Rozstępy najczęściej występują na nogach w okolicach pośladków, ud.
Znasz sposoby, aby się ich pozbyć?
Rozstępy powstają z powodu naciągnięcia skóry poza granice jej naturalnej elastyczności. Wówczas uwalniają się enzymy rozkładające włókna kolagenowe i elastynowe, w wyniku czego powstają wąskie różowe blizny, które początkowo mają około kilku centymetrów. Niestety z czasem blizny powiększają się, powodując nieestetyczny wygląd naszej skóry. Dlatego warto powstrzymać rozstępy jak najwcześniej.
Kto ma ten problem?
Przede wszystkim problem rozstępów dotyka aż 90% młodych mam i co drugiej osoby w okresie dojrzewania. Najbardziej podatne na rozstępy są osoby o delikatnej i cienkiej skórze, właśnie dlatego zdecydowanie większy problem z rozstępami mają kobiety. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że pośród młodych chłopców w okresie dojrzewania rozstępy ma aż 40% z nich. W przypadku mężczyzn problem pojawia się także wtedy, gdy podejmują intensywne ćwiczenia na siłowni. Wówczas duży przyrost tkanki mięśniowej skutkuje najczęściej rozstępami na bicepsach, obręczy barkowej, udach i okolicach kolan.
Z problemem borykają się także osoby, które gwałtownie zyskały bądź straciły na wadze. W takich skrajnych sytuacjach skóra zostaje poddana przeciążeniom – rozszerza się do granic elastyczności, albo traci swoją elastyczność i jędrność, co w konsekwencji może powodować rozstępy.
Zbawienna cebula?
Kurację zmniejszającą widoczność rozstępów i blizn powinno się zacząć jak najszybciej. Popularnym i bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie blizny są maści z wyciągiem z cebuli, który ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Dostępnym na rynku od wielu lat produktem, który zyskał zaufanie specjalistów i pacjentów, jest Contractubex. Żel ten oprócz wyciągu z cebuli zawiera dodatkowo zmiękczającą blizny heparynę, która zmniejsza też obrzęk, pobudza regenerację komórek i tkanek oraz może wiązać wodę w tkance blizny. Natomiast dodatek alantoiny sprzyja gojeniu rozstępów i blizn oraz z mniejsza świąd, który często towarzyszy tworzeniu się blizny. Niezwykle ważne jest także unikanie słońca – przez czas od 6 do 9 miesięcy nie należy wystawiać blizny na długotrwałe działanie intensywnego światła słonecznego. Przestrzeganie tych zasad może mieć wpływ na zmniejszenie widoczności blizny.
Plastry – nawet ich nie zauważysz
Alternatywą dla regularnego stosowania żelu są hipoalergiczne plastry Contractubex. To intensywnie działający plaster do stosowania na noc. Przyklejanie plastrów przez około 3 miesiące daje najlepsze efekty. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając blizny. Plaster można również nakładać w celu spłaszczenia, rozjaśnienia i wygładzenia miejsca objętego blizną. Leczenie można rozpocząć natychmiast po tym jak zaczną się pojawiać rozstępy. W przypadku blizn pooperacyjnych lub pourazowych kurację najlepiej zacząć po zagojeniu się rany lub usunięciu szwów. Plastry sprawdzają się zarówno w przypadku małych, jak i dużych blizn.