Premiera „Mizantropa” na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego

premiera mizantropaJuż 15 lutego odbędzie się premiera „Mizantropa” Moliera w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza (m.in. „Romantycy” na Małej Scenie im. H. Mikołajskiej) i nowym przekładzie Jerzego Radziwiłowicza.
W roli Alcesta – gościnnie w Dramatycznym – Wojciech Solarz (m.in. „Rekonstruktor” na Scenie Przodownik), a Celimenę zagra Agata Wątróbska znana z „Madame” czy „Exterminatora” na Scenie na Woli.

On – samotnik skrajnie złośliwy i krytyczny wobec ludzi. Ona – błyskotliwa i towarzyska otoczona wianuszkiem adoratorów. On – bezkompromisowo broni swych zasad. Ona – jest wyrachowaną kokietką. Czy Alcest równie zabawny co żałosny wróg życia salonowego może zakochać się w pięknej Celimenie będącej ucieleśnieniem wad? Czy ten wariat niezdolny do prawdziwego życia, które domaga się kompromisów, będzie skory do poświęceń?
Chociaż Molier napisał „Mizantropa” ponad 300 lat temu, jego satyra na życie salonowe jest na wskroś współczesna. Pod falbanami, perukami i grubą warstwą pudru kryje się cała galeria ludzkich charakterów, które mijamy codziennie w metrze, spotykamy w klubach czy na wykwintnych bankietach. Przy tym ten zaliczany do najlepszych obok „Świętoszka” utworów Moliera, jest też dramatem o trudnej miłości.

Na Scenie na Woli grany w nowym przekładzie Jerzego Radziwiłowicza.

reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
scenografia: Agnieszka Bartold
kostiumy: Aneta Suskiewicz
opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
ruch sceniczny: Wiktor Korszla
kierownik produkcji: Mateusz Karoń
asystent kostiumografa: Joanna Gawrońska

Obsada:
ALCEST – Wojciech Solarz
FILINT, przyjaciel Alcesta – Sławomir Grzymkowski
ORONT – Piotr Siwkiewicz
CELIMENA – Agata Wątróbska
ELIANTA, kuzynka Celimeny – Maria Dejmek
ARSINOE, przyjaciółka Celimeny – Magdalena Smalara
AKAST, markiz – Kamil Siegmund
KLITANDER, markiz – Krzysztof Szczepaniak
BASK, służący Celimeny – Daniel Szczyp
GWARDZISTA sądu Marszałków Francji – Michał Podsiadło
DREWNIAK, służący Alcesta – Bartosz Wesołowski