajdziemy w naszej kuchni – od sera, przez mięso, grzyby aż po sezonowe warzywa, jak bób czy dynia. Pierogi serwuje się zarówno gotowane, jak i podsmażane, zapiekane, a nawet grillowane. Podać można je z dodatkiem skwarków, śmietany, masła, sosu pomidorowego, grzybowego, a ich słodką w wersję – cukru lub konfitury. Różne przepisy na pierogi znajdziesz w naszym serwisie
Najpopularniejsze problemy z pierogami
- Zbyt twarde ciasto – problemem może być tutaj dodatek jajka, zimnego, zamiast gorącego płynu lub zbyt duża ilość mąki dodanej bezpośrednio do ciasta lub podczas rozwałkowywania
- Rozklejanie się pierogów w czasie gotowania – związane może być ono ze zbyt cienkim ciastem, zbyt małą ilością mąki lub źle sklejonym pierogiem
- Pierogi, które nie chcą się sklejać – winne temu może być zbyt omączone ciasto. Problemu pozbędziemy się, zwilżając brzegi pieroga wodą.
Artykuł sponsorowany