Polityczne awantury o zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych

Większość Polaków nie myśli o oszczędzaniu na emeryturę. Z badania przeprowadzonego przez firmę Mands dla Money.pl, wynika, że aż ponad 70 procent nie odkłada i nie zamierza tego robić.

Polityczne awantury o zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych potęgują dezorientację. Ponad 40 procent oczekuje zmian w systemie emerytalnym, jednak niewiele mniejszy odsetek badanych nie wie, co na ten temat myśleć.
Najliczniejsza grupa badanych nie chce żadnych zmian. 16 proc. ankietowanych chce likwidacji ZUS. Niewiele więcej chce likwidacji OFE (19 procent).
Co ciekawe taki sam odsetek badanych domaga się wprowadzenia rozwiązań umożliwiającym funduszom bardziej agresywne oszczędzanie, czyli inwestowanie większości składek na giełdzie, zamiast w obligacje.
Znamienna jest spora grupa zdezorientowanych. 20 procent nie ma zdania na ten temat potrzeby zmian.

– Badanie pokazuje nam złożony obraz nastrojów w społeczeństwie – komentuje w Money.pl Mariusz Orczyk, dyrektor zarządzający w firmie Mands. – Szczególną uwagę zwraca duża liczba osób, które nie mają swojego zdania. Tego typu wyniki mogą być konsekwencją niedoinformowania społeczeństwa, a co za tym idzie poczucia zdezorientowania Polaków jeżeli chodzi o funkcjonowanie OFE oraz całego systemu emerytalnego.Źródło: Instytut badawczy Mands dla Money.pl