Poród. Co należy zabrać do szpitala?

O przygotowaniu listy z niezbędnymi rzeczami do szpitala należy pomyśleć dużo wcześniej, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie ten ważny dzień.

co nalezy zabrac do porodu
Co należy zabrać do porodu.Carolyne Robbins-Pagel

Dobrze zorganizowana przyszła mama powinna mieć spakowaną torbę nawet miesiąc przed wyznaczoną datą rozwiązania.

Najwygodniejszym zmieszczą się pod szpitalne łóżko. W jednej będą znajdować się rzeczy dla mamy, natomiast w drugiej wyprawka dla maleństwa. Przed przystąpieniem do pakowania, warto stworzyć listę najpotrzebniejszych rzeczy z podziałem na ubrania, kosmetyki oraz dokumenty.

Lista przyszłej mamy:

  • Ubrania. Koszula nocna – ważne, aby była ciepła i oddychająca, najlepiej bawełniana i na guziki, aby wygodnie można było karmić noworodka. Warto zabrać ze sobą koszulę na przebranie.
  • W szpitalu przydadzą się ciepłe okrycia, np. szlafrok oraz grube skarpety. Nie zapomnijmy także o wygodnym domowym obuwiu oraz klapkach pod prysznic.
  • Szpitalna bielizna przyszłej mamy to przede wszystkim specjalne, odpinane biustonosze do karmienia (co najmniej dwa) oraz kilka par bawełnianych majtek.
  • Kosmetyki i środki higieny. W kosmetyczce muszą znaleźć się kosmetyki do higieny codziennej (szczoteczka i pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, dezodorant, kremy do rąk i twarzy).
  • Nie powinno zabraknąć zestawu kosmetyków do higieny intymnej (chłonne podpaski i delikatny płyn do higieny intymnej posiadający właściwości łagodzące). Warto zaopatrzyć się także w łagodzącą maść, która przyniesie ulgę podrażnionym od karmienia brodawkom oraz wkładki laktacyjne. Nie zapomnijmy o pomadce nawilżającej do ust.

Lista dziecka:

  • Ubrania. Bez względu na porę roku, najważniejszym odzieniem noworodka będą 3 bawełniane śpioszki na zmianę lub rozpinane body, kilka par skarpetek i parę rękawiczek bez palców zabezpieczających dłonie maluszka przed zimnem, a także przed zadrapaniem twarzy.
  • Nie zapomnijmy zapakować bezszwowych, elastycznych czapeczek. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie do szpitala bawełnianego rożka dla niemowląt. „Rożek dla niemowląt świetnie sprawdzi się podczas pobytu noworodka w szpitalu. Nie tylko ochroni dziecko przed zimnem podczas opuszczania szpitala i podczas podróży do domu, ale także okaże się bardzo pomocny w prawidłowym trzymaniu noworodka na rękach, dzięki usztywniającemu wkładowi kokosowemu” – radzi Karolina Stradomska z firmy Feretti produkującej pościel oraz akcesoria dla niemowląt.
  • Kosmetyki i środki higieny. Wybierając paczkę pieluch dla naszego dziecka, zwróćmy szczególną uwagę, aby były to specjalne pieluszki przeznaczone dla noworodków.
  • Przydadzą się także jednorazowe nawilżające chusteczki oraz krem przeciw odparzeniom.
  • Pamiętajmy także o zestawie kąpielowym, który powinien zawierać ręcznik kąpielowy z kapturkiem (np. marki Feretti), delikatne mydło, krem nawilżający, gaziki jałowe oraz spirytus, służący do odkażania pępka noworodka.