Planujesz podróż samolotem z maluchem? Zadbaj o komfort swój i innych pasażerów!

Planujesz podróż samolotem z maluchem? Zadbaj o komfort swój i innych pasażerów!

Planujesz podróż samolotem z maluchem? Foto Shuterstock

Wakacje z dzieckiem co najwyżej na działce lub nad polskim morzem? To mit! Zagraniczne, lotnicze wypady z maluchami stają coraz popularniejsze, tym bardziej, że pod względem finansowym niejednokrotnie okazują się znacznie korzystniejsze, niż nawet krótki wyjazd krajowy. No dobrze… Pieniądze pieniędzmi, ale co ze strachem przed lataniem, ze zmianą ciśnienia na pokładzie, i czasem, który trzeba spędzić przykutym do fotela? Podpowiadamy, jak przygotować się do takiej wyprawy, by podróż samolotem nie okazała się horrorem dla Ciebie, Twojego dziecka… A przy okazji dla Waszych współpasażerów.

Czy dziecko może być za małe na latanie?

Wielu młodych rodziców wciąż jest przekonanych, że małe dzieci nie mogą lub nie powinny latać. A jak jest naprawdę? W rzeczywistości podróżować samolotem mogą nawet bobasy! Tak naprawdę znacznie ważniejsze jest tu to, jak przebiegł poród oraz jak czują się mama i niemowlę – mówi się o tym, że dzieci mogą swobodnie latać od 3 miesiąca życia. Same regulaminy linii lotniczych w tym zakresie nie są zbyt restrykcyjne, dopuszczając na pokład nawet te maluszki, który ukończyły 1-2 tydzień życia. A zatem… Zamiast zasłaniać się argumentem „nie mogę, bo mam dziecko”, sprawdź, jaką politykę stosuje w tym zakresie wybrany przewoźnik i ruszaj w drogę!
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja z cenami biletów. Jak podpowiadają eksperci FRU.PL – serwisu, dzięki któremu upolujecie tanie loty i zorganizujecie wymarzoną podróż w prosty sposób, nawet nie wychodząc z domu, przed wyborem lotu warto zweryfikować cennik wybranego przewoźnika… lub po prostu skorzystać ze wsparcia innowacyjnej wyszukiwarki lub Centrum Rezerwacji FRU.PL.
– Przede wszystkim, dzieci, które ukończyły dwa lata, powinny mieć wykupione miejsce. Przed drugimi urodzinami młodych pasażerów obowiązują przepisy dla niemowląt: dzieci lecą na kolanach rodziców, przypięte specjalnymi pasami, a koszty w przypadku większości przewoźników będą znacznie niższe niż dla regularnego biletu. Po ukończeniu drugiego roku życia dziecko leci już samo, na oddzielnym siedzeniu. Koszty takiego biletu będą uzależnione od linii lotniczej. W tych budżetowych… będzie to 100 procent ceny regularnego biletu! A zatem czasami warto zdecydować się na tych regularnych przewoźników, nawet jeżeli nazwa wskazuje na coś innego – podpowiada Joanna Woroniecka z Centrum Rezerwacji FRU.PL.

Planujesz podróż samolotem z maluchem? Foto Shuterstock

Bagaż: co zapakować do torby małego podróżnika?

Jak podpowiada FRU.PL, jednym z najczęstszych pytań dotyczących latania z dzieckiem jest to, czy pasażerowie mogą zabrać na pokład wózek. Rzeczywiście, w kontekście coraz bardziej restrykcyjnych zasad bagażowych, może być to niejasne. Ale uspokajamy! Nawet u tanich przewoźników młodzi rodzice mogą zabrać wózek w bagażu podręcznym, a wybrane linie pozwalają również na nosidełko.
Co oprócz tego? Wiele zależy od długości lotu… Ale lista must-have pozostanie tu niezmienna:
Artykuły higieniczne. Nie łudź się, że dwie czy trzy godziny w samolocie to będzie czas, kiedy biologia cudownie zawiesi swoje prawa. Spakuj do torby dokładnie to, co wzięłabyś w analogiczną podróż samochodem. Pieluszki, wilgotne i suche chusteczki – bez tego się nie obędzie.
Posiłek. Po podróży na lotnisko i wrażeniach towarzyszących oczekiwaniu na przelot Twoje dziecko może zrobić się głodne, szczególnie, jeżeli rejs wypada akurat w naturalnej dla niego porze posiłku. Na szczęście wiele linii lotniczych robi wyjątek dla młodych rodziców i pozwala im zabrać na pokład posiłek dla maluszka. Uwaga – podobnie rzecz się ma z lekami dla dzieci. Mając w pamięci mini-produkty i wyrzucanie płynów na chwilę przed odlotem, można obawiać się, jak przygotować się do takiej podróży z maluchem. Jednak posiłki dla dzieci i lekarstwa stanowią wyjątek od tej reguły.
Zabawki. Kolorowe kredki, książeczka, ulubiona zabawka czy kocyk – przygotuj się na to, że Twoje dziecko może się naprawdę nudzić. A znużone dziecko to dyskomfort dla niego, dla Ciebie i współpasażerów. Oczywiście, każdy będzie miał na uwadze to, że maluszek może ciężko znosić podróż, ale to rodzice odpowiadają za malucha i warto uwzględnić tu potrzeby innych podróżujących, którzy mogą być np. w trakcie podróży służbowych. Wykorzystaj czas w samolocie na wspólną zabawę z dzieckiem. Wy będziecie mieli fun, a inni podróżni będą Ci naprawdę wdzięczni!

Podróż dookoła świata? Z tym jeszcze poczekaj

Wybór kierunku to również trudna kwestia, która nurtuje rodziców chcących wypuścić się ze swoimi pociechami w zagraniczne podróże. Jeżeli śledzisz media społecznościowe, wiesz, że są tacy, którzy nawet z kilkumiesięcznym bobasem odwiedzają najdalsze zakątki świata. Tylko że… to nie musi być Twój przypadek. W praktyce, na takie „wczesne” podróże warto wybrać bliższy kierunek, tym bardziej, że Europa również ma sporo do zaoferowania! Krótsza podróż to dla dziecka mniej stresu i znacznie lżejsza „odsiadka” na pokładzie samolotu. Łatwiej ją zorganizować, a więc i łatwiej cieszyć się taką podróżą!

Nasz subiektywny wybór kierunków?

  • Po pierwsze, Londyn. Dolecisz tu szybko i tanio, a na miejscu znajdziesz wiele atrakcji, które przypadną do gustu i Tobie, i maluchowi. Nie musisz obawiać się, że kelnerzy w knajpach będą patrzyli na Ciebie spode łba – tu znajdziesz masę lokali, w których obsługa profesjonalnie zajmie się Twoją pociechą, a Ty będziesz miała czas dla siebie. Nasza rekomendacja to Tots Landing Play Cafe – miejsce zaprojektowane, by cieszyć najmłodszych. Koszt podróży? Tanie loty do Londynu możecie upolować nawet od niecałych 80 złotych!
  • Po drugie, Hiszpania. Odrobina słońca, kiedy u nas dni stają się coraz krótsze. Niesamowite, barwne parki, miejska plaża czy Parc Guell. No i słynne Oceanarium, które zachwyci Twoje dziecko. Serce Katalonii to jedno z najbardziej kids friendly miejsc na świecie – mieści się tutaj ponad 700 placów zabaw! Taka podróż z pewnością dla Was obojga będzie niezapomniana. A teraz, po sezonie tanie loty do Barcelony są naprawdę tanie
    Na co warto zwrócić uwagę? Pamiętajcie, że tani przewoźnicy często latają tam bardzo późno. O ile dla Was lądowanie w środku nocy może nie będzie zbyt dużym obciążeniem, Waszemu dziecku może popsuć podróż. Dobrze porównać wcześniej godziny lądowania i ceny biletów w różnych liniach.
  • Po trzecie, Berlin. Podróż do Berlina będzie… Ekspresowa! Lot tam trwa niespełna godzinę. Dla Ciebie będzie to ciekawe doświadczenie, bo Berlin uznaje się obecnie za jedno z najszybciej rozwijających się pod kątem wydarzeń kulturalnych i rozrywki miast w Europie. A dla malucha? Oceanarium i berlińskie zoo to zdecydowanie must have!
     Tanie loty do Berlina upolujecie już od 78 złotych!

Zadbaj o komfort swój, dziecka i innych pasażerów, a wspomnienia z wyprawy będą wspaniałe!

Wiemy już, gdzie lecimy, warto tez zwrócić uwagę na kilka aspektów, które ułatwią nam wyprawę z maluchem. Jeśli mamy na to wpływ – wybierzmy loty wieczorne i bezpośrednie. Nasza pociecha prześpi większość lotu, jeśli uda nam się godziny podróży maksymalnie dopasować do jego dobowej aktywności. Przesiadki to najbardziej meczący element wypraw nawet dla dorosłych, a podróż z dzieckiem tylko wzmaga to zmęczenie, dlatego warto ich unikać.
Czas spędzany na lotnisku przed wylotem malcowi potrafi się dłużyć w nieskończoność. Ale pamiętajcie, że lotnisko może być naprawdę ciekawym i atrakcyjnym miejscem dla dziecka. Przylatujące i odlatujące samoloty, specjalna strefa dla dzieci mogą okazać się pomocne w oczekiwaniu na samolot i w kontrolowanym „zmęczeniu” malucha, który chętnie odpocznie tuz po wejściu na pokład. Jeśli infrastruktura lotniska nie pozwala na tego typu atrakcje, świetnie sprawdzą się książeczki – niespodzianki, przygotowane specjalnie z myślą o podróży, które mogą być dobrym „wypełniaczem czasu”. Okazuje się też, że zwykłe, papierowe kubki czy szeleszczące opakowanie chusteczek higienicznych mogą skutecznie i na długi czas zająć najmłodszych w samolocie.
W trakcie startu i lądowania maluchom warto podawać coś do popijania, aby zminimalizować przykre dolegliwości zatkanych uszu. Jeśli zbliżająca się podróż samolotem budzi nasze obawy, warto wybrać się do lekarza pediatry, który potwierdzi brak przeciwwskazań do pierwszej wspólnej wyprawy.
Podróżom zawsze towarzyszy ekscytacja, radość i… stres. Ten ostatni czynnik możemy zminimalizować przez odpowiednie przygotowanie i potem cieszyć się już tylko dobrymi wspomnieniami!