Przebarwienia, jak się ich pozbyć?

Sezon letni zachęca do eksponowania walorów naszego wyglądu. Cieplejsze dni wzmagają produkcję endorfin, przekładają się na lepsze samopoczucie i dają więcej powodów do uśmiechu.

Przebarwienia skóry i zębów
Przebarwienia ciała, jak z nimi walczyć

Jednak przyjemności z uśmiechania się mogą szybko pozbawić nas przebarwienia na zębach. Trzeba tylko poznać ich charakter, skorzystać z pomocy specjalisty lub samemu sięgnąć po odpowiednie środki.

Podobnie przebarwienia skóry czy paznokci potrafią negatywnie odbić się na naszym poczuciu atrakcyjności. Tego rodzaju zmiany można jednak skutecznie usunąć, a przynajmniej znacznie zredukować.

Przebarwienia skóry

Tam, gdzie skóra zmienia – punktowo lub na znacznym obszarze – swój naturalny koloryt, mamy do czynienia z przebarwieniami (hiperpigmentacją). Uważa się je za duży problem estetyczny, jak też często mogą sygnalizować stan chorobowy. Ostuda (melasma) uwidacznia się m.in. u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania, pracy tarczycy, zażywających środki antykoncepcyjne, w ciąży i podczas menopauzy.

Zmiany barwnikowe mogą współwystępować z chorobami zapalnymi skóry (trądzik, łuszczyca, AZS) lub ogólnoustrojowymi (schorzenia wątroby, niewydolność nerek). Bywają też skutkiem przyjmowania leków, głównie tetracyklin. Nadmierne promieniowanie słoneczne nasila niemal wszystkie rodzaje przebarwień, a szczególnie piegi. Również plamy soczewicowate powstają (ale nie ciemnieją jak piegi) pod wpływem silnego nasłonecznienia. Wszystkie te przypadłości są wynikiem nadprodukcji melaniny – naturalnego pigmentu skóry, włosów i tęczówek oczu. Ciemne plamy obejmują zwykle twarz, ale i dłonie, ramiona, plecy, kark oraz klatkę piersiową. Do ich powstania szczególnie predysponuje nas jasna karnacja.

Przebarwienia zębów

Zdrowe, białe zęby od wieków postrzegano jako atrybut urody, zdrowia i wysokiej pozycji społecznej. Przebarwienia w ich obrębie nie tylko obniżają atrakcyjność uśmiechu, ale też negatywnie wpływają na ogólną aparycję. Mogą być one skutkiem odkładania się złogów na powierzchni zęba. Dzieje się tak, gdy spożywamy koloryzujące pokarmy (kawa, herbata, coca-cola, czerwone wino, jagody, buraki), palimy tytoń lub gdy w wyniku mikrourazów szkliwa barwniki wnikają w powstałe mikroszczeliny. Gdy przebarwienia to skutek chorób ogólnoustrojowych lub przebytego leczenia (antybiotykoterapii, chemioterapii, leczenia chorób miazgi zęba, suplementacji żelazem), cząsteczki barwników są wbudowywane w wewnętrzne struktury zęba.

Na powstanie przebarwień niemały wpływ mają też procesy starzenia i towarzyszące im ścieranie się wierzchniej warstwy szkliwa oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Przebarwienia paznokci

Zadbane i piękne paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Gdy po zimie zrzucamy rękawiczki i pełne obuwie, szpecące je przebarwienia wychodzą na światło dzienne. Zmiany naturalnego zabarwienia płytki paznokcia to cała paleta możliwych barw, a także szeroki wachlarz przyczyn za nimi stojących. – Żółte przebarwienia dotykają chorych na grzybicę, łuszczycę, palaczy bądź osoby stosujące ciemne lakiery bez nałożenia bazy.

Sine zabarwienie płytki może wynikać z zaburzeń krążenia, zielone z zakażeń bakteryjnych, a brązowe – z silnych urazów skutkujących wylewem pod paznokciem. Natomiast drobne, białe punkciki, czyli leukonychia, to głównie wynik urazu łożyska paznokcia. Przyczyn tej przypadłości upatruje się też w niedoborach cynku, żelaza i wapnia. Wówczas zmianom w obrębie paznokci towarzyszy wypadanie włosów i ogólne osłabienie odporności. Leukonychia może być uwarunkowana genetycznie lub wynikać z zaburzeń metabolicznych czy endokrynologicznych – wskazuje kosmetolog, właścicielka studia kosmetycznego Beauty Case, Izabela Rospond.

SOS – pomoc domowa czy specjalistyczna?

Bez względu na lokalizację przebarwień, przede wszystkim należy ustalić ich przyczynę i stopień zaawansowania, a dopiero potem dobrać metodę leczniczą. Gdy podłożem zmian są choroby, trzeba zastosować odpowiednią terapię specjalistyczną. Na przebarwienia skórne dermatolog lub wykwalifikowana kosmetyczka mogą zastosować peelingi chemiczne, mikrodermabrazję, laseroterapię lub krioterapię, czyli punktową redukcję zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu. Leukonychia na paznokciach powinna ustąpić samoistnie po ok. 2 miesiącach (czas potrzebny na odrośnięcie zdrowej płytki). Z kolei z zaawansowanymi przebarwieniami na zębach o podłożu chorobowym należy zgłosić się do stomatologa. – Profesjonalne wybielanie zębów można przeprowadzić przy zastosowaniu preparatów wybielających o wysokim stężeniu środka wybielającego (co najmniej 30%). Podczas tego używa się lasera lub jednego z rodzajów lamp. Laser diodowy emituje niebieskie, tzw. „zimne światło”, które ma ogromny wpływ na rezultaty i bezpieczeństwo zabiegu. Cena waha się od 1000 do 2500 zł. Światło standardowej lampy LED przenika tylko w zewnętrzne warstwy szkliwa, więc środek wybielający dociera tylko do nich. Taki zabieg jest polecany raczej do podtrzymania efektu wybielania, a jego koszt sięga 1550 zł. Z kolei lampa Beyond emituje niebieska wiązkę światła laserowego, które przenika aż do granicy szkliwa i zębiny, a zatem wybiela całe szkliwo. Zabieg trwa około godziny i musimy za niego zapłacić do 2000 zł – mówi lekarz dentysta, Krystyna Pikała. Gdy jednak nabyte przez nas przebarwienia nie mają charakteru zaawansowanego, a ponadto zależy nam na obniżeniu kosztów kuracji, warto zastosować środki do samodzielnej aplikacji.

Coś na ząb – wybielanie szkliwa

Efekt podobny do stomatologicznej jakości wybielania można osiągnąć w warunkach domowych. Taką możliwość daje dostępny w aptekach Biała Perła System 5 dni. Dzięki nowej formule oksydacyjnej zanieczyszczenia organiczne zębów ulegają utlenieniu. W ten sposób można rozjaśnić przebarwienia powierzchowne, jak i głębsze nawet do 8 odcieni. Kuracja nie wymaga od nas nadmiernego wysiłku i czasu, gdyż trwa około 5 dni. Sprowadza się ona do nałożenia żelu wybielającego do specjalnie uformowanych nakładek na około 20 minut, a następnie dokładnego wyszczotkowania zębów. Poprawa widoczna jest już po kilku zastosowaniach. Aby efekty jakiejkolwiek metody wybielania były jednak trwałe, nie można wracać do dotychczasowych nawyków, które doprowadziły nas do przebarwień. Oznacza to przede wszystkim zerwanie z nałogiem nikotynowym, zwracanie uwagi na napoje czy posiłki barwiące, wprowadzenie do diety większej ilości nabiału oraz systematyczną i skrupulatną higieną jamy ustnej. Taką domową kurację zaleca się przeprowadzać 1 x 6 miesięcy, natomiast na co dzień warto stosować wybielające pasty enzymatyczne np. z serii Biała Perła. Ich działanie jest bezpieczne dla szkliwa, dzięki zawartym enzymom rozpuszczającym codzienne zanieczyszczenia na szkliwie.

Twarzą w twarz z rozjaśnianiem plam

W przypadku przebarwień na skórze przede wszystkim obowiązuje zasada „nie szkodzić”. W tym celu należy unikać silnych promieni słonecznych i chronić skórę kremami z wysokim filtrem UV. Powierzchniowe zmiany barwnikowe można zredukować dzięki stosowaniu preparatów o właściwościach złuszczających i rozjaśniających. Z kolei pochodne witaminy A oraz hydrochinonu skutecznie redukują ciemne zabarwienie piegów, ostudy i plam soczewicowatych. Również matka natura podsuwa nam wiele produktów o właściwościach rozjaśniających – np. cytrusy, zielone ogórki, ziemniaki, miód, jogurt, maślankę czy aloes. Maseczki z ich wykorzystaniem dodatkowo odżywiają i wygładzają skórę, nadając jej młodszy wygląd. Wiosną szczególnie docenimy ten efekt.

Pomocna dłoń dla paznokci

– Leukonychię, czyli białe plamy na paznokciach oraz przebarwienia płytki paznokciowej powstałe w wyniku stosowania ciemnego lakieru można zamaskować odpowiednio przeprowadzonym zabiegiem manicure. Wymaga on zastosowania bazy pod lakier, aby zapobiec dalszemu przenikaniu pigmentu wprost do płytki paznokcia. Warto zaopatrzyć się też w wysokiej jakości zmywacz i obowiązkowo odżywkę do paznokci. Polecane są również proste zabiegi domowe pomagające zlikwidować powstałe przebarwienia, jak np.kąpiele wodne z dodatkiem sody czy moczenie paznokci w soku z cytryny – radzi kosmetolog, Izabela Rospond. Nagrodą za nasze wysiłki będzie możliwość cieszenia się pięknym wyglądem od stóp do głów z perłowym uśmiechem na twarzy.

Artykuł został skonsultowany z lekarzem dentystą – Krystyną Pikałą oraz kosmetologiem – Izabelą Rospond.