Poznaj wszystkie zalety cukru trzcinowego, czyli brązowego

O tym, że biały cukier nie należy do najzdrowszych wyborów... wie każdy z nas. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, czym wyróżniają się pozostałe, słodkie alternatywy.

Cukier brązowy
Poznaj wszystkie zalety cukru trzcinowego, czyli brązowego

Na rynku znajdziemy między innymi cukier trzcinowy oraz cukier brązowy. Nie są to jednak takie same produkty, dlatego zdecydowanie warto zdawać sobie sprawę z tego, czym konkretnie się różnią. Jeżeli planujesz zmienić swoją dietę na zdrowszą i chcesz zrezygnować z białego cukru, to te informacje mogą okazać się bardzo przydatne.

Co warto wiedzieć o cukrze trzcinowym?

Zastanawiasz się nad tym, czy cukier trzcinowy jest zdrowy? Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj cukru jest wytwarzany z trzciny cukrowej, czyli niezwykle wysokiej i trawiastej rośliny. Charakteryzuje go przede wszystkim bardzo karmelowy aromat oraz smak… wprost idealny do ciasteczek, ciast i przeróżnych wypieków!

Ile kalorii ma cukier trzcinowy? W 100 g tego produktu znajdziemy około 387 kcal. W składzie gości bowiem przede wszystkim sacharoza, charakterystyczny dwucukier zbudowany z pojedynczych cząsteczek fruktozy i glukozy. Cukier rafinowany niestety dostarcza nam zaledwie śladowe ilości składników odżywczych, dlatego o wiele lepszym zakupem będzie właśnie cukier nierafinowany.

Jak sprawdzić, czy cukier trzcinowy jest prawdziwy? Wystarczy, że przeanalizujesz jego skład. Na opakowaniu musi bowiem znaleźć się informacja dotycząca konkretnego rodzaju cukru. Dlaczego cukier trzcinowy jest zdrowszy? Przede wszystkim ze względu na to, że wersja nierafinowana dostarcza naszemu organizmowi o wiele mniej sacharozy. Różnice dotyczą również samej konsystencji, a także zapachu.

Poznaj wszystkie zalety cukru trzcinowego, czyli brązowego

Czemu jeszcze warto wybrać cukier trzcinowy nierafinowany? Co to znaczy, że nie został on poddany zabiegowi rafinacji? Stosowanie takiego cukru zamiast cukru białego sprawia, że zmniejszamy ryzyko wystąpienia cukrzycy. Niestety biały cukier jest odpowiedzialny również za groźne choroby układu krążenia, dlatego zdecydowanie warto go ograniczyć. W trzcinie cukrowej znajdziemy sporą ilość żelaza, wapnia, fosforu, a nawet manganu.

Jak odróżnić cukier trzcinowy od barwionego? Zwróć uwagę na to, czy konsystencja jest lepka, ewentualnie kleista. Kryształki cukru są idealnie równe? W takim razie być może masz do czynienia z niezdrowym produktem.

A co z cukrem brązowym?

Wiesz już, czy cukier trzcinowy nierafinowany jest zdrowy i czy lepiej wybierać go zamiast białej wersji. Musimy więc skupić się jeszcze na równie popularnym cukrze brązowym.

Musisz wiedzieć, że cukier trzcinowy to nic innego jak… jedna z odmian cukru brązowego! Druga to po prostu cukier buraczany. I tutaj ponownie – do wyboru mamy wersję rafinowaną oraz nierafinowaną. Czym jeszcze wyróżnia się cukier brązowy? Cena jest co prawda trochę wyższa niż w przypadku cukru białego, niemniej jednak jeśli brać pod uwagę wartości odżywcze, to zdecydowanie lepiej zainwestować właśnie w ten pierwszy.

Prawdziwy, naturalny i ten, który powinien być przez nas chętnie wybierany cukier brązowy to właśnie wspominany już przez nas nierafinowany cukier trzcinowy. Za jego cudowny posmak jest odpowiedzialna między innymi dodawana do składu melasa. Nazwa konkretnego opakowania będzie zależeć przede wszystkim od tego, gdzie będzie uprawiana trzcina cukrowa. Szeroki wybór wysokiej jakości zamienników cukru białego, w tym właśnie cukru trzcinowego  można znaleźć na: https://fitorsweet.pl/cukier-i-zamienniki/zdrowy-cukier/cukier-trzcinowy

Postaw dla siebie na najlepszy cukier trzcinowy. Jaki wybrać? Przede wszystkim ten, którego skład nie będzie budził żadnych Twoich wątpliwości. Koniecznie zwróć uwagę również na pochodzenie cukru, a także na to, czy był rafinowany. Jeżeli do tej pory zadając sobie pytanie o to, ile kalorii ma cukier brązowy, myślałeś, że jest to o wiele mniejsza wartość… niestety. Skład tych obu produktów jest jednak na tyle różny, że bez wątpienia lepiej inwestować właśnie w naturalny cukier brązowy. A już, zwłaszcza że fantastycznie smakuje i niejednokrotnie zmienia smak danej potrawy!

Artykuł partnera