Podwójne oblicze Polaków. Aktywni w marzeniach, leniwi w rzeczywistości

Moda na aktywne spędzanie wolnego czasu dotarła do Polski kilka lat temu. Polacy coraz chętniej wychodzą z domu i próbują różnego typu rozrywek i aktywności sportowych. Jednak nadal spora część zamierzeń dotycząca niepasywnego wypoczynku pozostaje w sferze deklaracji, jak wynika z sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń.

podwojne oblicze Polakow aktywni w marzeniach leniwi w rzeczywistosci
Podwójne oblicze Polaków. Aktywni w marzeniach, leniwi w rzeczywistości

Polacy chcieliby ciekawie spędzać czas, ale zazwyczaj wolne popołudnie upływa im przed telewizorem. Co trzeci Polak, jak potwierdza sonda „Polacy- rozrywka a czas wolny” w czasie wolnym słucha muzyki lub ogląda TV. Jednocześnie 31% respondentów twierdzi, że wolałoby ten czas wykorzystać bardziej aktywnie na przykład uprawiając sport. Dlaczego więc zwykle kończymy dzień z pilotem do telewizora w ręku?

Brak energii na coś ciekawszego

Szybkie tempo życia i natłok codziennych obowiązków sprawia, iż wielu Polakom nie starcza już energii na nic ciekawszego, niż pasywny odpoczynek w domu. Rano, lub w ciągu dnia wolną chwilę ma jedynie 10% ankietowanych, w porze popołudniowej 25%,  a 38% przyznaje, że czas dla siebie znajduje dopiero wieczorem, natomiast 19% tylko podczas weekendu. To właśnie wtedy ochota i otwartość na takie doświadczenia jak lot paralotnią, jazda bolidem czy skok na bungee jest najwyższa. Niestandardowe formy rozrywki pobudzają wyobraźnię Polaków i motywują do działania.

Z badania wynika, że nawet, jeżeli respondenci na co dzień relaksują się na kanapie, to w przypadku interesującej oferty spędzenia czasu, aż 52% respondentów jest gotowych wyjechać poza miejsce zamieszkania. Tłumaczy to coraz większą popularność takich imprez jak off road czy jazda quadem za miastem, które czasem wymagają od uczestników oddalenia się od domu nawet o kilkaset kilometrów. Do takich poświęceń jesteśmy skłonni zwłaszcza wtedy, kiedy mają one związek z jakąś specjalną okazją – urodzinami, rocznicą, wieczorem panieńskim czy kawalerskim. Aż 69% respondentów deklaruje, że w przypadku takich okoliczności jesteśmy bardziej skłonni, aby spróbować czegoś wyjątkowego lub sprawdzić się na przykład w sportach ekstremalnych.

Mocniejsze doznania

Panowie, jak pokazuje wynik pytania o popularność rozrywek w poszczególnych grupach docelowych, preferują mocniejsze doznania np. jazdę off road, skok ze spadochronem, rozgrywkę ASG w opuszczonych budynkach, czy udział w weekendowej szkole przetrwania. Dla pań miłą odskocznią od codzienności jest chociażby relaks w SPA, lekcja tańca czy gra typu Escape room.

Wyniki sondy pokazują, że wolne chwile najczęściej spędzamy z partnerką lub partnerem (49%), rodziną (38%) lub przyjaciółmi (31%). W tygodniu mamy niewiele czasu dla siebie i przeważnie nie mamy już siły, aby wymyślić coś kreatywnego. Weekend to dobry moment, aby zachęcić najbliższych do aktywnego wypoczynku, a żeby go uatrakcyjnić warto pomyśleć o jakiś nowych formach rozrywki. Obecnie na rynku istnieje wiele atrakcji, które nie tylko są ciekawe, ale również dostarczają niezapomnianych emocji.

Wyniki sondy „Polacy – rozrywka a czas wolny” pokazują, że chcemy poświęcać swój wolny czas na bardziej oryginalne rozrywki niż te, którym oddajemy się na co dzień, a nasze zwyczaje związane z formami spędzania wolnych chwil ewoluują w kreatywną i niestandardową stronę. Dlatego z roku na rok, rośnie w Polsce liczba osób, która odbyła lot w tunelu aerodynamicznym, brała udział w grze Escape room czy skakała na bungee lub ze spadochronem.

źródło: Badanie „Polacy – rozrywka, a czas wolny” zostało zrealizowane w formie sondy na próbie 5263 respondentów przez serwis Prezentmarzeń.