Pielęgnuj wartości rodzinne z niezwykłymi książkami!

2
Pielęgnuj wartości rodzinne z niezwykłymi książkami!

Kochający dziadkowie to największy skarb rodziny. Dzieci mające częsty kontakt z dziadkami mają bogatsze doświadczenia rozwojowe, ponieważ poza rodzicami i nauczycielami z nikim tak szczerze nie porozmawiają, jak z babcią czy dziadkiem. “Opowiedz mi babciu”, “Opowiedz mi dziadku” to wyjątkowe pamiętniki, służące do zapisywania wspomnień babć i dziadków, przekazywania tradycji rodzinnych i łączenia pokoleń. Ambasadorami książek są Beata Tyszkiewicz oraz Aleksander Doba.

W dzisiejszym świecie na wszystko brakuje nam czasu – jesteśmy coraz bardziej zajęci sobą, swoją pracą, przyszłością. Pomimo szalonego tempa rozwoju komunikacji i wielu możliwości łączenia się ludzi między sobą, pozostawania w tak zwanym kontakcie, rozmawiania przez telefon, skypa, czy na czacie, rzadko prowadzimy głębokie, szczere rozmowy z uwagą wsłuchując się w siebie, i w innych ludzi. Szczególnie przed świętami warto zwolnić i zanurzyć się w rodzinnych opowieściach. Książki “Opowiedz mi babciu”, “Opowiedz mi dziadku” stwarzają możliwość prowadzenia emocjonalnej rozmowy, zebrania wspomnień, dowiedzenia się rzeczy, o których być może nasi bliscy nie opowiedzieliby sami z siebie, a my nie umielibyśmy o nie zapytać.

1
Pielęgnuj wartości rodzinne z niezwykłymi książkami!

“Opowiedz mi babciu” i “opowiedz mi dziadku” to niezwykłe albumy, zilustrowane zdjęciami z minionego stulecia w Polsce. Książki prezentują piękną ideę gromadzenia i pielęgnowania wspomnień rodzinnych. Są idealnym pomysłem na prezent świąteczny czy z okazji Dnia Babci i Dziadka. To także świetna propozycja wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny, ponieważ zawierają dużo miejsca na rodzinne zdjęcia, wycinki i własnoręczne rysunki i opisy. Są bezcenną pamiątką dla dzieci, która z pewnością pomoże im w kształtowaniu własnej tożsamości.

4
Pielęgnuj wartości rodzinne z niezwykłymi książkami!

Jaka jest rola dziadków dziadków w kształtowaniu życia rodzinnego? Czy rodziny wielopokoleniowe są bardziej otwarte na siebie i na życie? Każdy człowiek ma swoją historię, ale dla każdego najbardziej interesująca jest historia jego rodziny. Gdzie są nasze korzenie? Jacy byli nasi przodkowie? Czego doświadczyli ci, dzięki którym jesteśmy na świecie? Co ich cieszyło, a co martwiło? Jaka z ich życia płynie nauka dla nas i dla przyszłych pokoleń? To pytania, które stawia autorka książki Monika Koprivova.

Albumy są nietypowe ze względu na to, że ich współautorem za każdym razem jest konkretnie wybrana babcia, czy dziadek, a ich intymna – rodzinna lektura możliwa jest dopiero po wypełnieniu stron (napisaniu książki) przez dziadków. „Opowiedz mi babciu”, „Opowiedz mi dziadku” to zawsze inna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju opowieść, to przewodnik po świecie i życiu naszych babć i dziadków.

foto Krzysztof Kuczyk , www.kuczyk.com
Pielęgnuj wartości rodzinne z niezwykłymi książkami!

Zawarte w książkach rozdziały prowadzą autorów (babcie i dziadków) przez kolejne etapy życia, ułatwiając uporządkowanie własnych wspomnień, według konkretnych przestrzeni życiowych – dzieciństwo i rodzina, szkolne lata, historia małżeństwa naszych dziadków, życie zawodowe, czy zainteresowania. Jest w nich miejsce zarówno na sekretne receptury kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak i na zapis emocjonalnych wspomnień związanych z najważniejszymi, przełomowymi momentami w życiu.

Albumy te pielęgnują najcenniejsze wartości rodzinne i służą podtrzymaniu tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Idea książek zmusza do refleksji i odpowiedzi na pytania: Jaką rolę mogą pełnić wspomnienia dziadków w życiu dzieci, jaka jest ich wartość i czy nasze społeczeństwo ceni sobie doświadczenie starszych? Jak się zrozumieć, kiedy dzielą nas lata i doświadczenia i jak nauczyć wzajemnego szacunku w kontaktach dziadkowie-dzieci?

3
Pielęgnuj wartości rodzinne z niezwykłymi książkami!