Gdy nadmiar jest problemem

Nadmierna potliwość jest tematem wstydliwym. Jako zjawisko rzeczywiście nie jest przyjemna, jednak zbawienna dla ludzkiego organizmu. Wydzielanie potu pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, a także jego wilgotności. Co, jeśli organizm produkuje go aż za dużo?

Nadmierne pocenie się
Gdy nadmiar jest problemem.Foto tiburi/pixabay

Nadmierne pocenie się jest dolegliwością blisko 1.5% populacji krajów europejskich i Ameryki Północnej. Jakim jest to problemem, wiedzą najlepiej ci, których to dotyka i ich bliscy. Gdy nie pomagają już dezodoranty i antyperspiranty, gdy zawodzą leki antyperspiracyjne, zdesperowani ludzie zwracają się po pomoc do lekarzy, którzy w skrajnych przypadkach do tej pory mieli do dyspozycji iniekcje z botoksu lub dosyć drastyczne zabiegi chirurgiczne polegające na przecinaniu połączeń nerwowych odpowiedzialnych za wydzielanie potu.

Nadmierne pocenie się

Jednak, jak informuje amerykańskie czasopismo naukowe JAAD, niemieccy chirurdzy wprowadzili nowocześniejszą metodę leczenia tej dolegliwości, która polega na usunięciu nieprawidłowo pracujących gruczołów potowych. Zabieg ten przypomina liposukcję, bowiem gruczoły są usuwane przez odsysanie. Trwa to poniżej około 20 minut i jest przeprowadzane w miejscowym znieczuleniu, a pacjent po upływie godziny od zabiegu idzie do domu.

Nadmierna potliwość – poznaj sposoby radzenia sobie z problemem

Współczesna medycyna oferuje szeroką gamę rozwiązań, od leczenia farmakologicznego przez proste zabiegi, aż po operacje. Oprócz tego istnieje szereg naturalnych metod, po które warto sięgnąć zanim zdecydujemy się na metody inwazyjne.

  • Właściwa higiena. Unikaj gorących kąpieli, ponieważ gorące kąpiele pobudzają gruczoły potowe, więc chłodny prysznic będzie znacznie lepszy.
  • Poprawna dieta.  Ogranicz picie kawy i słodkich napojów, unikaj przetworzonej żywności, zamiast ostrych przypraw używaj ziół i pij dużo wody.  Nie spożywaj produktów o silnym zapachu takich jak czosnek czy cebula, ponieważ wzmacniają one nieprzyjemny zapach potu.
Nadpotliwość -czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić? Foto. Pixabay stux
  • Pij napary z ziół. Nieoceniona okaże się szałwia, regularne picie zrobionego z niej naparu pomaga zmniejszyć ilość produkowanego przez organizm potu. Podobne działanie, choć nieco mniej skuteczne, ma również pokrzywa.
Nadpotliwość -czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić? Foto. Pixabay congerdesign
  • Kąpiel ziołowa. Oprócz wspomnianej wcześniej szałwii warto skorzystać ze zbawiennych właściwości kory dębu i rumianku.
  • Zabiegi medyczne, które pomagają to: wstrzyknięcie pod skórę toksyny botulinowej, która zablokuje nerwy odpowiedzialne za pocenie lub zabieg znany pod nazwą MiraDry, wykorzystujący wiązki elektromagnetyczne, w celu zablokowania gruczołów potowych. W przeciwieństwie do użycia toksyny botulinowej, po zabiegu tego rodzaju gruczoły się nie regenerują. Oba jednak wymagają konsultacji medycznej.
  • Ostatecznym orężem przeciwko nadmiernemu poceniu jest symptatektomia. Operacja polega na usunięciu zwojów nerwowych współczulnych z obrębu klatki piersiowej. Jest to metoda zdecydowanie inwazyjna, o której więcej można dowiedzieć się podczas wizyty u odpowiedniego lekarza.

Badania naukowe

Jak donosi „Journal of the American Academy of Dermatology” u 68% pacjentów taki zabieg obniżył wydzielanie potu o 75%, a u kolejnych 25% – zmniejszył wydzielanie potu o 50-70%.

Wednesday, 28 November 2007

Iza Ryłko