Piękne i zdrowe włosy? Jakich składników nie może zabraknąć w Twojej diecie

Sekret pięknych i zdrowych włosów to nie tylko odpowiednia ich pielęgnacja, ale przede wszystkim dostarczanie potrzebnych substancji odżywczych.

Piękne i zdrowe włosy? Jakich składników nie może zabraknąć w Twojej diecie

Najlepszym ich źródłem jest zbilansowana dieta, skomponowana z produktów zawierających witaminy, minerały i inne składniki niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji włosów.

Struktura zdrowych włosów

Najważniejszym budulcem włosów jest specyficzne białko keratyna, zapewniająca włosom blask i elastyczność. Jej niedobór powoduje otwierania się łusek włosa, a w rezultacie rozdwajanie końcówek i jest przyczyną osłabienia włosów. Wchodzące w skład keratyny aminokwasy – metionina i cysteina współuczestniczą w tworzeniu tzw. wiązań dwusiarczkowych łączących ze sobą włókna keratyny. W ten sposób zapobiegają łamaniu i wypadaniu włosów oraz przyśpieszają ich wzrost. Obok keratyny i siarki z mostków dwusiarczkowych w składzie włosów znajdują się takie minerały, jak: krzem, cynk, żelazo, miedź, fosfor, potas, wapń i mangan.

Już sama budowa włosów wskazuje, jakich składników należy im dostarczać dla utrzymania w dobrej kondycji. Wśród nich szczególnie ważne są:

• krzem – wzmacnia strukturę włosów,
• cynk – uczestniczy w procesie produkcji keratyny,
• miedź – stymuluje pracę komórek wytwarzających włosy,
• żelazo – wpływa na tempo wzrostu włosów.

Jednak to nie wszystko. Aby mogły zachodzić procesy wzrostu i regeneracji włosów, potrzebne są aktywizujące je witaminy. Do najważniejszych zalicza się:

• witaminę B7 (biotynę) – dostarcza siarkę do włosów, dbając w ten sposób o ich prawidłową strukturę,
• kwas foliowy – wpływa na odbudowę cebulek włosowych oraz wspomaga prawidłowe krążenie w naczyniach krwionośnych w skórze,
• witaminę A – poprawia skład tłuszczów ochronnych produkowanych przez gruczoły łojowe, pobudza mieszki włosowe, uczestniczy w procesie regeneracji włosów,
• witaminę C – wspomaga krążenie w skórze i stabilizuje funkcjonowanie cebulek włosów, zwalcza wolne rodniki i zapobiega ich szkodliwemu działaniu,
• witaminę E – uczestniczy w procesie wzrostu włosów, zapewnia ich prawidłowe nawilżenie i ochrania je przed promieniami UV,
• witaminę B5 – uczestniczy w procesie mnożenia się komórek macierzy włosów, wpływając w ten sposób na porost włosów.

Dobra kondycja włosów

Na wygląd i kondycję włosów może wpływać wiele niekorzystnych czynników, które sprawiają, że włosy stają się osłabione, cienkie i łamliwe, podatne na wypadanie.

Czynniki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza i wody, wysoka temperatura, promienie UV, zabiegi fryzjerskie), niezrównoważona dieta, stres, choroby, przyjmowane leki – wszystko to negatywnie wpływa na stan włosów. Można temu zapobiegać, dbając o zbilansowaną dietę bogatą w substancje potrzebne dla optymalnego odżywienia włosów. Tym bardziej więc warto pamiętać o dostarczaniu do organizmu potrzebnych witamin i minerałów.

Źródła substancji odżywczych dla włosów

Substancje odżywcze potrzebne dla zdrowych i pięknych włosów znajdują się w wielu produktach, które na stałe powinny zostać włączone do codziennej diety. Będą to przede wszystkim warzywa i owoce, jak: pomidory, marchew, papryka, sałata, brokuły, natka pietruszki, seler, buraki, kapusta, fasola, morele, cytrusy, czarna porzeczka, jagody. Dla zachowania aktywności substancji witamin –owoce i warzywa powinny być jak najmniej przetworzone. W jadłospisie nie może też zabraknąć: mięsa (drób, wołowina, ryby), nabiału, jaj, produktów zbożowych oraz nasion roślin strączkowych będących źródłem aminokwasów. Warto też uzupełnić jadłospis o produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, których najwięcej znajduje się w tłustych rybach morskich.

Czasami jednak nie jest możliwe uzupełnienie diety o wszystkie potrzebne substancje, szczególnie gdy włosy wymagają większej ilości składników odżywczych niż zwykle. Dlatego dodatkowym źródłem witamin i minerałów są preparaty typu Doppelherz Na włosy i paznokcie COMPLEX, który zawiera 12 składników potrzebnych dla zachowania dobrej kondycji włosów. Preparat zawiera m.in. wyciąg z bambusa (najbogatszego źródła naturalnej krzemionki), wyciągi z prosa i awokado dostarczające włosom wielu składników odżywczych, a także cysteinę, metioninę, witaminy z grupy B i cynk.

 

Artykuł sponsorowany