#PMS jest, ale możesz sobie poradzić!

Wiele kobiet co miesiąc znosi uciążliwe dolegliwości wywołane przez PMS. Często objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego w znacznym stopniu utrudniają im funkcjonowanie społeczne, osobiste i zawodowe.

#PMSjest, ale możesz sobie poradzić!. Foto. StockSnap/pixabay

Tymczasem w przestrzeni publicznej wciąż istnieje wiele szkodliwych mitów, które odbierają kobietom możliwość radzenia sobie z syndromem napięcia przedmiesiączkowego. Poznaj sposoby radzenia sobie z PMSem, by odzyskać kontrolę nad swoim ciałem i umysłem.
„Przyzwyczaj się, taka jest kobieca natura”, „babskie fochy”, „po prostu powiedz, że Ci się nie chce” – czy kiedykolwiek słyszałaś, któreś z tych zdań, kiedy skarżyłaś się na złe samopoczucie z powodu PMS – u? Być może sama uwierzyłaś i zaakceptowałaś, że tak masz i nie wolno Ci się nad sobą „użalać”. Mimo, że PMS został zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako jednostka chorobowa, często nie jest traktowany poważnie. Największym problemem dotyczącym PMSu w Polsce, jak i na świecie, jest brak powszechnej wiedzy na temat objawów i możliwych sposobów skutecznego leczenia. Kobieta, którą dotyka ta choroba, musi radzić sobie nie tylko z rozbiciem psychicznym i objawami fizycznymi, ale również z brakiem zrozumienia ze strony społeczeństwa i ciągłym bagatelizowaniem dolegliwości.

Co wiemy na temat PMSu?

PMS (czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego) definiowany jest jako zbiór współwystępujących objawów somatycznych, emocjonalnych i behawioralnych, które pojawiają się w sposób cykliczny podczas trwania fazy lutealnej cyklu miesiączkowego i ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki. Statystyki medyczne mówią, że powtarzających się dolegliwości związanych z cyklem miesiączkowym doświadcza ponad 50 % kobiet [1].
Wśród najczęściej występujących symptomów PMS wymienia się: rozdrażnienie, wahania nastroju, bóle piersi, bóle pleców, wzdęcia, zaparcia, uczucie rozpierania w miednicy, pogorszenie kondycji ruchowej czy problemy z koncentracją. Intensywność i grupa odczuwanych symptomów mogą się różnić w dość znacznym stopniu u kobiet, w zależności od ich stylu i trybu życia, stosowania używek, aktywności fizycznej, a także codziennej diety.

Jak możemy łagodzić objawy PMSu?

Chociaż przyczyny PMS nie są w pełni zrozumiane, istnieją pewne kroki, które kobiety mogą podjąć, aby poprawić swoje samopoczucie i zmniejszyć wpływ tego schorzenia na codzienne funkcjonowanie.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w łagodzeniu objawów PMS:

 •  Postaw na zdrową dietę. Świadome wybieranie zdrowych i zrównoważonych posiłków może pomóc w zmniejszeniu niektórych objawów PMS. Zwiększaj spożycie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych i białka, a ograniczaj sól, cukier i kofeinę.
 •  Wprowadź aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery, joga czy  pływanie, mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu, co może mieć korzystny wpływ na objawy PMS.
 •  Unikaj stresu. Stres może nasilać objawy PMS. Warto zatem znaleźć techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, oddychanie głębokie, czy aromaterapia, aby zmniejszyć poziom stresu i poprawić samopoczucie.
 • Pij wodę. Spożywanie odpowiedniej ilości wody może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, które czasami towarzyszą PMS.
 • Zadbaj o zdrowy sen. Staraj się zapewnić sobie regularny i odpowiedni czas snu. Sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu i może pomóc w łagodzeniu objawów PMS.
 • Unikaj nikotyny i alkoholu: Nikotyna i alkohol mogą wpływać na hormonalną równowagę organizmu i nasilać objawy PMS. Unikaj ich jak to tylko możliwe.
 • Wspierajcie siebie nawzajem. PMS może być trudnym okresem dla wielu kobiet.
  Warto szukać wsparcia u bliskich osób, dzielić się swoimi doświadczeniami i
  emocjami.

Wsparcie z apteki

Warto wiedzieć, że wsparcie w przezwyciężaniu objawów PMSu możemy znaleźć w aptece. Prefemin® PMS to lek roślinny, przeznaczony do leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dzięki zawartości ekstraktu z owoców niepokalanka zwyczajnego,
lek łagodzi objawy PMS takie jak: ból głowy, odczucie napięcia i obrzmienia w piersiach,
zmiany skórne, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmiany nastroju, rozdrażnienie,
napięcia nerwowe.
Lek Prefemin® PMS jest dostępny w aptekach bez recepty.
Cena: ok. 49 zł/ opakowanie 30 sztuk.
[1] Bodzak-Opolska G. Premenstrual syndrome and premenstrual dysphoric disorders: Diagnosis and treatment.  Postępy Psychiatrii i Neurologii, 2009, 18(3): 277-284