Sterując nami od tysięcy lat, powodują choroby. Co ciekawe mogą także oddziałowywać na zdolność podejmowania decyzji.
Pierwotniak T. gondii celuje w mózg i po krótkim czasie zarażony człowiek zaczyna przejawiać nieoczywiste oznaki choroby psychicznej. Pasożyt toksokara może przedostać się do ciała i jako piętnastocentymetrowa glista powodować bóle głowy, astmę czy wzmożony popęd seksualny. Kathleen McAuliffe – dziennikarka naukowa zajmująca się popularyzacją odkryć badawczych – przeprowadza czytelnika przez historie kontroli umysłów przez mikroby. Książka dowodzi, że częstość występowania pasożytów wpływa na nasze praktyki religijne, dobór znajomych i wybór osób, które nami rządzą. Pasożyty to mistrzowie kontroli naszych umysłów. Jedynie świadomość skali zagrożenia wynikającego ze spustoszeń, które mogą siać te małe stworzenia, może uchronić człowieka przed ich destrukcyjnym wpływem. Odpowiedzialne za nasze uprzedzenia, mogą budować poczucie zagrożenia, a także pchać nas w czyjeś ramiona, aby przeniknąć do ciała innej osoby i dokończyć cykl rozwojowy.
„Pasożyty w twoim mózgu” to propozycja dla tych, którzy interesują się zdrowiem i nauką. Jest w niej wiele odpowiedzi na pytania nurtujące świat medycyny: od przyczyn depresji, przez złe samopoczucie, aż po problemy z utratą wagi. Fascynujące śledztwo w głąb ludzkiego organizmu ujawnia wpływ pasożytów na jednostkę i społeczeństwo. Odwołując się do teorii zaangażowanych w badania nad pasożytami lekarzy, biologów, parazytologów, ale i psychologów czy politologów, McAuliffe pokazuje, w jaki sposób pasożyty sterują społeczeństwem. Autorka poświęca również miejsce sposobom uchronienia się przed nimi, wplatając w tekst liczne anegdoty, które sprawiają, że ten trudny temat staje się ciekawą lekturą. O wpływie pasożytów na życie, zdrowie i funkcjonowanie opowiada Kathleen McAuliffe w książce „Pasożyty w twoim mózgu”. Premiera już 14 marca.
Kathleen McAuliffe
Dziennikarka specjalizująca się w popularyzacji odkryć badawczych. Jej prace znalazły duże uznanie wśród środowisk uniwersyteckich, a artykuły pojawiły się w najważniejszych magazynach naukowych, m.in. „Discover”, „Smithsonian”, a także w „New York Timesie”. Od 1985 do 1988 roku była starszym redaktorem w „US News & World Report”, koncentrując się na relacjach dotyczących zdrowia i nauki. Za swoją pracę na rzecz popularyzacji zdrowego trybu życia była licznie nagradzana. Mieszka w Miami na Florydzie.